איך מוודאים שהילדים לא ישאבו למסכים?

איך מוודאים שהילדים לא ישאבו למסכים?

אנחנו חיים בעולם דיגיטלי.
זה העולם שלנו – הכל ויזואלי, הכל מהיר, הכל בלחיצת מסך (אפילו לא כפתור).
המסכים מקיפים את הילדים שלנו מהרגע שהם נולדים. הם פשוט בכל מקום – ברחוב, בחנות, בבית ואצלנו בכף היד.

מה לא כתבו על ההשפעה השלילית של מסכים על המוח שלנו?

  • שהמסכים גורמים להפרעות שינה.
  • שהמסכים מובילים להשמנת יתר בקרב ילדים.
  • שהמסכים מובילים לקשיי התנהגות כמו היפראקטיביות, אימפולסיביות, קושי בוויסות ריגשי ועצמי, בריונות.
  • שהמסכים מובילים לקשיים באמפטיה וחברות.
  • שהמסכים מובילים לקשיי שפה.

ובכל זאת – הם כאן והם כאן להישאר.

אל לנו לשכוח שיש גם צדדים חיוביים למסכים ואם נשכיל להשתמש בהם בצורה נכונה הם יכולים לעזור לנו לחשוף את הילדים שלנו לתכנים שונים ונרחבים, יכולים לתמוך בלמידה של שפה ובכלל וכן… הם נותנים לנו ההורים "כמה דקות של שקט" כדי לעשות את מה שאנחנו צריכים לעשות… במיוחד שכיום אנו צריכים יותר לעבוד מהבית.

ד"ר ברלב מאוניברסיטת בן גוריון קרא להם "המוצץ האלקטרוני" (2019).

כן חברים וחברות, מסך זה נוח.

אבל כמו שכתבתי קודם – חשוב שנדע להשתמש במסכים בצורה נכונה כדי למקסם את ההשפעות הטובות שיש להם על חיינו ולצמצם למינימום האפשרי את ההשפעות השליליות שיש להם על חיינו
(והן רבות).

אז – איך לא נשאבים למסכים?

מודעות מודעות מודעות

זכרו שלמסך יכולות להיות השפעות שליליות עליכם ועל הילדוד'ס שלכם. המלצת ארגון הבריאות העולמי היא לא לחשוף למסכים לפני גיל 18 חד', לחשוף לחצי שעה ביום בגילאים 18-24 ח' ולשעה בלבד בגילאים 2-5 שנים.

סדר יום

בנו סדר יום ושלבו זמן מסך בתוכו (זמן מסך = טלוויזיה, מחשב, טלפון חכם, טאבלט…).  הקפידו שזמן המסך לא יעבור את הזמן המקסימאלי המומלץ ע"י ארגון הבריאות העולמי וחלקו אותו לאורך היום. שימרו את זמן המסך לחלקים ביום שאתם צריכים "מוצץ אלקטרוני" כמו זמן להפסקת קפה, ארגון הבית או להשלמת מטלה בעבודה. טיפ סופר חשוב – כבו את המסכים שעה וחצי לפני זמן השינה – כך תאפשרו לילדים שלכם ולכם) שינה טובה ואיכותית יותר.

פנו זמן לתקשורת אנושית

הקפידו לשחק משחקים משותפים יחד כמו משחק בבובות / גיבורי על / כלי תחבורה ועוד. הקפידו על זמן של קריאת סיפור בצורה אינטראקטיבית – לאט ותוך שאלת שאלות ומתן אפשרות לילד להשתתף בסיפור הסיפור. הקפידו על זמן שיחה (כן, כן! גם עם קטנטנים.  פשוט דברו איתם). הזמינו חברים הביתה (וכשהם באים- "אין טלוויזיה"), לכו להיפגש עם חברים ומשפחה. אני ממליצה גם את הזמן של "תקשורת אנושית" לעגן בסדר היום שלכם, שלא "יברח" מהראש.

צאו החוצה

עגנו שעה בסדר היום שאתם והילדוד'ס שלכם יוצאים לטיול בחוץ. זה לא צריך להיות טיול ארוך, אפשר בהחלט "סתם" לרדת לגינה של הבניין.  צאו לרכיבה בבימבות/אופניים, הליכה/ריצה ברחוב או בפארק. זה זמן חשוב להפעלת הגוף. בזמן הזה השאירו את הטלפון בבית – תהיו נטו איתם. תקטפו עלי דשא, תתבוננו בילדים אחרים ותספרו מה אתם רואים. ההתבוננות באנשים אחרים ובהתנהלות שלהם היא הזדמנות נפלאה לחזק את היכולת הבינאישית שהמסכים קצת משבשים.

הציבו בתבונה גבולות ברורים

הילדים שלנו מאד חכמים, אם תסבירו להם בצורה ברורה כמה זמן מסך מותר להם, מתי ומדוע הם יבינו. גם אם תצטרכו להזכיר ובהתחלה לעמוד על הגבול שהצבתם, בסופו של יום הם יכבדו את זה ויעריכו את זה. נקודה חשובה בנושא – מאד קל להתמכר למסכים (כן זו ממש התמכרות לכל דבר ועניין ויש פסיכולוגים שההתמחות שלהם היא גמילה ממסכים!), גם אם הילדים שלכם לא מרוצים בהתחלה מהגבול החדש והם כנראה ממש לא יהיו מרוצים, זכרו שהוא סופר חשוב עבורם להמשך החיים.

הקפידו על ערנות

שבו ליד הילדים שלכם ב-"זמן מסך" שלהם. בדקו היטב לאילו תכנים הם נחשפים והעדיפו כאלה שאינם עמוסים בגירויים ושהקצב שלהם איטי יותר. כמו כן שימו לב שילדים בגיל מאד צעיר אלופים בלנווט בין סרטוני היו-טיוב ועלולים להגיע לתכנים שאינם מיועדים להם! אל תשאירו אותם לבד עם המסך!

תזכרו להתלהב מעוד דברים

נכון זה ממש חמוד לראות ילד בן שנה עובר בין שירים ביו-טיוב, וזה מגניב לראות איך ילד בן שנתיים מתפעל משחקים שאנחנו לא מסוגלים אפילו לתפעל אבל היי – זה לא העיקר בחיים. תנו מקום והתלהבו מדברים אחרים שהוא עושה כמו בונה מגדל מקוביות, רוכב על הבימבה, שר לדוד משה הייתה חווה, מנגן בפסנתר…

דבר אחרון והכי הכי חשוב – דוגמא אישית

בחינוך הכל מתחיל ונגמר בדוגמא אישית. אתם רוצים שהילדים שלכם לא יישאבו למסכים – זה אומר שגם אתם צריכים לנהוג כך. אז נכון שאנחנו באמת באמת צריכים את המסכים בשביל לעבוד אבל אפשר למנן. למשל קבעו לעצמכם שבין השעות 18:00 ל-20:00 (זמן מקלחות, ארוחת ערב, השכבות) הטלפון מונח במצב שקט על השידה או שבזמן "תקשורת אנושית" שלכם הטלפון נשאר במטבח ואתם עם הילדים בחדר.

לסיכום המסכים כאן וזו עובדה שבטוח לא תשנה בעתיד, מה שחשוב לדעת הוא איך להתנהל איתם נכון ובאופן שיכול לתרום ולא להזיק.

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין
שיתוף ב email
אימייל
שיתוף ב whatsapp
ווטסאפ

לימודי הנחיית
הורים לגיל הרך

נותרו מקומות אחרונים!

עוד היום אחת מיועצות הלימודים
 שלנו תחזור אליך

דילוג לתוכן