ברכת הגומל: מחיתול לחירות

עבור הורים רבים חג האביב הוא גם חג הגמילה מחיתולים, אבל ההתרגשות לקראת השלב הזה מלווה בחששות ובאי ודאות. בדיוק בשביל זה אנחנו כאן

כמו הרבה דברים בחיים, גם הגמילה מחיתולים דורשת הכנה מוקדמת, וכשאנחנו אומרים "הכנה", הכוונה היא להכנה פיזית ונפשית שלכם ההורים, והכנה של הקטנטנים. קודם כול, חשוב מאוד שתסמכו על הילדים ועל היכולות הגופניות שלהם ובה בעת תהיו ערוכים לכך שלאורך הדרך יהיו פספוסים.

איך מכינים את הילדים לקראת הפרידה מהחיתול ואיך מעלים את מודעותם לאיתותים שהגוף מעביר לפני עשיית הצרכים? הכנה היא מילת המפתח, והיא כוללת בעיקר דוגמה אישית ושיחות על התחושות שמרגישים לפני שצריך להתפנות, על כך שהם כבר בוגרים וממש עוד מעט ילכו לשירותים כמוכם וכמו האחים הגדולים. אפשר להקריא להם ספרים שעוסקים בתחום ("סיר הסירים" של אלונה פרנקל למשל), לצפות יחד בסרטונים ברשת (חפשו ביוטיוב: "Potty Training"), לקנות יחד את התחתונים החדשים ולתת להם להרגיש שהתהליך הזה הופך אותם לבוגרים.

אחרי שסיימתם את שלב ההכנה, העליתם את המודעות אצל הילדים והם רוצים להיפרד מהחיתול, יש אור ירוק להתחיל בתהליך: השאירו את הילדים במשך שעה ללא חיתול, ובכל יום הגדילו את משך הזמן ב-10 דקות. כאשר תשימו לב שהם מודעים לצרכיהם ומודיעים לפני שהם צריכים להתפנות, תוכלו להסיר את החיתול באופן קבוע. בשלב הזה חשוב להיות ענייניים כשיש פספוסים או הצלחות. אם הילד מפספס, הסבירו לו תוך כדי: "כשיש קקי או פיפי הולכים לשירותים/ לסיר". מן העבר השני, אם הילד הצליח להגיע בזמן כדי להתפנות בשירותים או בסיר, פרגנו לו על כך במילים, אבל אל תהפכו את זה לחגיגה שכוללת צהלולים, פרסים ומתנות. זכרו: מדובר בתהליך טבעי, וכך יש להתייחס אליו.

אחרי שהילדים מסתגלים לעשות את צרכיהם בסיר או בשירותים בשעות הערות, ניתן להרחיב את תהליך הגמילה גם לשעות הלילה. לוו את הילדים לשירותים כחלק מטקס השינה. ודאו שהם מתפנים ונכנסים למיטה נינוחים ושלווים. כאשר הם במיטה, ציינו שהם ישנים בלי חיתול ובמידת הצורך עליהם להעיר אתכם או לרדת מהמיטה ולגשת לשירותים. חשוב לנסח את הדברים באופן קצר וענייני ולתת לילדים את התחושה שאתם בטוחים ביכולתם להצליח בתהליך. בנוסף, כדאי לרכוש מבעוד מועד מגן מזרן איכותי ותחתוני גמילה מבד.

הילדים כבר יודעים להודיע מתי הם רוצים לעשות צרכים? זה הזמן להביא אותם לגן ללא חיתול. גם בשלב זה הכנה היא שם המשחק. שתפו את הגננת בשלבי התהליך ועדכנו אותה בכך שהילדים צפויים להגיע ללא חיתול. בנוסף, הכינו את הילדים לקראת מה שצפוי בגן, ספרו על כך שבמידת הצורך יש לפנות לגננת וזו תסייע בעשיית הצרכים, חשוב שתעשו זאת מולה, מעין מפגש פסגה. כאשר הילדים ידעו למי לפנות וירגישו שקשובים להם, הם יצליחו לעבור בהצלחה גם את המשוכה הזו עד לגמילה סופית ומלאה.

גמילה היא תהליך למידה וכדאי להגיע אליו עם הרבה סבלנות ועם אמונה מלאה ביכולות של הילדים. יש ילדים שתהליך הגמילה מסתיים אצלם בקלות ולעומתם אצל אחרים התהליך נמשך זמן רב וכולל פספוסים רבים. היו סבלניים, אל תערכו השוואות, אל תפעילו לחץ מיותר על הילדים.

לוו אותם במסע הקסום לגילוי יכולותיו של הגוף, תמכו בהם, האמינו בהם מתוך ידיעה שכולם בסוף נגמלים מחיתולים.

שיהיה לכולנו חג פסח שמח ויבש…:)


במיוחד לכבוד חג הגמילה מחיתולים, מתנה מאיתנו: צפייה בחינם בסדרת סרטוני "יש סוף לכל חיתול". לחצו כאן. מרגישים צורך בליווי צמוד שלנו לאורך תהליך הגמילה? לחצו כאן. נשמח להעמיד לרשותכם את כל הידע והכלים שצברנו מסיוע לאלפי הורים ומשפחות.

 


היית רוצה לדעת עוד?
אם תחום ההורות מושך אותך, אם את נהנית לעזור לאנשים אחרים – יש לנו הצעה מעניינת בשבילך!
בואי ללמוד שיטה מוכחת ולקבל את כל הידע, הכלים והליווי שיהפכו אותך לא רק לאמא משודרגת, שמגדלת את הילדים שלה בנחת ובביטחון אלא למנחת הורים מקצועית, מבוקשת, מסופקת ומרוויחה ושעוזרת לעוד הרבה משפחות צעירות שזקוקות לליווי ולתמיכה.
לפרטים נוספים היכנסי לחצי כאן