שמים סוף לחיתול – שלב שלישי – נפטרים מהחיתול בלילה ובגן

שמים סוף לחיתול – שלב שלישי – נפטרים מהחיתול בלילה ובגן

בחלק השלישי בסדרת הכתבות "שמים סוף לחיתול" עוברים לשלב השלישי והאחרון, בו תלמדו מתי כבר אפשר להוריד את החיתול בלילה וגם טיפים חשובים מאוד לשילוב התהליך בגן

בכתבה השנייה דיברנו על השלב השני בתהליך הפרידה מחיתולים והוא הורדת החיתול במהלך היום, לאחר מספר ימים בשלב זה הילד שלכם כבר נמצא ברוב שעות היום ללא החיתול וגם אומר ברוב המקרים לפני שהוא עושה – פה אנחנו מגיעים לשלב השלישי והוא – הורדת החיתול בזמן השינה ובמסגרת החינוכית.

מתי מורידים את החיתול בלילה?

פרידה מחיתולים בלילה מתבצעת כאשר הילד מודע (מבחינה פיזיולוגית) לצורך להתפנות, או במילים אחרות, אומר לפני שהוא עושה.

מומלץ מאוד להתחיל את התהליך בלילה כמה שיותר סמוך לתהליך במהלך היום, כאשר בהחלט קיימת מידה מסוימת של מודעות. יכול מאוד להיות שבשלב של הורדת החיתול במהלך היום תבחינו שילדכם מתעורר יבש בלילה – זה זמן מעולה להתחיל את התהליך גם במהלך השינה, אפילו אם התהליך במהלך היום עוד לא התבסס – הם יכולים להשתלב זה בזה.

שימו לב! אם ילדכן מתעורר יבש ולא שילבתם את התהליך במהלך הלילה אבל התקדמתם במהלך היום, הוא עשוי ללמוד מחדש שבלילה הוא עושה בחיתול וביום בסיר או בשירותים ואז תהליך הפרידה מחיתולים בלילה עשוי להתרחש בשלבים הרבה יותר מאוחרים.
לכן אם התחלתם את התהליך במהלך היום וקיבלתם במתנה כמה לילות יבשים – זה הזמן לשלב גם את הלילה!

גם כאן, כמו בכל תהליך למידה בשיטה שלנו אנו נשתמש בתקשורת ובדוגמא אישית, תוך כדי הקניית תחושת ביטחון לילד. לכן לפני הכל חשוב מאוד להכין את הילד מספר ימים לפני על כך שהוא יישן בלילה עם תחתונים ולא עם חיתול – להגיד לו: "מתוקי, בעוד מספר ימים/מחר/היום בלילה, אתה תישן בלילה עם תחתונים ולא עם חיתול כמו אבא/אבא/אחים".

3 דברים חשובים כשמורידים את החיתול בלילה

1) כשהולכים לישון

קודם כל חשוב להבין כי מבחינה פיזיולוגית, בשביל להיכנס לשינה עמוקה, ישנם מספר הורמונים שרמתם צריכה לעלות והורמונים אלו תלויים אחד בשני. אחד מההורמונים האלו הינו הורמון בשם ה-ADH, הרמה שלו לא יכולה לעלות כשיש שתן בשלפוחית ומצד שני, אם הרמה שלו לא עולה, אז רמתם של הורמונים נוספים שקשורים לכניסה לשינה עמוקה אינה עולה גם. מכאן שלא ניתן להירדם אם יש פיפי בשלפוחית. רובכם מכירים את זה גם מהחיים האישיים שלכם – מי מאיתנו מסוגל להירדם כשיש לו פיפי? זו הרי מלחמה שהתוצאה שלה ידועה מראש וכך גם הילדים והתינוקות שלנו.

ברמה היישומית משמעותה של עובדה זו היא שמומלץ ואף כדאי להציע לילדכם להתפנות לפני שהולכים לישון עוד במהלך טקס השינה. כמובן שהצעתכם צריכה להיות מנוסחת כך שהילד ירגיש את האחריות והשליטה בתהליך, למשל: "לאמא יש פיפי לפני השינה, אמא הולכת להתפנות, רוצה לבוא איתי?".

לאחר שהצעתם לו להתפנות והוא אכן עשה פיפי, אם היה לו, חוזרים לטקס השינה כשבמהלכו אתם מציינים בפניו שכעת הוא ישן ללא החיתול ואם יש לו פיפי שיקרא לכם (או שירד לבד – תלוי בגיל שלו) ותעזרו לו להפנות. חשוב שהניסוח יהיה כמה שיותר ענייני תוך כדי הענקת תחושת הביטחון והחום שהוא זקוק להם למען הצלחת התהליך.

2) אבזור תואם

ייתכן כי בלילות הראשונים ייתכנו הרטבות במהלך הלילה. זיכרו את אשר דיברנו עליו בשלב השני לתהליך הפרידה מחיתולים – זוהי הדרך של ילדכם ללמוד את גופו שלו, לכן לקראת הורדת החיתול במהלך הלילה מומלץ להתאבזר בהתאם:

  • אור קטן בחדר או במסדרון וסיר לילה צמוד למיטה שיהיה זמין לילד
  • הלבשה נינוחה שקל להוריד במהלך הלילה גם לו וגם לכם אם תצטרכו להחליף לו
  • מגן מזרון טוב או משטחי החתלה שאפשר להניח על המצעים, בנוסף (או במקום) ניתן גם להיעזר בתחתוני גמילה מבד – אלו עוזרים לשמירה על תחושת הרטיבות ובכך משמרים את תחושת השליטה והאחריות לתהליך ובנוסף, מאפשרים לכם לא להחליף את כל סט המצעים/הבגדים באמצע הלילה.
    (חשוב לציין, שעוונית פחות מומלצת, היא אוגרת בתוכה את החום והלחות והילד עשוי להזיע מחום בלילה, דבר שעשוי להפריע לאיכות השינה שלו).

