כל מה שחשוב שתדעי על ההתפתחות של התינוק שלך מגיל לידה ועד גיל שנתיים

כל מה שחשוב שתדעי על ההתפתחות של התינוק שלך מגיל לידה ועד גיל שנתיים

כשתינוק נולד, תנועות הגוף שלו הן רפלקסיביות – כלומר לא נשלטות. בשלבים הראשונים לחייו, מתוך חשיפה לגירויים חושיים והתנסות מוטורית, התינוק לומד למעשה שהידיים והרגליים האלו שמתנופפות לכל כיוון, הן למעשה שלו והוא יכול לשלוט בהן. ככל שתינוק נחשף ליותר גירויים חושיים שמעניינים אותו, כמו מובייל צבעוני או בובת פרווה חמודה, כך הוא ינסה שוב ושוב לגעת בהם. כתוצאה מההתנסות, הוא מבין מה הגוף שלו אמור לעשות כדי לגעת בגירוי המעניין, ומפתח שליטה בתנועות הגפיים שלו. בשורה תחתונה, התפתחות תלויה בחשיפה, מתן הזדמנויות והתנסות.

למה צריך לצפות?

יילוד עד חודש:נמצא במנח עוברי – מעורסל, עם אגרופים קמוצים. נע באופן רפלקסיבי בלבד ומסוגל להניע ידיים לכיוון הפנים. לקראת סוף החודש הראשון, לרוב מצליח לייצב את הראש ולהרים אותו לפרקי זמן קצרים אבל זקוק לתמיכה. כששוכב על הבטן יכול להזיז את הראש מצד לצד.
חודש  עד  ארבעה:ערני ומגיב יותר לסביבה. התנועות עוברות לרצוניות יותר ויותר – הגוף נרגע ומרפה, האגרופים נפתחים והתנועות יותר סימטריות. בשכיבה על הגב, הוא יכול להושיט יד או שתיים לעבר משחק תלוי מעל החזה שלו, לעקוב עם הראש מצד לצד, ולהתבונן באופן מרוכז בחפצים או פרצופים. בשכיבה על הבטן, הוא יכול לדחוף את עצמו עם הידיים מעלה, להרים את הראש ולשמור על התנוחה, ליישר ולכופף מרפקים, לקחת את הידיים לעבר הפה ולהרים רגליים וידיים כשהוא מתרגש.
4-8 חודשים:התנועות הרבה יותר מכוונות, מאורגנות וסימטריות, הוא יותר בשליטה על עצמו. המוטיבציה לתנועה באה מתוך רצון פנימי לחקור את סביבתו. עד גיל 6 חודשים, התינוק משתמש בידיים כדי לשחק בחפצים ולהכניס אותם לפה, תומך בעצמו עם הידיים כשמושיבים אותו ומתהפך מהגב אל הבטן ולהיפך. בשכיבה על הגב, הוא יכול לתפוס את הרגליים כדי לשחק איתם ולהעביר צעצוע מיד ליד. בשכיבה על הבטן, הוא מושיט יד לחפצים, מסתובב ושולט באופן מלא בראש. עד גיל 8 חודשים, הוא כבר מתהפך לשני הכיוונים יותר בביטחון, זוחל זחילת גחון ומסוגל לשבת לבד ולתפוס חפצים מבלי ליפול. בשלב זה, הוא מתחיל לגלות את האצבעות שלו ולהרים  חפצים קטנים עם האגודל והאצבע, לדפדף בספר ולהכניס חפץ לתוך מיכל.
גיל 8-12 חודשים: התינוק מכיר ושולט בגוף, גם בתנועות עדינות יותר – הוא מסוגל להחזיק ביד את הבקבוק שלו, לחבוט בחפצים, לחקות שירבוטים, להכניס ולהוציא חפצים מתוך מיכל ולעשות שתי פעולות בו-זמנית. הוא מצליח להתיישב באופן עצמאי ולשבת במגוון סוגי ישיבה. בישיבה, הוא יכול להתכופף קדימה כדי לקחת צעצוע מבלי לאבד שיווי משקל, לעבור מישיבה לזחילה על ארבע ולשכיבה על הבטן. הוא כבר יכול לעמוד לבד ליד חפצים וללכת סביבם עם תמיכה, ובגיל שנה, עשוי כבר לעשות צעדים בודדים ללא תמיכה.
גיל 12-18 חודשים:הקטנטן שלך כמעט הולך ללא תמיכה! הוא גם מסוגל ללכת, לעצור ולהתכופף כדי להרים חפץ. לקראת גיל שנה וחצי, הוא יכול ללכת ולהחזיק משחקים קטנים או לגרור אחריו חפצים, לרכב על בימבה או תלת אופן, לבעוט בכדור, לערום קוביות כמגדל ולסובב חפצים.
גיל 18-24 חודשים:ההליכה שלו ממשיכה להשתפר והוא כבר הולך ועוצר בביטחון! הוא גם מצליח לרוץ, ללכת לאחור, לטפס על רהיטים ללא עזרה, למסור כדור ולעלות במדרגות עם קצת עזרה (שימו לב לשובב). בשלב הזה, הקטנטן שלך מסוגל להתיישב על כיסא קטן ולהתרומם מישיבה בעזרת ידיו, לאחוז בעיפרון באגרוף ולשרבט איתו על דף נייר, מצליח לאכול בעזרת כפית או מזלג, לצחצח שיניים עם מעט עזרה ולערום מגדל מרשים של 4 קוביות! תוכלי לראות שהוא משתמש בשתי הידיים לסירוגין, אבל יכול להראות העדפה ליד מסוימת.

