אוקסיטוצין באהבה – לילדים ולהורים מאושרים יותר

הוא מחבר בין אנשים, מלווה אותך בזוגיות וגם בלידה, עוזר לך להניק, מרגיע לחצים ויאפשר לילד שלך לגדול בשמחה ובביטחון, לבטא את עצמו ולבנות יחסים של אמון וקרבה. זה לא קוסם, ולא תאוריה רוחניקית חדשה, זהו הורמון האוקסיטוצין שזכה ע"י חוקרים ומדענים רבים לכינוי "הורמון האהבה" והוא נמצא ממש בתוכנו.  
הנה כמה סיבות טובות לרצות להעלות את רמת האוקסיטוצין במשפחה, וגם כמה דרכים לעשות את זה באופן הכי הכי טבעי. 

איך זכה האוקסיטוצין לכינוי "הורמון האהבה"? 

ההורמון הטבעי הזה, המיוצר במוח ומופרש לדם מבלוטת יותרת המוח זוכה למחקרים רבים ברחבי העולם, שמוכיחים שיש לו תפקיד מרכזי ביכולת של בני אדם ליצור קשרים חברתיים ולתחזק מערכות יחסים. התפקיד הזה הוא סופר קריטי בהתפתחות הקשר בין ההורה (או הדמות המטפלת) לתינוק, ועל היכולת של התינוק לפתח יחסים של קרבה, ביטחון ואהבה בהמשך חייו. 

קצת לפני שהפכת לאמא.. בשיא האינטימיות, בזמן האורגזמה רמת האוקסיטוצין עולה פי 4 ואיתה התחושות המרגיעות של חיבור, שלווה, ביטחון ואמון. גברים ונשים שנמדדו אצלם רמות גבוהות יותר של אוקסיטוצין נטו יותר לנאמנות בקשר ולמונוגמיה, ובאופן כללי ניכרת השפעה על תחושת השייכות לקבוצה. בקיצור, יש לנו עסק עם הורמון של "ביחד". 

האוקסיטוצין יהיה שם גם לעזור לך בתהליך הלידה – על ידי כיווץ שרירי הרחם, הפעלת הצירים והרחבת צוואר הרחם. זה המקום לציין שהתרגום מיוונית לאוקסיטוצין Oxytocin הוא "לידה מהירה" ולהגיד תודה על הגוף הגאוני שנברא לנו. 

בשעת ההנקה – ההורמון עוזר להפעלת בלוטות החלב  ולהוצאת החלב. היניקה מגרה את הפטמות, ההורמון גורם לכיווץ שרירים בבלוטות החלב ולהזרקת החלב החוצה. מעבר לצד ה"טכני" – הוא שותף פעיל לתגובה הרגשית סביב ההנקה ולתחושת החיבור שנוצרת בין האם לתינוק. 

הפרשת האוקסיטוצין מתרחשת במצבי חיים שונים, מסייעת לנו להתחבר לאחר ולחוש אמפטיה. להורמון הזה יש את היכולת לשפר את מצב הרוח, ויכולת למתן את ההשפעות המזיקות בזמנים של לחץ. אם נקשיב לו גם במצבים של מחלה ונחפש את הקרבה לאנשים – הפרשת האוקסיטוצין תתגבר, תעזור לנו להפחית סטרס ולהתמודד יותר טוב.  

כנראה שכנשים הבנו את זה מאז ומתמיד.. אבל עכשיו זה מדעי – מחקר שנעשה בארה"ב גילה שהפרשת ההורמון אצל נשים במצבי לחץ, כמו גם אחרי לידה, קשורה לנטייה הזו שלנו להתכנס ביחד, עם הצאצאים שלנו ולתמוך אחת בשניה, מביאה להשפעה מרגיעה ומחזקת את היכולת שלנו להתמודד. חכמה נשית בילט-אין. (גברים לעומת זאת יפרישו יותר טסטוסטרון במצבי לחץ, מה שיפחית את רמת האוקסיטוצין) 

אם תמשיכו לחקור בטח תגלו יתרונות נוספים של הורמון האהבה הזה, 
אבל הכי חשוב מהכל
האוקסיטוצין משפיע בצורה משמעותית על הילדים שלנו, על הקשר שלנו איתם ועל האדם שהם יתפתחו להיות!