3) תגובה רצויה

כפי שציינתי, בלילות הראשונים ייתכנו הרטבות – ייתכן כי ילדכם יתעורר מתחושת הרטיבות במהלך הלילה וייתכן כי תמצאו אותו רטוב בבוקר. בכל מקרה, חשוב שהתגובה שלכם להרטבה תהיה עניינית ככל הניתן: "אהוב שלי, עשית פיפי בלילה, בפעם הבאה אם אתה מרגיש שיש לך פיפי או שפיפי מתקרב, תקרא לי ואני אעזור לך להתפנות". אם הוא התעורר באמצע הלילה מתחושת הרטיבות, הקפידו לחזור על המשפט גם בבוקר שלמחרת.

לאחר מספר ימים (או כבר מההתחלה), ייתכן כי כשתתעוררו בבוקר, תמצאו את סיר הלילה של ילדכם מלא וילדכם ישן ויבש (איזו תחושה נהדרת!!!). כדאי לציין בפניו כי הבחנתם שהוא התעורר ועשה פיפי בלילה בסיר בדיוק כמו שאמא ואבא עושים – בתגובה זו, אתם מחזירים אותו לדוגמא האישית שעליה מבוסס כל התהליך.

פרידה מחיתולים במסגרת החינוכית

שילוב תהליך הפרידה מהחיתול בגן (או במסגרת חינוכית אחרת) מתחיל למעשה כשהילד מראה ביסוס של השלב השני של התהליך, כלומר לא רק שהוא מודיע לפני שהוא צריך או עושה אלא בפועל גם עושה. במילים אחרות, רוב התהליך מתבצע בבית, איתנו ההורים, מקום העוגן והמבטחים של ילדנו.

אז איך משלבים את תהליך הפרידה מהחיתול בגן?

הכנה לגננת

לפני שאנחנו מביאים את הילד בלי החיתול לגן, ממש חשוב לעשות שיחה עם הגננת ולפרט לה כמה שיותר על התהליך שנעשה בבית, מהם הקשיים או הדברים שעשויים להקל על התהליך בגן – האם הפעוט זקוק לסיר זמין? האם הוא צריך שיעמדו לידו כשהוא עושה כדי להקנות לו ביטחון? אולי דוגמא אישית מילדים אחרים?

מפגש פסגה בגן

בבוקר שבו ילדכם מגיע לגן עם תחתונים, ערכו בינו לבין הגננת או אחת מנשות הצוות מעין "מפגש פסגה". אמרו לילדכם כי אם הוא צריך להתפנות שיפנה אליה (וציינו את שמה) וציינו בפניה כי אם היא מבחינה בפנייה מסוימת מצידו שתדע כי ייתכן והוא צריך להתפנות. מהותו של מפגש זה הינו במתן ביטחון במענה לילדכם לצורך להתפנות בגן. עשו זאת בכל בוקר במשך מספר ימים.

בימים הראשונים, לאחר אותו מפגש פסגה, קחו את ילדכם לשירותים בגן בבוקר כדי להקנות לו ביטחון ותיאום ציפיות. קחו בחשבון כי ייתכן ובימים הראשונים של התהליך בגן ייתכנו פספוסים ואי אילו "קשיי הסתגלות", האוירה בגן שונה מהאווירה בבית, היא רווית גירויים ומשחקים ולוקח לילדים רגע להסתגל למצב החדש תוך כדי הקשבה לגופם.

דוגמא אישית ושימוש בעוגנים

אחד הדברים שהכי עוזרים לרתום את הילדים לתהליך גם בגן הוא דוגמאות מילדים אחרים שכבר עצמאיים בשירותים והתרוקנות בזמנים שהם עוגני שירותים כמו לפני או אחרי האוכל, לפני או אחרי היציאה לחצר וכן הלאה.

זהו, סדרת הכתבות שלנו "שמים סוף לחיתול" הגיעה לסיומה, אם תלכו לפי כל השלבים המפורטים בסדרה תהליך הפרידה של הילד שלכם מהחיתול יעבור בצורה הרבה יותר קלה, נכונה לו ומעצימה.

זיכרו תהליך הפרידה מחיתולים הינו תהליך למידה רב מימדי והוא עשוי לקחת את הזמן שלו, לכל ילד יש את הקצב שלו והדינמיקה שלו והגוף שלו הוא באחריותו הבלעדית ואנחנו פה כדי לכוון, לדייק ולעזור.

בהצלחה וביי לחיתולים!

 

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין
שיתוף ב email
אימייל
שיתוף ב whatsapp
ווטסאפ

לימודי הנחיית
הורים לגיל הרך

נותרו מקומות אחרונים!

עוד היום אחת מיועצות הלימודים
 שלנו תחזור אליך

דילוג לתוכן