איך את יכולה לעודד התפתחות?

גם לך יש תפקיד בהתפתחות התינוק שלך, מכיוון שהיא תלויה גם בעידוד ותיווך של הסביבה – אם תעזרי לתינוק שלך להגיע למובייל בפעמים הראשונות, כי הוא מנסה ולא מצליח, או תשבחי ותגידי לו כל הכבוד על שהוא מנסה, תגרמי לו להבין שהוא יכול להצליח ולמעשה, את מאפשרת לו את ההזדמנות להתנסות. אם לדוגמא, את רוצה לעודד את התינוק שלך להתהפך הצידה, או להסתובב לצד ספציפי, הדבר הראשון לזכור הוא לא להפוך בעצמנו – כך, התינוק לא יפתח תלות בפעולה שלך. כדי שהוא יצליח להתהפך באופן עצמאי, את יכולה לשים צעצוע שהוא אוהב במיוחד בצד הרצוי, להפנות את תשומת ליבו לאותו אזור שאת רוצה שיתהפך אליו, וכמובן – לעודד ולשבח אותו עם קריאות עידוד ואהבה כשהוא מנסה ומתחיל להראות סימני התהפכות.

טיפים שחשוב לזכור

  • התפתחות מוטורית היא תלויה ברצף, כלומר שלב מגיע אחרי שלב – למשל, תינוק לא יכול לזחול לפני שלמד לייצב את האגן שלו. קודם כל מתפתחת שליטה במרכז הגוף, ורק לאחר מכן נרכשת השליטה בחלקים החיצוניים יותר שלו כמו האצבעות, הפה ועוד. לכן חשוב לא לפסוח על אף שלב ולתת לו להתנסות בכל פעולה עד שליטה מלאה.
  • לכל תינוק יש קצב משלו – אין ספר חוקים וקסמים לזמן המדויק בו ההתפתחות קורית. בדיוק כפי שאנו המבוגרים חזקים ביכולות מסוימות וחלשים ביכולות אחרות, גם התינוקות שלנו מתפתחים באופן שונה. יש שלבים שיהיו להם קלים יותר, ויש שלבים שהם יתעכבו עליהם מעט יותר זמן – אין זה אומר שיש לתינוק שלך בעיה! לרוב, גם אם תינוק קצת מאחר בהתפתחות המוטורית שלו, הוא יכול להגיע להישגים הנדרשים ולצמצם פערים עם יותר תיווך ועזרה של המבוגרים סביבו. אפשרי לו לקבל וללמוד את השליטה על הגוף שלו באופן עצמאי, ותעקבי בסבלנות אחר ההתקדמות שלו.
  • אם יש ספק, אין ספק – במקרים מסוימים, כשאת עוקבת ורואה שישנה סטייה ממשית מטווח ההתפתחות הכללי, פני לבדיקת רופא התפתחות ולייעוץ מקצועי לשם הכוונה והדרכה להמשך הדרך.
  • הימנעי מהשוואות – כפי שכתבתי בהערה הקודמת, לכל תינוק יש קצב התפתחות משלו. השוואה לתינוקות אחרים, בין אם הם חברים מהגן ובין אם הם אחים ובני משפחה, יכולה לגרום לך לבהלה וחרדה מיותרת. אפשרי לתינוק שלך את החופש לחקור את העולם בקצב שלו, ותני לעצמך חופש לגדל אותו בנחת ובאהבה!.

 

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין
שיתוף ב email
אימייל
שיתוף ב whatsapp
ווטסאפ

לעוד טיפים וכלים להורות, כתבות ועדכונים

הצטרפי לקהילה שלנו!

דילוג לתוכן