איך לבחור לאיזה גן לרשום את הילד שלי? המדריך שיעשה לך סדר בראש ושקט בלב

מתישהו מגיע הרגע שבו את חייבת להיפרד מהתינוק שלך לחלק ניכר מהיום, להפקיד את האוצר שלך בידיהן של גננות, סייעות ומטפלות בגן ולסמוך עליהן שהן עושות את הכי טוב עבורו.
אין ספק שמדובר באחת ההחלטות הכי משמעותיות בחייו של הילד שלך, ויש לא מעט שיקולים שחשוב לקחת בחשבון כשאנחנו עושים את הבחירה איפה ובידי מי אנחנו שמים את היקר לנו מכל.
מה אסור לך לפספס, למה חשוב שתשימי לב ואיך יודעים אם עשית את הבחירה הנכונה?
ריכזנו את עיקרי הדברים במדריך שיעזור לך להגיע לבחירה המתאימה ביותר עבורכם ובעיקר- עבור הילד/ה שלכם.

 

 למקומות – היכון – צא

לפני שאת מתחילה במרוץ החיפוש – שבי עם עצמך או עם בני המשפחה וסמנו לעצמכם – מה הערכים שחשובים לכם, מה סדר העדיפות, מהם הקווים האדומים שעליהם לא תהיו מוכנים להתפשר (כמו לדוגמא אורח חיים דתי, תזונה טבעונית וכיו"ב ) ובאיזה נושאים תהיו מוכנים להתגמש.
מעבר לשיקולי מרחק ומחיר, הכיני לך מעין צ'ק ליסט של שאלות שיעזרו לך להבין גם את ההתנהלות הטכנית בגן וגם את הגישה והאג'נדה החינוכית של הגננת. תאמי איתה מספר ביקורים, בשעות שונות של היום (אם היא לא בנוח עם זה – תבדקי למה..)
ו.. צאי לדרך!

 

אז למה חשוב לשים לב? 

מי הצוות בגן?
המשאב הכי חשוב שהילד שלך עומד לפגוש – המשאב האנושי. זה המקום לברר מה ההכשרה שעברה הגננת, הסייעות, מה הוותק שלהם? האם אנשי הצוות קבועים לאורך זמן או זמניים ומתחלפים? ( צוות שמתחלף בתדירות גבוהה מעיד על חוסר יציבות וקשיים  ניהולים) כמה סייעות יש בגן? מיהן? מה הניסיון שלהן? מה היחס בין מס' הילדים למס' המטפלות בגן?
מהי הגישה החינוכית בגן? האם היא בהלימה עם הגישה שלכם? איך מתייחסים לילד שבוכה וכו'.

 שלא נדע מצרות
לאור מקרי ההתעללות הנוראיים שהתפרסמו, אנחנו כבר יודעים שמצלמות אבטחה הן עדות קריטית במידה וחלילה יש חשד להתנהלות לא תקינה. אז עד שיצא חוק שיחייב את כל הגנים, מומלץ לברר האם מותקנות בגן מצלמות. למקרה ש… ולקוות שהמקרה הזה לעולם לא יגיע.
ניתן גם לבקש תעודות יושרה של המטפלות, המונפקות ע"י המשטרה.

מה משדרים הילדים בגן?
התבוננות בשפת הגוף של הילדים תלמד אתכם המון ותשקף לכם את האווירה ואת היחסים עם הצוות. שפת הגוף של תינוק שמרגיש טוב תהיה רפויה ונינוחה, העיניים יראו סקרניות, הוא יושיט ידיים, האצבעות יהיו פרוסות, הוא לא ירתע ממגע, יתעניין בסביבה שלו, ישחק ויהנה.
לעומת זאת, שפת הגוף של ילד שלא טוב לו תהיה מאד מתוחה, האיברים מכווצים,  הוא יראה לא רגוע ועלול להיכנס למצבי בכי מ 0 ל 100 במהירות, המבט בעיניים יהיה מבוהל, הוא ירתע ממגע ולא יתנועע בחופשיות במרחב.

 מה קורה במפגש של התינוק עם הצוות?
ככל ששפת הגוף של הילד שלך תראה רגילה ומוכרת לך, ותשדר לך שהוא נינוח, פתוח לשחק ולא בלשרוד – מצבנו טוב יותר. סביר להניח שזה לא יקרה מייד במפגש הראשון עם הגננת, יתכן והתינוק יגלה סימני רתיעה בהתחלה, בכל זאת, מדובר באנשים חדשים ויש תהליך טבעי של התקרבות הדרגתית. הזדמנות מצוינת לראות איך הגננת מגיבה לילד – אך היא מציגה את עצמה, האם היא מנסה להתקרב תוך כדי שהיא מכבדת את הרגשות שלו, את המרחב שלו?  האם היא מתעלמת ממנו ומדברת רק איתך? האם היא אוספת אותו אליה פיזית למרות שנרתע, בצורה שתלטנית ולא מכבדת? או בחום והכלה?

 תקופת ההסתגלות והקליטה בגן
 כיצד נעשה תהליך ההסתגלות? כמה זמן נמשך? כמה גמישות יש? עד כמה הגננת מאפשרת נוכחות הורית בתהליך עד שהגוזל שלך מוכן לעוף? רצוי לאפשר תקופת הסתגלות גמישה בהתאם לצורכי הילד ושפת הגוף שלו. לא כל הגוזלים אותו דבר.

 כן רוצים לישון, לא רוצים להשתגע
כיצד  מתבצעת ההרדמה? איפה ישנים- האם באזור המשחקים שמלא בגירויים או באזור נפרד?
האם מתייחסים לעמעום תאורה ורעשים כחלק מתהליך ההכנה לשינה? האם יש הרבה בכי בזמן ההרדמה?
האם הגננות נמצאות בחדר או משאירות את הילדים לבכות ויוצאות? מה עושים עם ילד שרגיל לישון בשעות אחרות או שאינו עייף בשעת ההרדמה? האם מרדימים כל ילד לפי הצורך וההרגלים שלו או את כולם אותו דבר?

