משחקים ומתפתחים מלידה ועד גיל שנה

משחקים ומתפתחים מלידה ועד גיל שנה

ידעתם שכמעט כל גורי היונקים משחקים? ברור שידעתם! אבל חשבתם פעם למה? 

משחק זה דבר מולד ואוניברסלי – תינוק משחק מהרגע שהוא מגיח לאוויר זו הדרך שלו לחקור את הגוף שלו, לחקור את העולם שמסביב ולהתפתח.

דרך המשחק תינוק לומד לשלוט באיבריו השונים, רוכש מיומנויות מוטוריות שונות, לומד מילים חדשות ואיך להרכיב מהן משפטים, לומד את המשמעות של סיבה ותוצאה (מה יקרה אם אעשה כך…), רוכש מיומנויות חברתיות ועוד.

המטרה הראשונית במשחק היא הנאה! הלמידה מגיעה "על הדרך"…  ככל שתאפשרו לעצמכם ליהנות עם תינוקכם, להמציא "על הדרך" משחקים נוספים (תוך שאתם מקפידים לשים לב לאופי ולצרכים של הבייבי שלכם) – כך המשחק יהיה שלם יותר, מלמד יותר ומהנה יותר.

קצת רקע על משחק של תינוקות ולמה זה חשוב

אבל איך בכלל תינוקות משחקים? באילו סוגי משחקים כדאי להשתמש? האם אפשר לשחק בלי חפצים?

בואו נעשה רגע סדר.

תינוקות אוהבים משחקים ובשנה הראשונה לחיים אפשר לראות 3 סוגי משחקים עיקריים שהתינוק מתנסה בהם ונהנה מהם בו זמנית:

 • משחק אינטראקטיבי עם הורה שמתחיל ממש עם הלידה וכולל את כל החיוכים והבעות הפנים השונים שאנחנו עושים והתינוק שלנו מחקה – משחקי קוקו למיניהם, משחקי דגדוגים, שירי משחק.
 • משחק תנועה והיכרות עם הגוף שגם הוא מתחיל מיד עם הלידה – בהתחלה "במקרה", אך כאשר התינוק שלנו מצליח הוא מתחיל לחזור שוב ושוב על אותה התנועה עד שהוא מפתח שליטה בתנועה שלו. החזרתיות הזו אופיינית מאוד במשחק אצל ילדים והיא הכרחית ללמידה.
 • משחק עם חפץ שגם הוא מתחיל בשלב מאד מוקדם לחיי התינוק. בהתחלה נראה יצירת קשר עין עם החפץ, מיקוד ועקיבה. אחר כך תהיה הושטת יד אל החפץ שתהפוך מדויקת יותר ויותר עם ההתנסות. לאחר מכן נראה ניסיון לאחוז בחפץ ואת ההתפתחות של האחיזה את החפץ ואז תהיה חקירה של החפץ ע"י הבאתו לפה, הקשה של החפץ על הריצפה, הקשת חפץ בחפץ, זריקה של החפץ ועוד. לאחר החקירה נראה למידה של קשר סיבה-תוצאה (למשל – זרקתי את החפץ על הריצפה והוא עשה "בום" גדול).

משחקי התפתחות רבים מסווגים ומוגדרים לפי ההתפתחות המוטורית שהם מעודדים (אחיזה, זחילה, ישיבה ועוד) אבל אם תקפידו ללוות כל פעולת משחק בדיבור (למשל – "אנחנו מת-גל-ג-לים" ואז להתגלגל) תעזרו לקטני שלכם לפתח שפה, לקשר בין מילה לתגובה, לחזות את הפעולה שעתידה להתרחש (גם טוב לילדים שקצת יותר רגישים ועלולים להיבהל) ויוכלו לבקש בעצמם בקרוב מאד.

מה זה אומר? שאתם יכולים לשחק עם הקטנטנים שלכם בכל זמן ומקום עם ובלי פרטי משחק ולקדם אותו מבחינה התפתחותית! כל מה שצריך לעשות זה להבין מהי המשימה ההתפתחותית שעומדת בפניו באותו הרגע ולהשתמש באינטואיציה ובהכרות שלכם את הילד שלכם – מה הוא אוהב או לא אוהב, באיזו עוצמה הוא חש דברים ואיך הוא מתמודד עם התחושה הזה ועוד (למשל ילד הנרתע מרעשים לא יאהב משחק מאד מרעיש, ילד  שאוהב תנועה יעדיף משחקים פעילים ומפעילים יותר…).

