ישנים בלילה – חלק א' – איך מזהים מהם הסימנים המדויקים של התינוק לעייפות?

ישנים בלילה – חלק א' – איך מזהים מהם הסימנים המדויקים של התינוק לעייפות?

החלק הראשון בסדרת הכתבות "ישנים בלילה" יעזור לכם ללמוד איך מזהים את הסימנים המוקדמים שיגידו לכם מתי התינוק שלכם עייף – ההבנה של אלו כבר יקצרו את זמני ההרדמה ויהפכו אותה להיות קלה ונינוחה הרבה יותר – אז מהם סימנים מוקדמים? מאוחרים? ואיך זה עוזר לנו בשינה של התינוק?

נתחיל עם קצת רקע פיזיולוגי

הגוף שלנו בנוי ממערכות-מערכות איברים-איברים, כשבעצם יש לנו מערכות שונות שמאזנות את הכל ומחברות את בין הכל ומה ששולט על הכל זה המוח. כלומר, בכל רגע נתון המוח מקבל מסרים מהגוף ופולט מסרים לגוף והוא בעצם בכל רגע נתון יודע כל הזמן מה קורה. התשדורת העצבית הזו בין כל חלקי הגוף לבין המוח עוברת דרך מערכת העצבים ההיקפית שכמובן עוברת בין כל חלקי הגוף, ומאחר והצרכים שלנו הם שונים זה מזה, לכל צורך שלנו יש תשדורת עצבית שונה שמאפיינת אותו ולפיכך גם שפת גוף שונה שמאפיינת אותו, כלומר – בהקשר של התינוק שלנו – נוכל לזהות באופן מדויק מאוד מתי הוא רעב, עייף, אם חם לו, קר לו או שהוא צריך להתפנות, לפי שפת גוף ייעודית וייחודית לכל אחד מהצרכים האלה.

חוץ מזה ששפת הגוף היא ייחודית לכל צורך והיא גם ייחודית לכל אדם, בגלל שהצרכים בגוף שלנו נבנים באופן הדרגתי גם שפת הגוף לכל צורך מופיעה באופן הדרגתי מה זה אומר? נסו רגע לדמיין את התחושה שלכם בגוף כשאתם עייפים, נכון שברוב המקרים זה לא משהו שמופיע באופן פתאומי אלא זה משהו שאתם יכולים להעיד עליו שמופיע באופן הדרגתי, כלומר אתם מרגישים עכשיו עייפות ואולי לפני כן הרגשתם אותה בעוצמה נמוכה יותר ואח"כ התחושה תלך ותתעצם עד כדי מצב שיהיה לכם מאוד מאוד קשה לתפקד ותרגישו עצבנות, רגזנות, רגישות יתר וכו' ותהיו חייבים ללכת לישון, נכון?
כך גם התינוק – כל הצרכים בגוף מופיעים באופן הדרגתי וכשהצורך מגיע למצב שבו הוא חייב לקבל כבר מענה כאן ועכשיו – בדיוק כמונו שאנחנו הופכים לעצבניים ורגזנים, כך גם התינוק מתחיל לקטר ולבכות.

שיטת הסקאלה לזיהוי ומענה מדויק לצרכים של התינוק

דמיינו סקאלת מהירות ברכב – נכון שאם אנחנו ניסע מאוד לאט אנחנו נפריע לתנועה? ונכון שאם אנחנו ניסע מהר מדי, מעל למהירות המותרת, אנחנו נסכן את עצמנו ואת האחרים? כלומר יש טווח מסוים של מהירות מותרת שבה ניתן לנסוע וגם להגיע בזמן, נכון?

בדיוק אותו הדבר – לכל צורך בגוף שלנו וגם של התינוק יש מעין סקאלה – כאשר החלק הלבן בכל סקאלה זה כמו לנסוע ממש ממש לאט – אין טעם להרדים בסימנים האלה כי אין עדיין צורך שמתפתח בגוף, והחלק האדום, בצד השני של הסקאלה, זה בעצם השלב שבו זה מאוחר מדי, שאנחנו "מעל המהירות המותרת", כלומר התינוק כבר עייף מדי, עצבני ובסטרס, כלומר אלו הסימנים המאוחרים וההרדמה בחלק הזה תהיה מאוד ארוכה, מתישה ומייגעת עם המון בכי וקיטורים או שהתינוק יירדם אבל יתעורר אחרי פרקי זמן מאוד מאוד קצרים או שנחווה את שני המצבים יחד.

