הורות עם חזון

הורות עם חזון

ניהול משפחה באופן עקבי ונטול טלטלות רגשיות דורש היערכות מוקדמת. גיבוש חזון הורי וחזון משפחתי יאפשר לכם להעניק לילדים אווירה בטוחה, מכילה ועוטפת וזוג הורים שמסכימים על הדברים המרכזיים ומצליחים לגשר על פערים כשיש מחלוקות.

חזון?

כן. המילה "חזון" מתחברת בדרך כלל לתפיסות עולם מרחיקות לכת, גופים גדולים שמשפיעים ברמה המדינית או העולמית. האמת היא שאת המילה "חזון" ניתן להמיר בתמונה מנצחת, יעד ששואפים להגיע אליו. אחרי שמבינים מהו אותו יעד, קל יותר להבין מה הצעדים הנדרשים בטווח המיידי ובטווח הארוך כדי להשיגו.

סליחה, מה הקשר למשפחה?

גם כאשר מדברים על מסגרת משפחתית ניתן לדבר על חזון, שמורכב מכל החלקים שאנחנו רוצים לכלול בתמונה כדי להעניק לילדים תמיכה מירבית. אותו חזון מורכב משאלות שכל אחד מההורים צריך לשאול את עצמו ברמה האישית וכן שאלות שעל שני ההורים להשיב ביחד, על מנת לוודא שהם רואים עין בעין את הנקודות המרכזיות בהתפתחותו של הילד ובהתפתחותם כהורים וכמשפחה.

למה צריך את זה?

המטרה בבניית החזון המשפחתי היא להעניק לילד קרקע בטוחה ויציבה, מקום של עקביות ושותפות בריאה בין שני ההורים שתביא לרווחת הילד ולרווחתם שלהם. בין היתר ניתן לדבר על הערכים שחשוב לכם לחנך לאורם את הילדים, דברים שהייתם רוצים לשפר בעצמכם, חוויות משפחתיות והוריות שאתם רוצים שיהיו, התנהלות כלכלית, חוגים, מסגרות חינוכיות, תכונות שהייתם מבקשים להעצים אצל הילדים ועוד. כדי לגבש את החזון המשפחתי, חשוב שכל אחד מההורים ישיב תחילה על שאלון החזון בנפרד. בשלב הבא שני ההורים מקיימים שיחה, בה כל אחד מציג את תפיסת עולמו ואז בודקים היכן קיימים פערים. בכל המקומות בהם יש פעם, בוחנים מהי הדרך הנכונה לגשר עליו כדי שהמשפחה תוכל ליהנות מתחושה של יציבות ועקביות.

וזהו? בכך הסתיימו האתגרים?

מטבע הדברים, גם כאשר גיבשתם חזון משותף, יהיו לאורך הדרך חילוקי דעות או אפילו קונפליקטים על רקע זה או אחר. כדי לפתור את אותן אי הסכמות ניתן לעשות שימוש ב"חכמת המעגל”. הכלי הזה מאפשר שיח פתוח ופורה בסוגיה שעומדת על הפרק, תוך הקשבה, הכלה ואמפתיה ומתוך הבנה שחשוב ליישב את הקונפליקטים כדי שניתן יהיה להמשיך ולשמר את מערכת היחסים ואת הקרקע המשפחתית היציבה עבורכם ועבור הילדים. בחכמת המעגל שואלים אחד את השני שלוש שאלות. הראשונה – מה אני אוהב בילד שלי/בבן הזוג שלי. השאלה השנייה – שאלה שכלית – מה אני מאחל לילד/לבן הזוג שלי בשנה הקרובה? והשאלה השלישית היא השאלה הטעונה שעומדת בבסיס המחלוקת ביניכם. בחכמת המעגל יש מי שמדבר והאחרים קשובים לו לגמרי. כאן אין "תשובה נכונה" או "תשובה שגויה", יש רצון אמיתי לפתור את המחלוקת על הצד הטוב ביותר.

כאשר יש חזון הורי ומשפחתי, גם פתרון הקונפליקטים מתאפשר בקלות יחסית. אחרי הכל, על תפיסות העולם הבסיסיות אין ביניכם מחלוקת. אז כל שנותר לעשות הוא לבנות על אותן הסכמות נדבכים נוספים, מלאים באהבה וברצון לעשות את הטוב ביותר עבור בני הדור הצעיר.

 

 


היית רוצה לדעת עוד?
אם תחום ההורות מושך אותך, אם את נהנית לעזור לאנשים אחרים – יש לנו הצעה מעניינת בשבילך!
בואי ללמוד שיטה מוכחת ולקבל את כל הידע, הכלים והליווי שיהפכו אותך לא רק לאמא משודרגת, שמגדלת את הילדים שלה בנחת ובביטחון אלא למנחת הורים מקצועית, מבוקשת, מסופקת ומרוויחה ושעוזרת לעוד הרבה משפחות צעירות שזקוקות לליווי ולתמיכה.
לפרטים נוספים היכנסי לחצי כאן

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין
שיתוף ב email
אימייל
שיתוף ב whatsapp
ווטסאפ

לעוד טיפים וכלים להורות, כתבות ועדכונים

הצטרפי לקהילה שלנו!

דילוג לתוכן