השיניים של הקטנטנים מתחילות לבקוע? כך תזהי את הסימנים ותקלי על הסבל

בשעה טובה הקטנטן שלך הגיע לגיל 4 חודשים המיוחל, הגזים מאחוריכם והחיים נראים יפים שוב, אך פתאום את שמה לשם לסימנים של אי-נוחות והתעסקות יתר בפה. מזל טוב! השיניים שלו מתחילות לבקוע. זהו שלב מרגש בהתפתחות תינוקך, אך תקופת בקיעת השיניים אינה פשוטה בכלל – עבורו וגם עבורכם ההורים. כדי שאת והקטנטן שלך תעברו את התקופה הזו בצורה כי טובה שאפשר, ריכזתי לך את המדריך המלא לבקיעת השיניים – אילו תהליכים פיזיולוגים התינוק עובר בתקופה הזו, איך לזהות את הסימנים הייחודיים לכאבי שיניים, ואיך ניתן להקל עליו באופן משמעותי.

לגדול זה כואב, אך עם אימא יכול לכאוב פחות!

שיניים עשויות להתחיל לבקוע החל מגיל 4 חודשים ועד גיל שנה וחצי, כשאצל רב התינוקות הן בוקעות מגיל חצי שנה ועד שנה. וכן, כשהן בוקעות זה כואב, כואב מאוד. עם זאת, כפי שלא כל התינוקות סובלים מגזים, כך גם לא כל התינוקות יסבלו מכאבי בקיעת שיניים. אך למרפי חוקים משלו ורוב הסיכויים שגם התינוק שלך לא יעבור על בקיעת השיניים שלו בשתיקה. החדשות הטובות הן שיש שפת גוף שמאפיינת בקיעת שיניים, כך שאם תצליחי לזהות את הסימנים המקדימים ולתת להם מענה מיידי, תוכלי להקל על הסבל שלך ושלו כאחד.

אך תזהי את הסימנים?

קריטי וחשוב לדעת שלמרות ששפת הגוף של בקיעת השיניים עלולה להיות מבלבלת עם צרכים אחרים, הסימנים של בקיעת השיניים מופיעים בהדרגתיות, מגיעים בקבוצות והם רפטטיביים – כלומר את תראי את הקטנטן שלך חוזר על אותה פעולה שוב ושוב. אז למרות שכבר האכלת, ניסית להרדים, הרמת, ליטפת והחלפת חיתול, הוא ממשיך לאותת לך שהוא במצוקה – זהו הרגע שבו נורת האזהרה של בקיעת השיניים, מתחילה לדלוק לך. אז מה הם הסימנים לבקיעת השיניים?

 1. סימני גוף כלליים:
  בעיטות והקפצות של הרגליים או רגל אחת, צליל מסוים שלא שמעת עד עכשיו שחוזר על עצמו, הבעה שלא נתקלת בה בעבר, תזוזת אגן או הקשתת גב.
  הסימנים הללו יכולים להופיע יחד או לכוד, בעוצמות משתנות, אך הם לא מבשרים באופן חד משמעי על בקיעת שיניים. אמנם אם אותו סימן מופיע לאורך כל היום (לפני האוכל, אחרי האוכל, בזמן האוכל, לפני שינה, אחרי התעוררות), וכבר הבחנת שלא מדובר בסימנים המוקדמים לעייפות ורעב, כנראה שאכן מדובר בדבר האמיתי – כאבים שקשורים בשיניים.
 2. סימני גוף ספציפיים:
  ריור מוגבר בולט וברור, התעסקות בחלל הפה, לעיסת כל דבר הבא לידיו של הקטנטן שלך וניסיון לגרות את החניכיים.
  זהו הרגע לתת נשכנים שמיועדים לתקופה הזו וללעיסה שלהם ומקלים את הגירוי של החניכיים.
  בנוסף לסימנים הללו, ייתכן מאוד שתחווי המון התעוררויות שלו בלילה – פשוט כי כואב לו. במהלך היום הוא יהיה חסר שקט ולא נינוח, יקטר הרבה, יבכה וינדנד, בעיקר יבקש ללא הרף להיות על הידיים ולמצוא נחמה בזרועותייך. אם תנסי להתקרב לחלל הפה, סביר להניח שהוא לא יאפשר וכל מגע ילווה בצעקות. במצבים קיצוניים יותר, יכול להיות שהוא יעלה חום, יופיעו הקאות, שלשולים או צינון קל –תופעות אלו מופיעות כיוון שהגוף נכנס למצב של גיוס אנרגיה לשיניים (בעיקר אם הבקיעה מלווה בכאב), ולכן המערכת החיסונית נחלשת.