מחקר ארוך שבוצע על ילדים הראה שתינוקות שהופרש אצלם הרבה אוקסיטוצין, גדלו להיות ילדים וורבליים יותר. הם ידעו להגיב ולדבר יותר ביחס לבני גילם וידעו לבטא ולתווך את הקשיים שלהם לסביבה. בגיל ההתבגרות, אותם ילדים פחות נטו להתנהגויות קצה כמו התמכרויות. בבגרותם, הם גדלו להיות אנשים בטוחים בעצמם, שידעו למנף סיטואציות לטובתם והיה להם קל יותר ליצור ולתחזק קשרים חברתיים.

עם כל היתרונות האלה, יש לנו מספיק סיבות לרצות להגדיל את ההפרשה של ההורמון המשובח הזה ולהעלות את הרמות שלו בחיים שלנו ובחיי הילדים שלנו. מה גם שכאשר קיימת בגוף שלנו רמה מסוימת של אוקסיטוצין, כל הפרשה נוספת משחררת כמות גדולה יותר בגוף.
ככה זה, אהבה מביאה אהבה ♥  

איך אנחנו יכולים להעלות את רמת האוקסיטוצין באופן טבעי?

זיהוי צרכים ומתן מענה בזמן – כאשר התינוק מקבל מענה לצורך שלו בדיוק בזמן שהוא צריך אותו, הוא מרגיש שרואים אותו, שמכילים אותו ומפתח המון ביטחון. המענה שלנו תורם ליצירת תקשורת דו צדדית עם התינוק. האוקסיטוצין מופרש ועובד גם אצל התינוק וגם אצל הדמות המטפלת. ככל שנייצר עוד הזדמנויות כאלה של תקשורת עם התינוק סביב הצרכים, אנחנו נגדיל את רמות האוקסיטוצין בשני הצדדים.

מגע ואהבה – ככל שיש יותר מגע, רמת האוקסיטוצין עולה, ברור – לשני הצדדים, ההורה והתינוק. אפילו חיבוק חם וחזק שנמשך כ-30 שניות, גורם לעליה ברמת האוקסיטוצין. אז תעטפו, תלטפו, תשחקו, תתכרבלו ובעיקר תחבקו. לא במקרה מבוגרים בתהליכי ריפוי פצעי עבר מגיעים למקום הכי ראשוני והכי בסיסי הזה.
חבקו, מכל הלב, ותרגישו איך שהוא מתרחב. 

זמן איכות משפחתי – בילויים משפחתיים משותפים באווירה חיובית יעודדו את הורמון האהבה ויגרמו לו לעלות. אווירת משחק למשל, שמייצרת התלהבות ושמחה, מעודדת הפרשה של אוקסיטוצין. חשוב לשים דגש ברגעים האלה להיות באמת נוכחים, בדגש על הביחד. כי נכון שאפשר 'לעבוד' על הגוף שלנו, בקלות יחסית, אבל אי אפשר לעשות 'כאילו' בזמן שהמחשבות נמצאות במקום אחר. אז בלי הסחות דעת, טוב? נתקו טלפונים ומסכים, ותשתדלו להנות מזמן איכות אמיתי. למען האהבה, למען הילדים, למענך.

“All you need is love”

חיבוק גדול ומלא אוקסיטוצין! 

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין
שיתוף ב email
אימייל
שיתוף ב whatsapp
ווטסאפ

לימודי הנחיית
הורים לגיל הרך

נותרו מקומות אחרונים!

עוד היום אחת מיועצות הלימודים
 שלנו תחזור אליך

דילוג לתוכן