כיצד תדעי לזהות מה התינוק שלך צריך עכשיו?

כיצד תדעי לזהות מה התינוק שלך צריך עכשיו?

אחת המשימות המאתגרות ביותר בחייה של אמא טרייה היא להבין מה התינוק שלה צריך בכל רגע נתון. מתי הוא צריך לאכול? איך אפשר לדעת האם הוא צריך לישון? ולמה הוא תמיד מגיע למצב של בכי קורע לב? אני כל כך מבינה את התסכול שלך אמא יקרה, ורוצה לשתף אותך במידע חשוב שלי באופן אישי עזר מאד! דעי שלתינוק שלך יש שפה ייחודית משלו, באמצעותה הוא מבקש ממך דברים שונים. את יכולה ללמוד את השפה הזאת, להבין אותו בצורה טובה יותר, ולהרגיש קרובה אליו יותר מתמיד. במאמר זה אסביר לך על שפת גופו של התינוק שלך, ואתן לך טיפים שיוכלו לסייע לך להבחין בצרכיו השונים.

שפת גופו של התינוק שלך מורכבת ממספר רבדים שיכולים לסייע לך לזהות את צרכיו השונים.  

  • תנועות הגוף שלו; האופן שבו הקטנטן שלך מניע את ידיו, רגליו, מזיז את אזור האגן, מכווץ או מרפה את גופו מסמל צרכים שונים שיש לו. 
  • הבעות הפנים שלו; התינוק שלך יכול לבהות בחלל האוויר, להיראות מצוברח, או להביט באופן מתאמץ. 
  • הצלילים והאינטונציה של קולו; הם עשויים להישמע כמו מלמולים אקראיים, קיטורים ברמות שונות, הבעת קולות מחאה או חוסר שקט, וכמובן, הבכי שלו. 

לקטנטן שלך יש למעשה שפה ייחודית משלו, באמצעותה הוא מתקשר איתך ומסביר לך מה הוא צריך בכל רגע נתון.

סימנים מקדימים וסימנים מידיים 

שפת גופו של התינוק שלך מעידה על שני סוגי סימנים: מקדימים ומידיים. הסימנים המקדימים מופיעים בשלביו הראשוניים של הצורך. למשל, כשהתינוק שלך מתחיל לפתח תחושת רעב. הסימנים המידיים מופיעים כשמדובר בצורך שאינו סובל דיחוי מבחינה הישרדותית. לרוב, מדובר בסימנים קוליים יותר, כמו קיטורים שמתפתחים במהרה לבכי. ניתן להבין אם כך, שאם יינתן לתינוק שלך מענה בשלביו הראשוניים של הצורך, בהתאם לסימנים המקדימים, הוא לא יגיע לשלב הבכי. איזה יופי! אבל זיהוי הסימנים השונים בהתאם לשפת גופו של הקטנטן שלך הוא לא עניין של מה בכך וזה ממש בסדר אם את מרגישה שזה לא בא לך באופן טבעי כרגע. מדובר בתהליך למידה לכל דבר, שיאפשר לך לחוש ביטחון רב יותר כאמא.  

איך תוכלי לזהות שהתינוק שלך רעב?

כשהתינוק שלך יתחיל להרגיש רעב, תוכלי להבחין בסימנים מקדימים לכך בשפת גופו, ובעיקר באזור הבטן ובחלל הפה שלו. תוכלי לראות תנועות אגן, הנפות רגליים, תזוזה באזור הגב התחתון, והתעסקות מרובה בחלל הפה, כמו ריור, ליקוקי לשון ושפתיים, אגרופים קפוצים לכיוון הפה, תנועה של חיפוש שד, וניסיונות מציצה של היד או הצוואר שלך. כשהתינוק שלך כבר הגיע לשלב מתקדם יותר של רעב, הוא יסמן זאת באמצעות קיטורים עוצמתיים או בכי כשהצליל שנשמע ממנו הוא מעין צליל "ני" שמדמה תנועת יניקה באמצעות מיתרי הקול.  

כשהקטנטן שלך יהיה שבע, תוכלי להבחין בכך שגופו רפוי, הוא מוציא את הפטמה מהפה, מסובב את ראשו וכפות ידיו רפויות ופתוחות. 

איך תוכלי לזהות שהתינוק שלך עייף?

כשהקטנטן שלך ירצה לסמן לך שהוא מתחיל להיות עייף, תוכלי להבחין בכך שהוא מאט את הפעילות שלו, מנסה להתנתק מגירויים, ואפילו סתם בוהה בחלל. כשהוא יגיע לשלב שבו הוא כבר יהיה עייף מאד ברמה שכבר מציפה אותו, תוכלי לראות אותו משפשף את עיניו המבריקות, מניע את ראשו מצד לצד, מקטר ומבקש קרבה יותר מהרגיל, ומתחיל לבכות. טיפ קטן ממני אלייך אמא יקרה, אל תנסי "להחזיק" אותו ער עד מאוחר כדי שאולי יישן טוב יותר, סמכי עליי שכשתשכיבי את התינוק שלך לישון בזמנים שהוא מסמן לך על העייפות שלו, השינה שלו תהיה הרבה יותר איכותית והקשר ביניכם רק יתחזק ויתעצם.  

איך תוכלי לזהות שהתינוק שלך צריך להתרוקן?

כשהתינוק שלך מתחיל להרגיש שהוא צריך לעשות את צרכיו, תוכלי להבחין בחוסר נוחות בעיקר בפלג גופו התחתון. תוכלי להבחין בסימנים כמו תנועות חתירה עם הידיים, בעיטות נמרצות ברגליים, קולות קיטור וחוסר שקט כללי. בדרך כלל, בזמן שהצורך של התינוק שלך להתרוקן נעשה מידי, תוכלי לראות אותו בוהה בחלל, מפסיק את פעילותו ואף משמיע צלילי מאמץ. ישנם תינוקות שמבקשים לאכול כשהם מרגישים צורך בהתרוקנות, וכך למעשה מקלים על מערכת העיכול. במידה והתינוק שלך יונק, ייתכן שיתנתק מהפטמה בזמן עשיית הצרכים. 

התינוק שלך מרגיש אותך

הדבר החשוב ביותר שעלייך לזכור אמא יקרה, הוא שהתינוק שלך מרגיש את הרצון העז וההתכווננות שלך להבין אותו ולעזור לו. זה ממש בסדר לא לדעת מה הוא צריך בדיוק בכל רגע נתון. רק מעצם הרצון שלך לתת ולהעניק לו, הוא מרגיש בטוח, אהוב, שרואים אותו ונותנים תוקף לרגשות ולצרכים שלו, וזאת המתנה הכי גדולה שאת יכולה לתת לו. אז המשיכי לחבק ולעטוף אותו באהבה, להיות קשובה לו ולעצמך, ואני בטוחה שאתם תמצאו את השפה המשותפת הייחודית שלכם. 

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין
שיתוף ב email
אימייל
שיתוף ב whatsapp
ווטסאפ

לעוד טיפים וכלים להורות, כתבות ועדכונים

הצטרפי לקהילה שלנו!

דילוג לתוכן