זוגיות במבחן: הכלים שישמרו על הקשר

זוגיות במבחן: הכלים שישמרו על הקשר

מה יש בו, במעבר מזוג לזוג+1, שהופך את החיים למורכבים כל כך עד שכשליש מהזוגות מחליטים לפרק את הקשר? כל הסיבות וגם כמה עצות שישמרו אתכם בצד הנכון של הסטטיסטיקה

נכנסתם לחדר הלידה מאוהבים עד השמים, עם ציפיות גדולות להפוך להורים. האמת היא ששום דבר לא יכול היה להכין אתכם לקראת מה שאתם לעבור כיחידים, כבני זוג וכמשפחה. המעבר מזוג לזוג+1 אולי נראה פשוט וקל, אבל הנתונים מלמדים שכ-28 אחוזים מהזוגות יסיימו את השלב הזה על מדרגות הרבנות. אמנם זה נשמע מעט מרתיע, אבל מתברר שיש הרבה מה לעשות כדי לא להיות חלק מהסטטיסטיקה העגומה.

לפני הפתרונות, בואו נדבר רגע על הסיבות לכך שהאופוריה שהייתה לפני הלידה עלולה להתחלף מהר מאוד בתסכול וריחוק בין בני הזוג. יש הטוענים שחוויית הלידה היא מדד לעמידותה של הזוגיות לאורך זמן. נוכחות ותמיכה של בן הזוג בזמן הלידה יוצרת חיבור עמוק בין בני הזוג ומחזקת את המערכת הזוגית. בנוסף לכך, בעוד שהאישה נשאה ברחמה את הילד במשך תשעה חודשים, הרגישה את התנועות ועברה את כל הבדיקות, הגבר לא חווה את אותן תחושות ולכן אצל רבים מהם החיבור הרגשי לילד נוצר זמן מה לאחר הלידה.

נושא הטיפול בתינוק יכול להעיב גם הוא על מערכת היחסים. במידה והאם בוחרת להניק את התינוק, סדר יומה סובב בעיקר סביב הנושא הזה, מה שמותיר לה מעט שעות שינה ומעט זמן איכות עם בן הזוג וזמן איכות עם עצמה. התוצאה היא הזנחה, חוסר סבלנות ותחושה של בני הזוג שהצד האחר לא ממש נמצא שם. הגבר עלול להרגיש התינוק הפך את האישה שהוא אוהב לפקעת של עצבים ואילו האישה מרגישה שבעוד היא מבלה את רוב שעות היום בטיפול בתינוק, מסלול חייו של בן הזוג לא ממש השתנה מאז שנוסף לו הטייטל "אבא".

הפערים בתפיסות ההוריות עלולים ליצור משברים בזוגיות. אחרי שנולד הילד מתעוררות שאלות כמו לאיזו מסגרת לרשום אותו (אם בכלל), בהתאם לאילו ערכים לחנך אותו, האם להמשיך להניק או לעבור לתחליפי חלב אם והרשימה עוד ארוכה. הפערים בגישות מדגישים את השוני בין בני הזוג ומעלים סימן שאלה בנוגע להמשך המערכת הזוגית.

מורכב? יש מה לעשות

  • אחרי שהבנו את הסיבות למתחים ולתסכולים, הגיע הזמן לתת גם כמה פתרונות:
    תיאום ציפיות: הכינו יחד חזון משפחתי. כתבו על דף את תפיסות העולם החינוכיות שלכם, מה עמדתכם בנוגע להנקה, לבילוי זמן איכות זוגי, לרישום למסגרות חינוכיות ועוד. אחרי שתכתבו בנפרד את הדברים, ערכו השוואה ושוחחו על המקומות בהם קיים ביניכם פער. הכלל הוא פשוט – ככל שיותר דברים יהיו ברורים לפני הלידה, כך ייווצרו פחות קשיים אחריה.
  • השקיעו בעצמכם: נכון, אין הרבה שעות שינה, יש לעתים כאבים, הגוף לא נראה כמו בעבר וגם תחושת הסקסיות עלולה להיעלם בין פליטות, החלפות וריצה לטיפת חלב. למרות כל אלו, אל תזניחו את עצמכם וגם את הזוגיות. קבעו מראש מתי אתם מבלים יחד בלי הילד/ים, חזרו להתאמן, קבעו עם חברים, הקדישו זמן לטיפוח. ככה תשמרו על האני שלכם, תמשיכו להיות מחוברים גם לעצמכם ותצליחו לאזן בצורה טובה יותר בין חיי הזוגיות לבין ההורות.
  • אל תוותרו על סקס: גם אם זה יהיה בהתחלה מאולץ, גם אם אתם גמורים מעייפות, גם אם דימוי הגוף לא כשהיה, אין תחליף לאינטימיות בין בני זוג. האינטימיות יוצרת אמון בין בני הזוג, מחברת והופכת את הקשר ליציב ופותחת אפיקי תקשורת רגועים יותר בין בני הזוג.
  • תישארו חברים: חברות היא הבסיס לכל קשר זוגי. שוחחו האחד עם השנייה, שתפו בחוויות שעוברות עליכם, צרו שיח אינטימי ומכיל שבו אפשר גם לשאול את השאלות הקשות ביותר.

המעבר מחיי זוגיות למשפחה יכול להיות מאתגר, אבל לכל אורך הדרך חשוב לזכור שהילד המתוק שלכם נושא אליכם עיניים ולומד מכם כישורי חיים שלא יוכל ללמוד בשום מקום אחר. היו מודעים לדברים, היו קשובים לצרכים שלכם ושל בן הזוג והפכו את ההורות לחוויה אחת מתמשכת שרק מתעצמת עם השנים.
מזל טוב!

 

 


היית רוצה לדעת עוד?
אם תחום ההורות מושך אותך, אם את נהנית לעזור לאנשים אחרים – יש לנו הצעה מעניינת בשבילך!
בואי ללמוד שיטה מוכחת ולקבל את כל הידע, הכלים והליווי שיהפכו אותך לא רק לאמא משודרגת, שמגדלת את הילדים שלה בנחת ובביטחון אלא למנחת הורים מקצועית, מבוקשת, מסופקת ומרוויחה ושעוזרת לעוד הרבה משפחות צעירות שזקוקות לליווי ולתמיכה.
לפרטים נוספים היכנסי לחצי כאן

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין
שיתוף ב email
אימייל
שיתוף ב whatsapp
ווטסאפ

לעוד טיפים וכלים להורות, כתבות ועדכונים

הצטרפי לקהילה שלנו!

דילוג לתוכן