רעיונות למשחקים עם התינוק לפי גיל

גיל לידה עד 4 חודשים: התינוקי שלנו זקוק בעיקר למגע כדי לעזור לו להתווסת וכן לזמן בטן על מנת לאפשר אימון בשליטה בהרמת הראש.

איך אפשר לשחק?

 • לשכב בחצי שכיבה עם התינוקי שלנו עלינו (בטן לבטן). בתנוחה זו יהיה לו קל יותר להרים את הראש נגד כח הכובד וגם הוא ייהנה מהמגע הקרוב שלכם. אתם יכולים לשיר ככה שירי משחק חזרתיים, להביט אחד בשני ולחייך, לדבר ולהקשיב זה לזה, לחקות את הקולות שהתינוקי שלנו משמיע, לדגדג דגדוגים עדינים ועוד.
 • להניח את התינוקי שלנו בפוף. הפוף מאפשר לקטני שלנו להיות מעורסל וממורכז (כמעט כמו שהוא מעורסל בידיים שלנו) כשהידיים שלנו פנויות לדגדוגים, לעשות את התנועות של שירי המשחק או להציג רעשן/משחק פשוט אך בעל צבעוניות מנוגדת (שחור-לבן, כחול-צהוב וכו').
 • אפשרו לקטני שלכם להתבונן בידיים שלכם נעות בזמן שירי המשחק או במשחק שבחרתם והקפידו שהידיים/המשחק יהיו מספיק קרובים לתינוק כדי שיוכל לגעת בהם עם היד – גם אם זה לגמרי לא בכוונה (לאורך החודשים אתם תראו איך התנועה הופכת מכוונת יותר ויותר).
 • הקפידו על "זמן בטן" על הריצפה כאשר אתם שם אתו – פנים אל פנים. גם כאן תינוקכם יהנה משירי משחק ודגדוגים. הניחו 2-3 פרטי משחק כמו רעשן פשוט, ספר מרשרש ובובה קרוב אליו על המשטח (אבל לא צמוד מידי) והציגו אותם מדי פעם, בכל פעם פריט אחר.

גיל 4 חודשים עד 7 חודשים: התינוקי שלנו יודע כבר להרים ראש ולהישען על הידיים לכרבע שעה ברצף, מצליח להושיט יד לחפץ ויכול לשחק עם הידיים והרגליים. בשלב זה נרצה לשחק עם הקטני שלנו משחקים שיעודדו אותו להתהפך מהבטן לגב ומהגב לבטן, לעודד אותו לתפוס חפצים בידיים ולהכניסם לפה וכן לעודד התחלה של זחילה (זחילת גחון).

איך אפשר לשחק?

 • שיכבו על הריצפה ביחד והציגו בפניו פרטי משחק שונים (אפשר להוסיף גם כדור). הקפידו להציג לכל היותר כ-3 פרטי משחק בכל פעם (מותר גם פחות) כדי לאפשר לו להתמקד. הציגו את הפריטים ממרחק – רחוק מספיק כדי שיצטרך להושיט יד כדי להגיע אבל קרוב מספיק כדי שגם יצליח.
 • כדי לעודד התהפכות אפשר לשחק משחקי גלגול שונים (התינוק שוכב עלינו בטן לבטן ואנחנו מניעים את הגוף מצד לצד או עם כדור פיזיו) אפשר לעשות "מטוס" על הברכיים (קדימה-אחורה, מצד-לצד) וכן אפשר להציג את חפץ המשחק וכשהקטני שלנו מושיט יד להזיז את המשחק כדאי לעודד אותו לאבד קצת שיווי משקל (שימו לב – המטרה היא לא שהתינוקי שלנו יאבד שיווי משקל וייפול אלא לעודד אותו להטות את הגוף). למשל לעידוד ההתפתחות מהבטן לגב – הרימו את החפץ למעלה כדי שיושיט יד גבוה ולאט ובעדינות (קצת בכל פעם) עודדו אותו להסיט את שיווי המשקל הצידה (בכך שאתם מרימים את החפץ מעל הראש נגד הכיוון של היד המושטת).
 • כשאתם בוחרים משחק לעידוד האחיזה שימו לב שאתם בוחרים חפצים רחבים יחסית שיש יותר סיכוי שהוא יוכל לתפוס. זה יעזור לחזק את תחושת ההצלחה ולשפר את המיומנות.
 • כדי לעודד זחילה עודדו את התינוק שלכם לנסות להגיע לחפץ אהוב או אפילו לתפוס את היד שלכם. זו בדיוק הסיבה שאנחנו לא רוצים להציף את המשטח בהמון המון משחקים – למה שינסה להגיע לחפץ רחוק אם ממש לידו יש משהו מעניין אחר?
 • אפשר ואפילו מומלץ ע"י פיזיותרפיסטים לאפשר לקטני שלכם לשבת (עם תמיכה) לכ-5-10 דקות בכל פעם ולאפשר לו לשחק ולראות את העולם מזווית אחרת.

