עכשיו, כשאני אמא, איך אני חוזרת לשוק העבודה?

"מאז שילדתי והפכתי לאמא שום דבר לא נראה אותו דבר." נשמע מוכר? 

אין ספק, חווית ההורות משנה הכל. הגוף שלך השתנה, ההורמונים השתוללו, הלחץ "לחזור לעצמך" יכול לשגע אבל אין 'עצמך' לבד.. עכשיו אתם שניים, מחוברים – את והתינוק המהמם שלך שמכתיב את סדר היום והלילה עד להודעה חדשה.  תוסיפי על זה את ההתמודדות עם הביקורת התמידית מסביב – כי לכל אחד הרי יש מה להגיד על איך שאת מתנהלת עם התינוק שלך, הסרטים שאת אוכלת (לא בקולנוע.. ומי בכלל זוכרת את הפעם האחרונה בקולנוע) העייפות המצטברת, הזוגיות שנדחקת הצידה ומיליון משימות שלא היו לך קודם…
עוצמתי, קסום ומטלטל עולמות בעת ובעונה אחת. פיזית, מנטאלית, רגשית, משהו בזהות שלך משתנה, סדרי עדיפות משתנים. 

ואיך כל זה משליך על הקריירה שלך?  

מתישהו חופשת הלידה מתקרבת לסיומה ואת מתחילה לדמיין את היום שאחרי. היום שבו את חוזרת לשוק העבודה.
המחשבות רצות… מצד אחד בא לך להישאר עם המתוק שלך ולא לפספס אף רגע ממנו,
מצד שני יש עולם שלם בחוץ, הוצאות שגדלו ופרנסה להביא.
אז מה מחכה לך שם? האם זה יראה אותו דבר? לא בטוח…
בואי נראה מה האופציות השכיחות ומה המשמעות של כל אחת מהן. 

לחזור לעבודה הקודמת במשרה מלאה

אם השארת את הדלת פתוחה כשיצאת לחופשת לידה – זה הזמן לברר האם גם הראש של המעסיק שלך פתוח לספוג את ההורות שלך. כמה סבלנות תהיה לו / לה לפרגן לך על כל ההודעות הטלפונים והאילוצים שיצוצו? (והם יצוצו) ומה יקרה כשתקבלי את הטלפון מהמטפלת או הגן  שיריץ אותך החוצה באמצע יום עבודה. במקרים מסוימים זה רק עניין של זמן עד שמקבלים את הפרצוף העקום או אפילו מכתב פיטורים. 

לא קיבלת לא אף אחד משניהם ואת עובדת בחברה שמפרגנת להורות שלך? מעולה!
המשכורת נשארת, הלוואי שזכית גם בסבתא קרובה ופנויה (האופצייה המסורה והחינמית)  והפער מול ההוצאות הנוספות מצטמצם. אז נכון שתקומי שעה אחת קודם.. (או יותר, בתקווה שישנת בלילה), ונכון שתצטרכי לוותר על הנוכחות שלך בחלק מהרגעים עם הילד, אבל מעבר לרמת ההכנסה בהחלט יעשה לך טוב להתאוורר מהאמהות לטובת חלקים אחרים שלך, להתלבש, לפגוש, לדבר על נושאים אחרים ולהמשיך להתפתח. 

אחרי שעשית חייל בעבודה, טוסי הביתה מעל הפקקים ותעברי לגופייה סמרטוט ולמשמרת שנייה, או ראשונה, המשמרת שלא נגמרת.. תאכילי, תנקי, תשחקי, תסיעי, תבשלי, תעשי כביסות, תחזירי, תקלחי תקראי סיפור ותרדימי. 

אם שרדת את כל זה ועדיין נשארת ערה – שאפו, את סופר וומן אמיתית!
אז רק עוד דבר אחד לפני שאת מתעלפת למיטה.. תהיי נחמדה ותשקיעי קצת בזוגיות.. תורידי את הגופייה סמרטוט עם הפליטות, תתפללי שהתינוק המהמם שלך ישן, ותעשי לך אווירה רומנטית וזמן איכות עם בן הזוג שלך. זה נו.. האבא של התינוק.. זוכרת אותו? 

הגזמתי? 🙂 

יש אמהות מופלאות שמצליחות איכשהו לתמרן בין כל התפקידים, או לפחות עם רובם.
כוחות על, בן זוג תומך ופעיל, הכנסות גבוהות, סביבה תומכת גם בעבודה וסבתא קרובה ופנויה שווים זהב
ועוזרים מאד בהפקת על המורכבת הזו.

אבל ככל שיש פחות משאבים מרשימת הזהב הזו, אמהות מוצאות את עצמן שקועות כל כך עמוק בלופ מסביב לשעון כי 'אין ברירה'. כי ככה זה.. ברמת ההישרדות את פשוט מתפקדת על אוטומט,  אפילו לא עוצרת לשאול על חשבון מה זה בא.
ואם נעצור לרגע ונשאל, על חשבון מה זה בא? לכל אחת בטח תהיה תשובה אחרת.  

אז מה עוד אפשרי?

