שימוש בחיתולים, האם זהו עוד טרנד חברתי?

חיתולס-לוגו---סלוגן מוגדל חתוךזוכרים את שנות ה20  בארץ? טוב בטח רובכם לא זוכרים, גם אני לא, אבל סיפרו לי שמאוד עודדו הנקה. עם כניסת הפורמולות שהקלו על חייהן של הרבה נשים שלא יכלו להניק מסיבות רפואיות, הנקה כבר הפכה להיות פחות חשובה. בבתי החולים נתנו מיד בקבוק לתינוקות שנולדו, כל אישה עם בעיית ההנקה הכי קטנה מיד אמרו לה לא לנסות להילחם כי "בשביל מה? יש פורמולה". היום הנקה זה שוב "באופנה". למה? הרי גם פעם ידעו שחלב אם זה המזון הכי טוב לתינוקות, ובכל זאת, אפילו רופאי הילדים ובטיפות חלב הגישה הייתה פרו-פורמולה. אז עכשיו כולן מנסות להניק כמה שיותר כי מעודדים את זה (או לפחות לא מעודדים את הפורמולה…תלוי איך מסתכלים).

אז מה עם טיטולים?

פעם גדלנו בלי. פעם אבות אבותינו ידעו להכיר ולהקשיב לסימנים של תינוקהם החל מרגע הלידה. עם הקדמה הטכנולוגית כולנו (נשים וגברים) עברנו לחיתולי בד. עכשיו לא מקשיבים לסימני התינוק כי עסוקים בדברים אחרים אבל משמרים את היכלת שלו להרגיש שפיפי זה רטוב. כעבור מספר שנים- הומצאו החיתולים החד פעמיים או הטיטולים. כעת, לא רק שלא חייבים להקשיב לסימני תינוקכם אלא אפילו אפשר להחליף לו כל 4 שעות, כי הפיפי נספג והתינוק לא מרגיש שהוא רטוב. בבתי החולים, בניגוד להנקה, אפילו לא שואלים אם לשים טיטול, אפילו לא שואלים אם אנחנו לא מעוניינים להקשיב לתינוקינו, לא תוהים אם בחרנו בדרך חינוך שבה אנחנו מלמדים שפיפי זה לא דבר רטוב. התינוק נולד וכך מוחלט, קונצנזוס חברתי- תינוקות גדלים עם טיטולים.

דמיינו לעצמכם לרגע מה אם "סופה" של ההנקה היה זהה. תינוק מהרגע שנולד, מקבל בקבוק. כולן מקבלות פורמולות הביתה אחרי השחרור מבי"הח. תינוקות מקבלים מזון לפי זמנים קצובים ולא לפי דרישה. כל הרכיבים הטובים בחלב אם, דור שלם לא נהנה מהם. הקשר המדהים שנוצר בין האם לתינוקה עקב הנקה כבר לא קיים יותר………..

זה מה שקרה בהיסטוריית הטיטולים….הקשר שלנו עם ילדינו, כפי שהיה אצל אבות אבותינו וכפי שקיים בשבטים הפרימיטיביים, לא קיים יותר……….

מוזר לחשוב כך על הדברים, נכון? אם פעם חברות הפורמולה "כמעט ניהלו" את חיינו וחיי ילדינו, כיום אלו חברות הטיטולים? !

כמובן שאני מתנסחת באופן מאוד סרקסטי. אני גם חלילה לא אומרת שהורים שמגדלים את ילדהם עם טיטולים הם הורים פחות טובים או פחות קשובים, כלל וכלל לא!  אני רק מייחלת לתקופה שבה היתרונות העצומים בגידול ילדנו ללא טיטולים יגיעו לתודעה של כל אחד ואחת. שהבחירה תהיה אמיתית ולא מחוסר מודעות.

שבוע טוב לכולם.

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין
שיתוף ב email
אימייל
שיתוף ב whatsapp
ווטסאפ

לעוד טיפים וכלים להורות, כתבות ועדכונים

הצטרפי לקהילה שלנו!

דילוג לתוכן