אם כך, המטרה שלנו, לפי שיטת הסקאלה, היא למעשה לזהות את הסימנים שמופיעים בחלק הצהוב-ירוק של הסקאלה – אלה הסימנים המוקדמים של התינוק לעייפות – בסימנים האלה התינוק עייף, הגוף שלו עייף אבל לא עייף מדי, ולכן גם יצליח להירדם בפרק זמן קצר יותר, בצורה יותר נינוחה וללא בכי וגם השינה עצמה במהלך היום והלילה והלילה שאחרי תהיה הרבה יותר רציפה, עמוקה, איכותית ובריאה!

אגב, זה מאוד נכון לכל צורך באשר הוא – מענה בסימנים מוקדמים יהיה מענה בריא הרבה יותר.

אבל …. זה לא הכול!

יש עוד משהו קסום שקורה כשאנחנו מזהים את הצורך של התינוק לא ממקום של סטרס אלא בסימנים המוקדמים שלו, הוא מקבל מאיתנו כמו מעין מסר של "אני רואה אותך", "אני מבינה אותך", זה מאוד דומה לקטע הזה שאתם נכנסים הביתה אחרי יום ממש ממש ממש קשה בעבודה ובן או בת הזוג שלכם פשוט קולטים, בלי שתצטרכו להגיד דבר, מביאים לכם חיבוק או איזה כוס תה מפנקת כזו? כמה אהובים אתם מרגישים באותו רגע… איזה תחושה כייפית זו, נכון?
אז ככה בול גם התינוק שלך! כשמזהים את הסימנים המוקדמים שלו, הוא מרגיש אהוב, נוכח, נראה – מחקרים אפילו מראים שזה חלק מהותי בבניית התשתית לתחושת האושר והביטחון שלהם בעולם…

איך מזהים את הסימנים המוקדמים ומה עושים כאשר מזהים אותם?

יש סימני עייפות אוניברסליים כמו למשל: בהייה בנקודה מסוימת (לפעמים מבלבלים את זה עם ריכוז ממושך) הזזה של הראש מצד לצד, ניסיון להתנתק מגירויים, הוורדה של הגבות, משיכה באוזן, משיכה בשיער, נגיעה בפנים.

אך, כמו שכל בני האדם שונים, גם יכול להיות שוני בין הסימנים המוקדמים בין תינוק לתינוק ולכן הדרך הכי הכי מדויקת לזהות סימנים מדויקים של התינוק שלכם היא לערוך תצפית, שזה כמו מעין מבחן סטטיסטי שבו אנחנו בעצם במשך מספר ימים רושמים את תנועות הגוף של התינוק בזמנים משתנים במהלך היום ומסמנים איזה צורך שזיהינו מופיע לאחר מכן (כפי שאנחנו מזהים כרגיל ביומיום), זהו תהליך למידה מתמשך ובהחלט מומלץ לעשות אותו, זה יגלה לכן כל ך הרבה על התינוק שלכן ותראו גם איך הקשר שלכם יתחזק בעקבות כך.

פירוט יותר מלא אודות כלי התצפית + טבלת תצפית להורדה תוכלו למצוא כאן>> https://bit.ly/3eoO4Tm.

עוד משהו חשוב, אחרי יום או יומיים שהבחנתם וזיהיתם את הסימנים לעייפות – נסו להגיד לתינוק שלכם כשאתם מזהים – "אני יודע/ת שאתה עייף אנחנו עוד מעט נלך לישון" – ככה תוכלו ללמד אותו שמה שהוא מרגיש עכשיו בגוף זה עייפות וזה מתחבר לתוצאה = ללכת לישון, וכמובן שאתן מוזמנות ליישם את אותו הדבר גם לרעב ולצרכים נוספים שתזהו.

בכתבה הבאה, אנחנו נרחיב בדיוק על אופן ההרדמה ויצירת אוירה מותאמת שינה ושפת גוף של התינוק שלך – רמז – גם זה בהדרגתיות!

https://small-talk.co.il/sleep_at_night2/

ובינתיים… נסו לזהות את הסימנים המוקדמים של התינוק שלכם ולהרדים אותו בזמן שהם מופיעים.

בהצלחה!

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין
שיתוף ב email
אימייל
שיתוף ב whatsapp
ווטסאפ

לעוד טיפים וכלים להורות, כתבות ועדכונים

הצטרפי לקהילה שלנו!

דילוג לתוכן