אז מה את יכולה לעשות כדי להקל עליו?

ממש ממש ממש חשוב לזכור שבסופו של דבר, מדובר בתקופה מרגשת שבסופה – התינוק שלך גדל ומתפתח ועוד רגע יוכל לחלוק איתך ארוחה! ועד שזה יקרה, הנה 10 טיפים שילמדו אותך איך לסייע לו לעבור את הימים הקשים האלה:

 1. אפשרי לו להרגיש את העור שלך – מנח העור לעור, משחרר בגוף שלך ובגוף של התינוק המון חומרים מרגיעים ויכולים לעזור ולהקל על כל כאב. חיבוק חם, רכות ואהבה הם צורך ממשי והקלה בלתי מבוטלת למכאובים. אם את מניקה, תני לו לינוק וכרבלי אותו – השילוב של המגע שלך יחד עם חלב האם שמכיל חומרים מרגיעים, יכול להקל מאוד במצב של כאב.
 2. שינה טובה – הרדימי את הקטנטן כשפחות כואב לו. שילוב בין כאב ועייפות הוא שילוב בעייתי שיכול להגביר את הכאב. אם יש אפשרות, העדיפי להחזיק ולהרדים אותו במנשא – החום, הקרבה והחיבוק, גם כן משחררים הורמונים מרגיעים שעוזרים לו להירגע.
 3. נשכנים – העדיפי לרכוש נשכנים מחוספסים מעט, שגם אפשר לקרר או להקפיא. נשכנים מחומרים טבעיים, עמידים ולא מתפרקים בקלות, הם בטוחים יותר לתינוק שלך.
 4. קירור מקומי – המגע הקר בחניכיים מקל מאוד על התינוק. ירקות קרים יכולים להיות ״נשכן טבעי״ מצוין ויעיל בגיל מתקדם יותר. בנוסף, ניתן להקפיא את חיתול הטטרה ולהעביר אותו על החניכיים שלו.
 5. עיסוי עמוק – יתרונות עיסוי התינוקות ארוכות מכפי שניתן יהיה לפרט, אך חשוב לדעת שעיסוי עמוק של נקודות ספציפיות בגופו של התינוק כמו ידיים, רגליים, חזה ועיסוי מעגלי בכפות הרגליים, עשוי להקל משמעותית על כאבי השיניים ולהרגיע את הגוף והנפש שלו.
 6. הסחות דעת טבעיות – טיול בחוץ, משחק כייפי, מקלחת מרעננת, הם אמצעים שלא תמיד עובדים, אבל אם ניסית וזה עזר, זו ממש יכולה להיות הצלה ברגעי התקף אקוטיים.
 7. משחות ותרופות – ישנם תכשירים טבעיים שעושים פלאים לתינוקות ומאלחשים באופן טבעי את החניכיים. כאב שיניים הוא לא דבר נעים ואף אחד לא חייב לסבול, כך שאם שום דבר לא עוזר ואת לא מצליחה להרגיע את הקטנטן שלך, בהחלט ניתן לשקול לתת לו מנה של משכך כאבים קל. סופר קריטי וחשוב להיוועץ על כך עם רופא או איש מקצוע, ולא לתת ישר ובלי לנסות פתרונות אחרים.

הדבר שהכי חשוב שתזכרי – נשמי עמוק, השאירי את האווירה בבית רגועה ושלווה, וכמו שהלידה והגזים עברו, גם זה יעבור! בסוף השיניים יצאו והחיים יחזרו להיות יפים יותר 🙂