8 דברים שחשוב לדעת על הנקה

8 דברים שחשוב לדעת על הנקה

זה אמור להיות מובן מאליו, לא? זה אמור להיות הכי טבעי והכי ברור בעולם? ככה יצר אותנו הטבע – אנחנו משפחת היונקים…. אז חברים, לא! שוב דבר לא מובן מאליו, גם אם זה "טבעי". גם לא הנקה!

נשים רבות תופסות את היכולת להניק כמדד האם אני אמא טובה כן או לא. 

אבל היכולת להניק בקלות, למרות שזו יכולת טבעית, היא דבר שלוקח זמן ולעיתים קרובות נדרשת תמיכה כזו או אחרת – גם מבחינתנו כאימהות ונשים וגם מבחינת התינוקות שלנו.

 אז מה הדברים שחשוב לדעת על הנקה-

קבלי 8 דברים שחשוב לדעת על הנקה שמורכבים מהשאלות הכי נפוצות ששואלים אותנו:

1.מה זה רפלקס המציצה?

תינוק שנולד בזמן מגיע לעולם חמוש ברפלקס המציצה. אבל – רפלקס זה מתעורר רק כשהפטמה של האם מגיעה לאזור מסוים בחיך (בין החיך הקשה לחיך הרך). אם מסיבה מסוימת הפיטמה לא הגיעה לשם הרפלקס לא יופעל וכך יש סיכוי רב יותר לפציעה של הפטמה.

תינוק שנולד לפני שבוע 37+ צפוי להתקשות בהנקה משום שרפלקס ההנקה אינו בשל (או עדיין לא התפתח) וכן משום שהגוף שלו חלש. אם תינוקך נולד לפני שבוע 38-37 ואת רוצה להניק – התחילי בליווי של יועצת הנקה מוסמכת כבר בבית החולים.

2.איך אפשר לדעת שהתינוק מתחבר נכון לשד?

איך נדע שהתינוק התחבר לשד באופן יעיל? הסנטר שלו יהיה צמוד לשד, הפה יהיה פתוח כאשר השפתיים יכסו את כל ההילה התחתונה וחלק מהעליונה והאף יהיה רחוק מהשד (אף "כלפי מעלה").

תינוקך מתקשה להתחבר באופן יעיל? נסי למעוך את השד כשהאצבעות מקבילות לשפתיים של התינוק ואז להגיש את השד לתינוק.

יש תנוחות שונות להנקה – חשוב שהתנוחה תהיה נוחה גם לך וגם לתינוקך (את תראי עם הזמן כי התנוחה המועדפת עליכם תשתנה) וכן חשוב מאד להקפיד שהתינוק בא לשד ולא להיפך וכי את מקפידה על סימטריה (הנקה משני הצדדים). הסימטריה חשובה לא רק בשביל שלא יהיה גודש בשד אחד לעומת השני, אלא גם כדי שהתינוק יתפתח בצורה סימטרית.

3.איך נדע שההנקה יעילה?

נראה רצף של בערך שבע יניקות עמוקות ואיטיות עם הפסקה של שניות בודדות בין רצף לרצף. כאשר לאורך כל ההנקה אנחנו רואים ואקום.

הארוחה יכולה להימשך 60-40 דק' כאשר לעיתים תהיה הפסקה של אפילו 20 דק' בזמן הארוחה (זו עדיין אותה ההנקה). בין הארוחות נראה הפוגה של 3-1.5 שעות (מסיום הנקה ועד תחילת הארוחה הבאה). 

4.כמה חלב התינוק אמור לאכול בהנקה אחת?

אל תשוו את כמות התמ"ל לכמות חלב האם שתינוק אמור לצרוך בארוחה! ביממה הראשונה תינוק יונק צורך רק 30 מ"ל, בגיל שבוע 60-30 מ"ל בארוחה ובין גיל חודש ל-6 חודשים הוא צריך רק  120-90 מ"ל חלב אם בארוחה!!!

רוצה לעודד ייצור חלב וזרימת חלב? חבקי את התינוק כאשר שניכם ללא בגדים (skin to skin), המגע של עור התינוק על עור האם מעורר הפרשה של הורמון האוקסיטוצין – מגביר את זרימת החלב אצל האם ומרגיע את התינוק. אם אתן צריכות לשאוב ומתקשות בכך – זה בהחלט יכול לעזור.

5.מתי הגיוני שהתינוק יבקש לינוק לעיתים יותר תכופות?

לעיתים נראה שהתינוק שלנו מבקש לינוק יותר מבדרך כלל. זה יכול לקרות סביב קפיצות גדילה (זו הדרך של התינוק לעודד את הגוף לייצר יותר חלב וכן לעודד שינוי הרכב החלב לפי השלב ההתפתחותי של התינוק), בתקופות של לחץ/כאב (פעולת היניקה עצמה היא מרגיעה וכן בחלב האם יש הורמונים שונים ובתוכם אוקסיטוצין אשר יוצרים אפקט מרגיע. בזמנים כאלה התייחסי להנקה "כמתן תרופה" – את לא מרגילה אותו או מפנקות אותו אלא תומכת בו ברגעים קשים.

6.אילו סימנים יש לבעיות אפשריות בהנקה?

סימנים עיקריים לבעיות הנקה הם: פטמות כואבות/פצועות, סתימות או דלקות חוזרות בשד, נקודה צהובה/לבנה בקצה הפיטמה, עלייה לא מספקת של התינוק במשקל, תינוק שאינו רגוע בין ההנקות, יניקה עם צקצוקים (אין ואקום), יניקה עם שקע בלחי/גומה.

במידה ויש קושי בהנקה חשוב לפנות ליועצת הנקה מוסמכת – היא תדע לאתר מהו מקור הקושי ולתת הנחייה כיצד להתמודד איתו בצורה הטובה ביותר.

7.האם גם תינוק שיונק יכול לישון טוב בלילה?

הנקה אינה פוגעת באיכות השינה של התינוק. גם תינוק שניזון מתמ"ל יקום בין פעם לשלוש פעמים בלילה לאכול במהלך שנת החיים הראשונה – פשוט משום שהמנגנונים השונים במוח עדיין לא סיימו להבשיל. כן חשוב לשים לב שהתינוק שלנו באמת אוכל בלילה ולא משתמש בנו כמוצץ כדי לשמר שינה. במקרה כזה כנראה יש התנייה בין הנקה ושינה אשר רצוי להתייעץ עם יועצת שינה כדי לנתק.

רוצה לגלות איך זה אפשר לשלב הנקה ושינה איכותית וטובה? הכתבה הזו תענה לך על זה>> https://bit.ly/2zBSPJN

8.מה יקרה אם לא תניקי?

לא חובה להניק!!!!

הבריאות הפיזית והנפשית שלך חשובה יותר מהכל!!!  

בנוסף מה שבאמת הכי חשוב לתינוק שלך זה שאמא שלו תהיה רגועה, נינוחה, ערנית ורגישה לצרכים שלו. 

לכן גם את מוותרת על הנקה לחלוטין, שואבת ומאכילה מבקבוק, משלבת תמ"ל או מאכילה בתמ"ל בלבד – היי שלמה עם עצמך!  הכל טוב!

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין
שיתוף ב email
אימייל
שיתוף ב whatsapp
ווטסאפ

לעוד טיפים וכלים להורות, כתבות ועדכונים

הצטרפי לקהילה שלנו!

דילוג לתוכן