אוכל, קדימה אוכל
איפה אוכלים, מי מבשל את האוכל, איך הוא נשמר?
מה הגישה לגבי זמני האכלה? האם ע"פ זמנים קבועים או לפי הסימנים שההורה מציע לגננת, בהתאם לילד?
האם כולם אוכלים יחד? מה קורה אם ילד לא רעב / לא מסיים את האוכל שלו? האם מאכילים או אוכלים עצמאית? האם הילדים מגיעים ממש רעבים וחסרי סבלנות לארוחה? מה הגישה למוצקים, מה העמדה לגבי חלב שאוב/תמ"ל? האם דוחפים לו בקבוק לפה או מציעים ומעודדים אותו מבלי לכפות? איך מתייחסים אליו אם הוא נרתע ומסרב?

 גמילה מה האג'נדה?
מה עושים בתהליך של גמילה מחיתולים? איך זה עובד? מה אומרים לילד כשהוא מפספס?
מי מחליף? מה אומרים לילד כשהוא מתאפק?

חופשות – מה הלו"ז?
בד"כ כל החופשות הם ע"פ המלצות משרד החינוך/התמ"ת, גם במסגרות הפרטיות, שווה לברר מראש מה לוח החופשות, האם יש קייטנות בחופשים? שינוי בשעות? ומה קורה באוגוסט, כך שתוכלו להיערך מראש. 

חוגים והעשרה
איזה תכנים מועברים ואיזה חוגי העשרה יש בגן, מי מעביר את הפעילות, מה ההכשרה שלו/שלה?

שונא חיידקים יחיה
מה רמת הניקיון הכללית בגן, במטבח? תדירות החלפת חיתולים, האם שוטפים את התינוק אחרי קקי? האם משתמשים בכפפות? האם מקפידים לשטוף ידיים?

מחלות
גם אם שמרנו היטב על הסעיף הקודם, ילדים,מה לעשות,  חולים מידי פעם. מקוררים, משלשלים.. מה המדיניות לגבי ילדים חולים בגן?
מה לגבי מתן תרופות בגן?

בטיחות ומצבי חירום
האם הילד שלך מוגן, בסביבה בטיחותית? הכוונה היא לשקעים מכוסים, הגנה מפני נפילה במדרגות, אחסון חומרים מסוכנים / רעילים הרחק מהישג יד של הילדים, שימוש בטיחותי בקומקום חשמלי/טוסטר בגן וכו' ועד למצבי חירום, מה קורה אם חלילה.. , האם הצוות עבר קורס החייאה ומי מחליף את הגננת אם יש בעיה.

 .

סיכום ביניים:  

רק אתם יודעים מה הכי נכון עבורכם ועבור הילד/ה שלכם.
היעזרו בהמלצות מהורים שאתם מכירים,  אבל סמכו בעיקר על מה שאתם רואים, מה שאתם שומעים, ומה שאתם מרגישים.
סמכו על האינטואיציה שלכם – האם אתם קולטים כנות, מקצועיות, מסירות, חום ואהבה או כאוס, קרירות ונוקשות?
בקרו בגן, דברו עם ההורים, דברו עם הצוות – דברו עם כל מי שעשוי להיות בקשר עם התינוק שלכם – ולא רק עם מנהלת הגן.
אל תתביישו לשאול. זה הילד שלכם וזו זכותכם, שאתם משלמים עליה ממיטב כספכם
ואין, אבל ממש אין מחיר לביטחון ולאהבה שהוא ראוי לקבל.

זה לא נגמר עד שהילד שלך לא מאושר
אז חקרתם, בדקתם, התרשמתם, החלטתם ורשמתם את האוצר הקטן שלכם לגן.
ומה הלאה?
איך תוכלו לדעת האם הרושם הטוב שהשאירה הגננת אכן משקף את המציאות היום יומית בגן ולוודא שהילד שלכם מטופל כמו שצריך? איך אפשר להבחין במו עינינו האם טוב לו, או רע לו?

אין מספיק מילים לתאר את סערת הרגשות שעוברת עלינו בכל פעם שמתפרסמת ידיעה על עוד פעוט חסר ישע שעבר התעללות בגן! המציאות המזעזעת הזו מחייבת אותנו להישאר כל הזמן עם היד על הדופק ואפילו להגביר ערנות.

 איך אפשר לזהות שהילד סובל מהתעללות בגן?
היכנסו לקישור הזה  שם תגלו מהם 5 הסימנים בשפת הגוף של התינוק שלכם, שיאפשרו לכם לזהות גם בבית האם הוא מרגיש לא טוב בגן, וכיצד ניתן לפעול.

 

והלוואי שנדע רק ימים שמחים, גננות מדהימות וילדים מאושרים!  

 

  

 


היית רוצה לדעת עוד?
אם מעניין אותך להתעדכן בתכנים נוספים בנושא גידול ילדים בגיל הרך – הירשמי לניוזלטר שלנו וקבלי את המידע והטיפים הכי שווים בתחום ההורות, השינה, הגמילה, הבנת שפת הגוף של התינוק ועוד מגוון נושאים למשפחה ולהורים.

ההצטרפות חינם דרך הקישור הזה

 

 

 

 

 

 

 

 

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין
שיתוף ב email
אימייל
שיתוף ב whatsapp
ווטסאפ

לעוד טיפים וכלים להורות, כתבות ועדכונים

הצטרפי לקהילה שלנו!

דילוג לתוכן