שיטת הסקאלה: למה התינוק שלי בוכה?

שיטת הסקאלה: למה התינוק שלי בוכה?

כל הורה רוצה לדעת מדוע התינוק בוכה ולהושיט לו את העזרה לה הוא זקוק באותו הרגע. שיטת הסקאלה מציעה דרכים לזהות את המסרים של הקטנטנים, באמצעות שפת הגוף שלהם.

 

כמה פעמים התינוק שלכם בכה והתגובה המיידית הייתה הכנסה של מוצץ לפה שלו או ליטוף ומלמול "שששש"? אם הייתם יודעים שישנה סקאלה שבתחילתה נמצאים סימנים שהתינוק מעביר ובסופה נמצא הבכי, החיים שלכם ודאי היו נהיים קלים יותר. ובכן, יש סקאלה כזו, והיא פועלת ממש כמו מד מהירות ברכב. הכוונה היא שהבכי הוא בעצם האזור האדום, ואם מקבילים את זה למד המהירות – זהו שלב של המהירות המופרזת. בשלב הזה התינוק צריך שימלאו את הצורך שלו כאן ועכשיו. לעומת זאת, באזור הלבן של הסקאלה, הרכב כלל אינו נמצא בנסיעה, ואם מקבילים את זה לתינוק – זה השלב שהוא לא רעב, לא עייף ושמח לקיים אינטראקציה עם הסובבים אותו. האזורים שאתם ההורים צריכים לחפש הם האזורים הצהובים-ירוקים בסקאלה. שם התינוק מתחיל לגלות סימני רעב, עייפות וכולי, אולם הוא עדיין בשלב שהתחושות האלו נסבלות מבחינתו. כאן נכנסת לתמונה שפת הגוף שלו. כך למשל, כ-15-30 דקות לפני שהתינוק יגיע ל"אזור האדום" מבחינת רעב, תוכלו להבחין בסימנים ספציפיים שיאותתו שתחושת הרעב אצלו מתגברת. במידה והתינוק יקבל מענה בשלב הצהוב-ירוק, הוא לא יגיע כלל לבכי. במידה והתינוק לא יקבל מענה, הוא יגיע לאזור האדום, שבו הכלי היעיל ביותר כדי לקבל מענה הוא הבכי. מומלץ לא להילחץ מהבכי, אלא להפך: לעצור לרגע, להתבונן בילד ולנסות להבין מהתנועות שלו איך אתם יכולים להיות לו לעזר.

חשוב לדעת שכאשר התינוק בוכה, משתחרר אצלו בגוף הורמון האדרנלין שמעכב את השינה שלו וכן מעכב עיכול אפקטיבי ותהליכי למידה איכותיים. המשמעות היא שכאשר התינוק הגיע לאזור האדום, יהיה לו קשה להירדם ולאכול גם אם זו הסיבה שהביאה אותו לבכי.

כדי לגלות את סימני הגוף של התינוק ולמקם אותם על הסקאלה הספציפית המאפיינת אותו, הכנו עבורכם טבלה ייחודית. עקבו במשך כמה ימים אחרי שפת הגוף של התינוק שלכם, גלו אילו סימנים מעידים על הימצאותו באזור הצהוב-ירוק של הסקאלה. מהר מאוד תשימו לב שאתם מנהלים עם התינוק דו שיח בלתי מילולי, כזה שעונה על הצרכים שלו, ממלא אתכם ההורים באושר עילאי והופך את מערכת היחסים שלכם עם הילד לכזו המתנהלת על מי מנוחות.

אני רעב. כאשר הרעב מציק, ניתן לחוש בחוסר שקט מצד התינוק שבא לידי ביטוי בפלג גופו העליון. הכוונה היא לריור, ליקוק שפתיים, חיפוש שד, תנועות ניקור, ניסיון למצוץ את הכתף של ההורה, התכווצויות, הנפות רגליים, אגרופים קפוצים, תנועות מציצה ולעיסה עם הפה.