גיל 8 חודשים עד 12 חודשים: התינוקי שלנו הרבה יותר נייד. הוא כבר זוחל זחילת 6, יושב באופן יציב, מתיישב בעצמו, מתנסה בעמידה ובגיל שנה גם עומד אפילו בלי תמיכה. בשלב הזה יש גם קפיצה קוגניטיבית משמעותית – הוא מבין הרבה יותר מילים, מבצע הוראות ראשוניות ומפתח את קביעות האובייקט שלו (ההבנה שחפץ שנעלם עדיין קיים). קפיצה זו מאפשרת לשדרג את המשחק עוד יותר!

איך אפשר לשחק?

 • עודדו משחק בישיבה על המשטח אבל גם על כיסא האוכל ועם כיסא ליד שולחן (שולחן וכיסא נמוכים המותאמים לילדים צעירים).
 • הניחו מול הקטני שלכם משחקי השחלה שונים ועודדו אותו לבנות מהם מגדל או להשחיל משחק בתוך משחק. אגב לא חייבים להשתמש במשחקים "שנועדו" לשם כךי- אפשר להכניס גם אטבי כביסה גדולים לתוך מיכל פלסטיק עם פתחים בגדלים שונים (בהתחלה פתח גדול יותר ולאחר שהוא מפתח מיומנותי- פתח קטן יותר) או תפוזים שקנינו במכולת לתוך הסל שלהם ועוד ועוד כיד הדמיון הטובה עליכם.
 • זמן קניות אגב הוא זמן נהדר למשחק – תינוקות אוהבים להכניס ירקות לשקית למשל, או לשים אותם על המסוע. אתם יכולים גם להיעזר בו בסידור הקניות – לתת לו למשל את האריזה של הפסטה לשים בתוך הארון.
 • שימו את המשחקים שתינוק שלכם אוהב על כיסא/שולחן ובכך עודד אותו להיעמד כדי להגיע אליהם.
 • בזמן הארוחה עודדו אותם לערבב את המזון ולהאכיל אתכם בכפית. לאחר מכן עודדו אותם להאכיל את הבובה בכפית – כך תעזרו לפתח משחק סימבולי.
 • לאחר הארוחה, מגיע הזמן לאסוף את כל מה ש"נפל" על הריצפה… דרך האיסוף אתם מפתחים את המוטוריקה העדינה ומשכללים את מיומנויות האחיזה (לכיוון אחיזת פינצטה).

מה חשוב בזמן משחק עם הקטנטנים שלנו?

חשוב לזכור שהמטרה היא המשחק ולא החפץ. בידינו היכולת והכוח לקחת כל חפץ/מצב ולהפוך אותו למשחק מרגש, מלמד ומהנה. מה שהכי חשוב זה:

 • שנהיה נוכחים – בלי טלפונים! אם אנחנו לא נוכחים לגמרי במשחק – אין משחק!
 • שנרגיש חופשי "לעוף על זה" – לדמיין וליהנות.

לכו לשחק!

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין
שיתוף ב email
אימייל
שיתוף ב whatsapp
ווטסאפ

לימודי הנחיית
הורים לגיל הרך

נותרו מקומות אחרונים!

עוד היום אחת מיועצות הלימודים
 שלנו תחזור אליך

דילוג לתוכן