גם את רוצה שהתינוק שלך יבכה פחות?

גם את רוצה שהתינוק שלך יבכה פחות?

מחקרים מראים כי תינוק שנולד בוכה בממוצע כ-3 שעות ביום, וזה בסדר, כל תינוק בוכה, אבל האתגר היומי בלהבין למה התינוק בוכה ואיך לעזור לו יכול להפוך למתסכל ומייאש, במיוחד אחרי בכי ממושך – וזה בדיוק המקום שבו תוכלי ללמוד איך את יכולה להבין מה התינוק שלך צריך עוד לפני שהוא בוכה ולעזור לו (וכן, זה אפשרי).

אבל רגע לפני – למה תינוקות בוכים?

בכי זו הדרך שבה התינוק מתקשר עם העולם, זו הדרך שלו להגיד לך או למי שלידו שהוא צריך משהו עכשיו, הוא מעביר מסר על התחושות והצרכים שלו – רעב, עייפות, כאב, התרוקנות, אי נוחות ואפילו רצון במגע ואהבה. כשתינוק בוכה, כל תינוק, הבכי התינוקי שלו מפעיל אצלנו המבוגרים אזורים במוח שאחראים על האמפתיה שלנו ובעצם מייצרים צורך שלנו לדאוג ולעזור לו, וזה נכון עוד יותר כשמדובר בתינוק שלנו. אז לפני הכול חשוב שתזכרי, תנשמי ותביני שבכי זה טבעי, זו בסך הכול דרך תקשורת שמחכה למענה וברגע שתתני לתינוק את המענה שאותו הוא צריך הוא יירגע.

האתגר היומיומי של כל אמא הוא להבין מה התינוק בעצם צריך – האם הוא רעב? האם הוא עייף? האם צריך להחליף לו חיתול? חם לו? קר לו? מה שקורה הוא שאת מוצאת את עצמך מרבית הפעמים מפעילה את "שיטת האלימינציה" ומתחילה לעבור על כל הצרכים הידועים ולשלול אותם, מה שעלול לגרום לבכי מתמשך וחוסר במענה עד שמגלים מה בדיוק הוא רצה מלכתחילה ואת בתור אמא מרגישה לעיתים מתוסכלת וחסרת אונים.

crying baby

אבל יש לזה פתרון

יש דרך לדעת מה התינוק שלך רוצה עוד לפני שהוא בוכה, מבלי לנחש, וכל מה שאת צריכה בשביל זה הוא להסתכל עליו.
כמו לנו המבוגרים, גם לתינוקות שלנו, יש שפת גוף ייחודית משלהם. כל תינוק מרגע לידתו יכול לסמן בשפת הגוף שלו מה הוא בדיוק צריך – וגם התינוק שלך! מה שאת צריכה זה להבין את הסימנים האלה ולהתאים להם את המענה הנכון.
סימנים לצרכים אצל תינוקות, וגם אצל מבוגרים, מופיעים בצורה הדרגתית ואפשר לחלק אותם לסימנים מוקדמים ולסימנים מאוחרים, סימנים מאוחרים בדרך כלל יתבטאו בבכי וסטרס, לכן השאיפה היא לתת את המענה לצרכים של התינוק בסימנים המוקדמים לפני שהתינוק בוכה.
לדוגמה, סימנים מוקדמים בשפת הגוף לרעב יכולים להיות: התעסקות עם חלל הפה, תנועות שפתיים, תנועות מציצה, בועות מהפה, אי נוחות באזור הבטן. כמובן שאלו הם סימנים אוניברסליים ולכל תינוק יש את שפת הגוף הייחודית לו שאותה צריכים ללמוד.
מחקרים הוכיחו כי מתן מענה נכון לצורך הנכון, בזמן הופעת הסימנים המוקדמים, נותן לתינוק הרגשת ביטחון, הבנה ולמידה של הגוף שלו, תחושה שמבינים אותו וכיוצא מזה יצור היקשרות בטוחה יותר בדמות המטפלת, ובנוסף הוא יהיה הרבה יותר רגוע, נינוח ושלו (משמע פחות בכי).

איך תגלי מה הסימנים של התינוק שלך?

במילה אחת – תצפית. בארבע מילים – ללמוד את התינוק שלך.

בשיטת סמולטוק – לדבר עם תינוקות, משתמשים בכלי מעולם המחקר הנקרא תצפית, באמצעות הכלי הזה את יכולה לחקור וללמוד את התינוק שלך ובעצם לגלות מהם הסימנים המוקדמים שלו לכל צורך ובכך לספק לו את המענה המתאים.

איך עושים את זה?

  1. הדפיסי את טבלת התצפית, הכיני את התינוק שלך, זוג עיניים וכמובן עט. תוכלי להוריד אותו כאן >> https://bit.ly/2L4Uj5v
  2. הניחי את התינוק על המשטח ופשוט התבונני בו.
  3. במשך כ-20 דקות שבהן את מסתכלת עליו תכתבי כל מה שהוא עושה (סימנים בשפת הגוף, קולות, תזוזות וכו').
  4. במקביל אם זיהית צורך מסוים כמו רעב/עייפות/פיפי/גרפס וכו' סמני V בטבלה.
  5. לאחר שתעשי זאת מספר פעמים, תחפשי את העקביות – כלומר, תבדקי אילו סימנים חזרו על עצמם לפני כל צורך.
  6. סכמי לך הכול בטבלה מסודרת כמו טבלת הסימנים האוניברסאליים שבתמונה.
  7. תפסיקי לנחש 🙂

טבלת סימנים

להשתמש בתצפית כדי לשפר את השינה

עכשיו אחרי שגילית ולמדת כי לתינוק שלך יש סימנים מוקדמים לכל צורך ואפילו זיהית מה הם הסימנים המוקדמים שלו לעייפות, תוכלי להשתמש בכל הידע הזה, יחד עם כלים נוספים, כדי להרדים את התינוק שלך יותר בקלות ואפילו לשפר את השינה שלו, את תראי עם הזמן שהרדמה בזמן זיהוי הסימנים המוקדמים היא הרבה יותר קלה ואפילו עוזרת לשפר את השינה של התינוק.
אך לא די בזיהוי הסימנים בלבד כדי לאפשר לתינוק לישון טוב יותר, יש עוד גורמים שחשוב לקחת בחשבון כמו האוירה מסביב, צרכים אחרים של התינוק, מערכות הגוף, ההורמונים המופרשים ועוד – את כל הדברים האלה ועוד מלא כלים תוכלי ללמוד בתוכנית 'הורים ותינוקות ישנים בלילה', התוכנית שתעזור לתינוק שלך לישון טוב יותר וליהנות משינה איכותית שחשובה מאוד להתפתחות שלו, לפרטים לחצי כאן>>https://bit.ly/2U7rAyn.

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין
שיתוף ב email
אימייל
שיתוף ב whatsapp
ווטסאפ

לעוד טיפים וכלים להורות, כתבות ועדכונים

הצטרפי לקהילה שלנו!

דילוג לתוכן