תודה, שבעתי. בעיקר בתקופת ההנקה נשאלת השאלה כיצד אפשר לדעת האם התינוק שבע. התשובה עולה מהתבוננות בשפת הגוף שלו. כאשר התינוק שבע, ניתן לחוש שגופו רפוי, הוא מוציא את הפטמה מהפה, מסובב את הראש וכפות ידיו פתוחות. אם הגעתם כבר לשלב המוצקים, כאשר התינוק שבע, הוא יתחיל לשחק באוכל, לזרוק אותו על הרצפה ואפילו ינסה לקום מהכיסא. אם כבר עברתם לשלב ההאכלה באמצעות כפית, סביר להניח שכאשר הוא יחוש שובע, הוא יפנה את ראשו ממנה. בשלב הזה חשוב לבדוק האם התינוק שבע או שפשוט מתחשק לו להתנסות באכילה עצמאית.

אני עייף. בניגוד לאדם מבוגר שמודע לעובדה שהוא עייף, התינוק שלכם לא בהכרח מקשר בין מה שהוא מרגיש לבין הצורך לישון. לכן עליכם להיות ערניים לשפת הגוף שלו ולבדוק האם הוא משפשף את העיניים, האם העיניים שלו בורקות או דומעות, האם הגבות שלו מעט אדומות, האם הוא "מתחפר" (מפנה את הישבן כלפי מעלה ותוחב את הראש לכיוון המזרון או הרצפה), האם הוא הולך באופן לא יציב ומרבה ליפול וכן האם הוא ממלמל מילים לא ברורות. כל אלו יכולים להיות סימנים המעידים על כך שהתינוק שלכם רוצה פשוט לישון.

אני צריך להתפנות. כאשר התינוק צריך לעשות את צרכיו, ניתן לחוש באי נוחות בפלג גופו התחתון. יש תינוקות שמבקשים לאכול כאשר הם מרגישים את הצורך בעשיית הצרכים ואז זה מקל על מערכת העיכול. יחד עם זה, במידה והתינוק יונק, יכול להיות שהוא יתנתק מהפטמה בזמן עשיית הצרכים. סימנים נוספים שיכולים להעיד על הצורך בעשיית פיפי/קקי הם מתיחת רגליים, תנועות דג עם הפה, הפעלת השרירים הטבעתיים והוצאת לשון ישרה או מחודדת.

אני מנסה לעשות גרעפס. כאשר התינוק צריך לשהק, הוא חווה חוסר נוחות באזור הבטן ומתקשה להתמודד עם העניין. הסימנים באמצעותם הוא יאותת יכללו הקשתה של הגב, הוצאת לשון, קולות מועקה והרמה של בית החזה. במידה שהתינוק נמצא אצלכם בידיים, תוכלו לשים לב שהוא מושך ודוחף את עצמו אחורנית.

ברגע שעוצרים, מתבוננים בתינוק ומחפשים רמזים בשפת הגוף שיסבירו את הבכי שלו, הוא מרגיש שקשובים לו, שמכילים אותו ושרוצים לסייע לו. בדרך הזו התקשורת שתתפתח ביניכם תהיה הרבה יותר מכילה ומקדמת. זכרו – את הזרעים שאתם זורעים בשלב הינקות, תקצרו לאורך חיים שלמים.

 

 

 


היית רוצה לדעת עוד?
אם תחום ההורות מושך אותך, אם את נהנית לעזור לאנשים אחרים – יש לנו הצעה מעניינת בשבילך!
בואי ללמוד שיטה מוכחת ולקבל את כל הידע, הכלים והליווי שיהפכו אותך לא רק לאמא משודרגת, שמגדלת את הילדים שלה בנחת ובביטחון אלא למנחת הורים מקצועית, מבוקשת, מסופקת ומרוויחה ושעוזרת לעוד הרבה משפחות צעירות שזקוקות לליווי ולתמיכה.
לפרטים נוספים היכנסי לחצי כאן

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין
שיתוף ב email
אימייל
שיתוף ב whatsapp
ווטסאפ

לעוד טיפים וכלים להורות, כתבות ועדכונים

הצטרפי לקהילה שלנו!

דילוג לתוכן