עכשיו זה כבר מוכח מדעית, תינוקות קוראים שפתיים

מחקר שפורסם במגזין של האקדמיה האמריקנית למדעים (PNAS)  מראה כי תינוקות לומדים את השפה שעמם מדברים ע"י שמיעה וקריאת שפתיים! המשמעות  – כדאי לדבר עם התינוקות בגובה העיניים, בדיוק כמו למבוגרים.

המחקר נערך על 180 תינוקות בני 4, 6, 8, 10 ו-12 חודשים באוניברסיטת אטלנטיק בפלורידה. כל התינוקות נולדו למשפחות דוברות אנגלית. הושיבו את התינוקות מול אישה דוברת אנגלית ומול דוברת ספרדית ועקבו במכשיר אחר תנועת העיניים שלהם.

כאשר דוברת האנגלית דיברה, התינוקות הקטנים יותר (בני 4, 6 ו8 חודשים) עקבו אחר תנועות השפתיים שלב והגדולים (בני 10 ו12 חודשים) הסתכלו על העיניים שלה. כאשר דוברת הספרדית דיברה, כל התינוקות עקבו אחר תנועות השפתיים שלה. החוקרים הסיקו מזה כי התינוקות למעשה ע"י מעקב אחר שפתינו לומדים את השפה שאותה הם שומעים ובכך לומדים לתקשר נכון עם העולם.

המחקר מעיד על כך שגם קליטת השפות אצל תינוקות מתרחשת במהירות רבה יותר, כנראה עקב קריאת השפתיים.

והאם תינוקות מתקשרים כשהם צריכים להתפנות? בהחלט כן. אם נקשר באופן ישיר את היציאות שלהם לצליל או תנועת שפתיים, נניח נגיד להם שכשלוחץ בשלפוחית זה פיפי, באיזה שהוא שלב האינסטינקט לאותת יהפוך לשפה מובנית ממש כמו דיבור וכחלק מחייהם.

עד גיל שנה לחייהם, תינוקות קולטים את כל העולם דרכנו. מתנועת השפתיים והצלילים הם לומדים לדבר (בכמה שפות לעתים). עד גיל הזה, האינסטינקט שלהם לאותת בצורך להתפנות עדיין קיים. הכל טמון בנו ובהחלטה שלנו להיות קשובים לצורך שלהם ולתקשר עמם.

המדע הכיר בזה רק לאחרונה אבל הידע היה קיים מזה דורי דורות ובמחצית השנייה של העולם שלנו, השבטים במרכז אמריקה, אוסטרליה, הודו וכו'. מעניין שכל כך הרבה דברים טובים שידענו פעם, נשכחו מאיתנו לגמרי ועכשיו חוזרים חזרה דווקא מהמקומות האלה.

הדרך שלי להיות קשובה דווקא לצורך של התינוקת שלי להתפנות, היא עוד דרך לתקשורת הדדית בינינו.

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין
שיתוף ב email
אימייל
שיתוף ב whatsapp
ווטסאפ

לעוד טיפים וכלים להורות, כתבות ועדכונים

הצטרפי לקהילה שלנו!

דילוג לתוכן