סליחה אצל הקטנטנים שלנו – איך מלמדים ילדים לבקש סליחה?

בכל חג ומועד, אנחנו מלמדות את הקטנטנים שלנו על מהות החג והמנהגים הנהוגים בו, מנסות לשיר יחד איתם את שירי החג ומשתדלות להסביר על המשמעויות. עם בואו של יום כיפור, אנחנו מלמדות אותם שביום זה, מלבד רכיבה זהירה ובטוחה על אופניים, אנחנו מבקשים סליחה. אבל על מה מבקשים, למה ואיך? ובעיקר, למה זה ממש ממש חשוב שלא נכריח אותם לבקש סליחה מבלי להתכוון?

כמה מאיתנו מודעות לכך שסליחה היא רגש?

אם תעצרו ותחשבו על זה רגע, אתן תסכימו איתי שסליחה היא רגש, רגש החמלה והאמפתיה. כשאנחנו עושות איזשהו מעשה שאנחנו מתחרטות עליו, או מרגישות שבדרך פגענו באחר, הלב שלנו מתמלא בחרטה על הבחירה שעשינו. אנחנו רואות את האדם האחר פגוע וזה מעציב אותנו, לכן מבקשות סליחה – כדי לנסות לרכך את הסיטואציה ולהעביר שהבנו שעשינו טעות. סליחה היא למעשה רגש שמציף אותנו בתגובה לסיטואציה, בדיוק כפי שצחוק של הקטנים שלנו מציף אותנו בשמחה או להתבונן בהם ישנים ולהרגיש איך הלב מתמלא באהבה.

האם אפשר להכריח מישהו להרגיש רגש כלשהו?

רגשות אי אפשר ליצור או להעלים, הם מציפים אותנו ומגיעים מעצם הבנת הסיטואציה. כפי שלא ניתן להכריח לאהוב, לשמוח או לכעוס ולא ניתן להכריח להרגיש רגש מסוים, כך לא ניתן להכריח להרגיש סליחה.
העניין הוא שילדים לא תמיד מבינים את הסיטואציה, וכשמדובר בבקשת סליחה – הם המון פעמים לא מבינים למה הם בכלל צריכים לבקש סליחה. כך יוצא מצב שכאשר אנחנו דורשות מהם להגיד סליחה על פעולה שהם עשו כי ״ככה נהוג״ או ״ככה צריך״, הילד לא באמת מבין מאיזה מקום זה מגיע, הוא לא באמת מבין ומרגיש שמה שהוא עשה, היה לא בסדר.

כשמלמדים ילדים להרגיש משהו שלא עולה בהם באופן טבעי, מבלי שהם באמת מרגישים אותו, אנחנו עשויות לבלבל אותם ולהוביל אותם לפתח מנגנונים של הדחקה והשתקה רגשית. המוח שלנו בנוי כך שכל הרגשות עוברים דרך ״צינור רגש״, וכאשר מנסים לחסום רגש מסוים או מנסים להכריח את עצמנו להרגיש משהו אחר, אנחנו למעשה סוגרים את הצינור לאט לאט. התוצאה של זה היא שעם השנים, המנעד הרגשי שלנו מצטמצם ובשורה התחתונה, אנחנו מרגישות פחות – פחות צער וכאב, אך גם פחות שמחה, אושר ואהבה. אף אחת מאיתנו לא הייתה רוצה דבר כזה עבור הקטנים שלה, נכון?

אז מה כן עושים?

עוד קודם לכן, כדי להקדים תרופה למכה – אפשר להגדיר חוקים, קווים אדומים שמנחים את הילד מראש להבין מהי התנהגות רצויה ומה לא, לדוגמא – לא מרביצים. הצבת גבולות היא מפתח חשוב, והשלב הראשון כשאנחנו מסבירות לו על סליחה, יהיה להסביר לו שהוא עשה משהו לא בסדר, חצה גבול.
בהמשך, אם נוצרה סיטואציה שבה הילד שלנו פגע במישהו אחר, ניתן להסביר לו במילים שהפעולה שהוא עשה כלפי האדם האחר, הייתה לא נעימה, פוגענית ומעליבה. לאחר מכן, אנחנו יכולות לנסות לכוון אותו לחשוב על הסיטואציה דרך שאלות מנחות כמו ״איך לדעתך האחר מרגיש? האם זה נעים לו?״, או ״מה אתה היית מרגיש אם היו עושים לך כך וכך? נכון שזה לא נעים?״. השאלות הללו מעוררות ומפעילות את החמלה והאמפתיה, בדיוק אותם רגשות שמהם לבסוף נובעת הסליחה.

התפקיד שלנו הוא להביא את הילד להבנה שיש התנהגות רצויה שמותאמת לרגש שלו. ננסה לכוון אותו לחשוב אחרי הפגיעה, מה היה עוזר לו להרגיש טוב יותר ולפעול כמראה מול האחר שנפגע.
בשורה התחתונה, עלינו לכוון להתנהגות מותאמת אבל לא לרגש עצמו – אפשר ללמד את הילד להחזיר את הצעצוע שהוא חטף, להושיט יד לאחר הפגוע ועוד, אך לא ניתן לכוון אותו להרגיש רגש מסוים כמו סליחה.

סופר-סופר חשוב לזכור – אנחנו המודל לחיקוי עבורם!

כמו רוב הדברים שהקטנטנים שלנו לומדים בעולם, גם סליחה הם ילמדו לבקש דרך דוגמא אישית. בדיוק כפי שלימדנו אותם לומר תודה על ידי זה שאמרנו להם תודה, לימדנו אותם לפרגן על ידי זה שאמרנו להם "כל הכבוד" ופירגנו להם, ולימדנו אותם לאהוב, לחבק ולנשק על ידי זה שאהבנו, חיבקנו ונישקנו אותם.

אנחנו ההורים צריכים בראש ובראשונה לשמש דוגמא שתנתב את הילד להבנה מתי נכון להרגיש צער ומתי מבקשים סליחה – אם עשינו טעות מול הילדים, כשהם נוכחים ומתבוננים בסיטואציה, קריטי ומשמעותי שנבקש סליחה. בין אם זה מהם, האחד מהשנייה או מהסביבה כולה – בקשו סליחה מילדכם כשאתם טועים וכשראיתם שפגעתם בלי כוונה, גם כלפיהם וגם כלפי אנשים אחרים. אז במקום להכריח לבקש סליחה – תראו דוגמא. אם הם יראו שקשה לכם לבקש סליחה, אל תתפלאו שזה יהפוך להיות קשה גם להם. בבקשת סליחה אין מקום לכבוד או אגו, יש רק חמלה והבנה.
הזמן הכי טוב הוא עכשיו, התחילו להוות דוגמא עוד היום. ילדים לומדים הכל מדוגמא אישית ואנחנו הדוגמא הכי טובה שיש להם.

גמר חתימה טובה לכולנו, ושנרגיש תמיד סליחה ומחילה מכל הלב!