לרדת בהיקף המשרה

פחות שעות בחוץ, יותר זמן עם הילד, משכורת נמוכה יותר. אם אין לך סבתא זהב כל ההוצאות עבור הילדה ישאירו אותך אמנם עם פחות כסף, אבל זו בהחלט דרך להישאר שפויה ומעורבת בעולם וגם ולשמור על מקום בעבודה. סוג של פשרה שתפנה אותך קצת יותר להיות עם הילד בבית. אם הצלחת לסדר לך שעתיים להתארגנות בין סיום העבודה לבין שעת ההוצאה ממטפלת/גן – שיחקת אותה! הסידור נוח למדי. מצד שני קחי בחשבון שאולי תצטרכי להתפשר גם על אופי התפקיד ועל אפשרויות הקידום. אם את בררנית לגבי מה את יודעת או מוכנה לעשות, ושואפת למצות את הכישורים שלך עד הסוף לא בטוח שזו האופציה שתעדיפי. 

לא לחזור לעבוד בכלל

אם את יכולה להרשות לעצמך מבחינה כלכלית – זכית. רמת החיים לא תיפגע, למרות ההוצאות הנוספות, אבל בנינו.. כמה שנים את רוצה ככה? האם את באמת מתכוונת לוותר על עצמך לגמרי? בטח יש עוד משהו שהיית רוצה לעשות, מישהי להיות, חלום להגשים, ערך לתת, משהו.. משל עצמך, בנוסף להיותך אמא מסורה. אם יש משהו כזה – זה הזמן להתחיל לממש את הפנטזיות שלך. 

האמת היא שברוב המקרים, לא להכניס כסף זו בכלל לא אופצייה.
יתרה מכך – מי שמשתכרת שכר נמוך יחסית וצריכה גם לבלות שעות מחוץ לבית וגם להוציא את רוב הכסף שהיא מרוויחה למטפלת/משפחתון נמצאת במלכוד הכי גדול, כך שבשורה התחתונה הרווח העיקרי שלה מלצאת לעבוד הוא עצם תחלופת האוויר שהיא מקבלת בין הבית לעבודה. וגם זה חשוב 🙂 

לעבוד מהבית כשכירה 

ישנם לא מעט תפקידים שניתן לבצע מהבית. בעידן המחשבים והאינטרנט מדובר בפיתרון קל ליישום. יש הרבה חברות שמוכנות לוותר על המשרדים והנוכחות הפיזית שלך ובלבד שהעבודה תתבצע, ויש אינספור תפקידים שאפשר לעשות מאדמיניסטרצייה ועד עיצוב גרפי, מכירות ועוד..אז עדיין יש לך מי שמכתיב את המשימות והיעדים, אבל לפחות חסכת את היציאה מהבית ואת הפקקים, את כבר נמצאת בממלכה שלך ומתחילה לנהל את עצמך ואת המשימות שלך, קרובה וזמינה יותר לילדים. צרי לך סביבת עבודה נוחה ושקטה, שכללי את מיומנויות ניהול הזמן שלך ואת בכיוון. 

להקים עסק בתחום שמעניין אותך

אם כבר שינויים ואת מחשבת מסלול מחדש, לטובת ההורות או לטובת ההגשמה שלך – זה הזמן לפתוח את מגירות הלב ולראות איזה חלומות, איזה כישרונות השארת שם, לפני שנכנסת למרוץ של החיים. לשלוף אותם החוצה ולשווק אותם לעולם. קוסמטיקה, צילום, עיצוב, ייעוץ, ילדים, בישול – מה את  באמת אוהבת לעשות? הזדמנות לעצור לרגע בצומת הזאת, להתבונן פנימה ולשאול את עצמך – במה את טובה, איזה ערך את רוצה לתת? ולהפוך את זה למקור של שפע ופרנסה.
המעבר לעצמאות יכול להראות מפחיד, השילוב בין אמהות וקריירה מתגמלת והגשמה נראה מופרך, אבל אם תעבדי נכון, תקבלי את הליווי והעזרה המתאימה, ותפעלי מתוך חיבור אמיתי לרצונות שלך, במקום לפחדים שלך
השפע יגיע אליך מהר משנדמה לך. 
וכן, החיים יראו בהחלט אחרת, תוך כדי שאת אמא נהדרת.

מה שתהיה הבחירה שלך, הכי חשוב שתהיי את, שלמה עם עצמך
אפשרי לשינוי להיות. הכל אכן נראה אחרת, את לא לבד.
מצאי את הדרך שהכי מתאימה לך
לשמור על איזון מוצלח בין הורות, זוגיות, פרנסה והגשמה.

ואם תשאלי מה מכל זה הכי טוב לילד שלך? 

כאן התשובה ברורה –
הכי טוב לילד שלך זה
שאמא שלו תהיה מאושרת.

 


שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין
שיתוף ב email
אימייל
שיתוף ב whatsapp
ווטסאפ

לעוד טיפים וכלים להורות, כתבות ועדכונים

הצטרפי לקהילה שלנו!

לימודי הנחיית
הורים לגיל הרך

נותרו מקומות אחרונים!

עוד היום אחת מיועצות הלימודים
 שלנו תחזור אליך

דילוג לתוכן