הכל אפשרי! איך נגרום לילדים שלנו להרגיש מועצמים ובטוחים?

הכל אפשרי! איך נגרום לילדים שלנו להרגיש מועצמים ובטוחים?

מי מאיתנו לא הייתה רוצה להעצים את הילדים שלה, להקנות להם תחושת ביטחון עצמי והתמודדות מיטיבה מול אתגרים, לגרום להם להרגיש שהם יכולים להגשים את החלומות שלהם – ללא פחד מניסיון או מכישלון? הבסיס לעמוד השדרה הפנימי הזה, טמון בחשיבה חיובית אמיתית שאנחנו יכולות ליצור לילד שלנו, על עצמו ועל העולם. אז איך אנחנו יוצרות את החשיבה הזו ומרימות להם את הביטחון העצמי? התשובות נמצאות ממש כאן…

נתחיל מהבסיס – מהי חשיבה חיובית?

כדי להתחיל ליצור לילדים שלנו את החשיבה החיובית, עלינו להבין אותה בעצמנו. בניגוד לאיזו מנטרה כללית כזו, שאנשים רבים אומרים לעצמם ״יהיה בסדר״, חשיבה חיובית טומנת בתוכה תפיסה מעמיקה יותר של אופטימיות מול העצמי ומול הסביבה שלי. זו למעשה חשיבה מקדמת על היכולת האישית שלי לפתור קונפליקטים ואתגרים, ולא משנה מה יגיע. בפועל, משמעות הדבר היא לייצר בילדים שלנו מעין עמוד שדרה פנימי, יציב ואיתן, שנותן להם את הביטחון שהם יכולים להתנסות בכל דבר.

חשיבה חיובית בילדות – תעשה פלאים בבגרות

כשילד מאמין שאין דבר שיעמוד בפני הרצון שלו, יהיה לו את האומץ לנסות ולהגשים כל חלום שלו. בתקופת הילדות זה יכול להתבטא בדברים פשוטים כמו לצלוח איזה מבחן, או להצליח להתחבר לילד חדש, אך בחיים הבוגרים החשיבה החיובית תשרת אותם בצורה מדהימה אפילו יותר – כי לא משנה מה יקרה, הם יהיו בטוחים ביכולות האישיות שלהם להתגבר על כל מכשול, גם אם זה אומר להתמודד עם חוסר הצלחה. זה יכול להתבטא בדלת שנסגרת במקום העבודה, מערכת יחסים שבאה לסיומה, ניסיון להתגורר במקום זר וחדש לחלוטין ועוד. ברגע שנעניק להם ביטחון ביכולות שלהם, הם לא יפחדו להיכשל ולא יראו בכישלון תבוסה – להיפך, זו תהיה הזדמנות עבורם לשנות כיוון ולהסיק מסקנות יעילות לאתגר הבא.

אז איך עושות את זה?

זכרו – ילדים הם הספוג הטוב ביותר, כל מה שנעביר להם בשלב מוקדם יותר ונתמיד בו, ייטמע בהם בצורה טובה יותר לעתיד. לכן, הזמן הטוב ביותר להתחיל הוא עכשיו!

1. לחזק את הילד שלי על הדרך שהוא עושה ועל הניסיון שלו, מבלי לשים פוקוס על התוצאה!

חיזוקים יכולים להתבטא באופן מילולי, למשל להגיד לו ״אני רואה שממש השתדלת, ותראה איזו דרך כבר עשית, למרות שפחדת – התגברת וניסית!״, או להגיד ״אני רואה שאתה חותך את הירקות בצורה מאוד יסודית ומוקפדת״, או ״אילו צבעים חמים אתה משלב בציור שלך, ממש עשית לי חם ונעים בלב״.

2. לנהל יומן הצלחות

בסוף כל יום, שבו יחד עם הילד שלכן ובמחברת מיוחדת שתקראו לה ״יומן ההצלחות שלי״, פשוט תרשמו שניים או שלושה דברים שהוא הצליח לעשות היום לבד או איתכן, ובדגש על הדרך ולא על התוצאה.

3. לא לתקן אותם או לעשות במקומם, מבלי לחזק את הרצון והמוטיבציה לעשייה

גם אם התוצאה פחות לשביעות רצונכן, מאוד מאוד חשוב לא לתקן אותם על-ידי כך שחוזרים אחריהם, או שעושים במקומם. הדרך הנכונה היא להגיד להם – ״אני רואה שממש השתדלת והתאמצת, אני רוצה רגע לדייק אותך לפעם הבאה״, ואז להראות איך לעשות זאת בצורה נכונה. שימו לב – אנחנו לא מכריחות, אלא שואלות – ״רוצה לנסות שוב בעצמך?״.

4. להראות דוגמא אישית ואותנטית

סופר קריטי וחשוב להעביר לילדים שלנו שהחיים לא מושלמים, ולהסביר שיש מצבים קלים יותר ויש מצבים מאתגרים יותר. כאן ממש חשוב לדבר, לפתוח ולהראות איך אנחנו כאימהות פותרות ומתמודדות עם האתגרים שלנו בחיים.

5. להביע את כל קשת הרגשות ליד הילדים שלנו

גם אם כואב או עצוב, חשוב לא לנסות להסתיר מהילד שלנו את מה שאנחנו מרגישות. לילדים שלנו יש מיקרוסקופים קטנים ללב ולמח שלנו – הם מרגישים ויודעים הכל. החלק הרגשי במוח שלנו עובד כמו ברז, כשאנחנו מנסות לא להרגיש רגש מסוים, זה סוגר את כל צינור הרגשות – ואז מרגישים גם פחות שמחה, אהבה, התלהבות וכו׳. אז גם אם עצוב או כואב, ניתן לזה את המקום הנכון ונדברר את הרגש בצורה הכי פשוטה ורגועה שיש. בנוסף, זוהי הזדמנות להראות להם דרכי התמודדות – לדוגמה, אם אני כועסת עכשיו, אז אולי אני צריכה כמה דקות של שקט כדי להירגע.

6. לעשות את תרגיל המראה בבוקר!

הטיפ האחרון והכי מרים שיש!!! אנחנו עומדות יחד איתם מול המראה בעמידת סופרוומן (רגליים מעט בפישוק, הידיים באגרופים על המותניים והחזה מורם), ופשוט מתחילות להגיד חיזוקים על עצמנו בגוף ראשון, אפשר לבקש מהם לחזור אחרינו – אני אמיצה, אני חזקה, אני מתגברת על אתגרים, אני מנהיגה ועוד ועוד. תראו שאחרי כמה ימים שאתן עושות את זה יחד ברצף – תרגישו מועצמות בעצמכן וגם הילד ירגיש הכי מועצם בעולם!

שנגדל פה דור של אנשים בטוחים וטובים לעצמם – כי ילד שיודע להיות טוב לעצמו, ידע להיות טוב לסביבה שלו גם עכשיו וגם בבגרותו!

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין
שיתוף ב email
אימייל
שיתוף ב whatsapp
ווטסאפ

לעוד טיפים וכלים להורות, כתבות ועדכונים

הצטרפי לקהילה שלנו!

דילוג לתוכן