נסיעה בטוחה ברכב עם התינוק שלך

נסיעה בטוחה ברכב עם התינוק שלך

אמא יקרה, אני בטוחה שתסכימי איתי שעל הבטיחות של התינוק שלך את לא מוכנה להתפשר. נתונים סטטיסטיים מוכיחים שילדים שיושבים ברכב במושבים המתאימים להם וחגורים לפי כללי הבטיחות בחוק, נפגעים הרבה פחות מאלה שלא, ומדובר ממש בעניין של חיים או מוות.

 

מגיל לידה ועד גיל שנה

בחודשים הראשונים לחייו של התינוק שלך, תוכלי להושיב אותו ברכב שלך באמצעות מושבי בטיחות שונים. תוכלי לבחור בסלקל עם בסיס, בסלקל ללא בסיס או במושב בטיחות משולב. מושבים אלה מתאימים לתינוקות מגיל לידה ועד גיל שנה, כשהקטנטן שלך כבר יהיה במשקל של 9 ק"ג.

  • הסלקל נחשב לפופולרי ביותר בארץ, ואף הכרחי לשם שחרור מבית החולים לאחר הלידה. המקום המומלץ ביותר להצבת הסלקל הוא במושב האחורי של הרכב ובמיקום האמצעי שנחשב לבטיחותי ביותר במקרה של תאונה או פגיעה בצדי הרכב. הסלקל מותאם לישיבה בזווית של 45 מעלות, ומצויד ברצועות בטיחות פנימיות. אחד היתרונות הבולטים בשימוש בסלקל טמון בידית שמחוברת אליו ומאפשרת להוציא את המושב מהרכב בזמן שהתינוק נמצא בתוכו.
  • סלקל ללא בסיס הוא סלקל שיש לעגן אותו היטב בחגורת הרכב לשלדה, לעומת סלקל עם בסיס, אותו מחברים אל מושב הרכב ובדרך זו אין צורך לקשור את הסלקל בכל פעם מחדש עם חגורת הרכב, אלא רק לעגן אותו לבסיס המחובר. אמנם ההמלצה היא להציב את הסלקל במושב האחורי, אך הורים רבים בוחרים להציב את הסלקל במושב הקדמי ליד הנהג, על מנת שיוכלו להיות קרובים לתינוק שלהם בזמן הנסיעה. במידה שגם את בוחרת לעשות כך, שימי לב שכרית האוויר במושב זה מנוטרלת, על מנת למנוע פגיעה בתינוק שלך במקרים של תאונה או בלימה פתאומית.
  • כיסא בטיחות משולב מתאים להושבת תינוקות מגיל לידה ועד לשלב המעבר למושב הבוסטר, כך שניתן להשתמש בו לטווח ארוך וזה אחד היתרונות הגדולים שלו. המושב מתאים לעגינה נגד ועם כיוון הנסיעה, ומתחבר לרכב בהתאם להוראות היצרן, כשהילד נחגר ברצועות הפנימיות של המושב. כאשר בוחרים מושב בטיחות משולב צריך לשים לב שקיימת הגבלת משקל וגובה נפרדת לכל זווית ישיבה, והנחיות עגינה שונות לכול שלב, כך שיש לבצע את ההתאמות הנדרשות בהתאם לכל מצב.

 

מגיל שנה ועד גיל ארבע

כשהקטנטן שלך יגדל ויהפוך לקצת פחות קטנטן, תוכלי להושיב אותו ברכב בכיסא בטיחות משולב, במושב בטיחות, או בבוסטר המצויד ברצועות פנימיות. בגילאים אלה המושב גדול ומרווח יותר מהסלקל, והישיבה בו זקופה יותר.

את כסאות הבטיחות מומלץ להתקין במושב האחורי של הרכב, מאחורי אחד כסאות המושבים הקדמיים. חשוב שתשימי לב שכשאת חוגרת את הילד שלך בכיסא הבטיחות, הרצועות נמצאות מעל לכתפיו, ושהמושב גבוה יותר מגובה האוזניים שלו, על מנת לוודא שהוא מאובטח כראוי.

 

שאלת השאלות: איך תבחרי את המושב הנכון לילד שלך?

ראשית, חשוב שתוודאי שמושב הבטיחות מתאים לגילו, משקלו וגובהו של הילד שלך.

רכשי רק מושבי בטיחות בעלי תו תקן אמריקאי  (ECER44-04) וISIZE או תו תקן אירופי (FMVSS213), ובחני האם תאריך ייצור מושב הבטיחות סמוך למועד הרכישה.

במידה שיתאפשר לך, נסי להושיב את התינוק שלך במושב הבטיחות בחנות על מנת לבחון האם נוח לו בתוכו, ולהתרשם מהמושב בצורה מקיפה יותר. בדקי האם המושב מתאים לרכב שלך, והאם יש מגבלות מיוחדות ברכב להתקנת מושבים שעשויות לשלול מושבים מסוגים מסוימים.

והכי חשוב, סמכי על האינטואיציה שלך ועשי את הבחירה שלך בלב שלם.

 

טיפים נוספים לשמירה על הבטיחות

  • לפני כל נסיעה השתדלי לוודא שמושב הבטיחות של התינוק שלך מעוגן לרכב היטב, כך שלא ניתן יהיה להזיז אותו יותר מ2.5 ס"מ לכל צד. ודאי שרצועות מושב הבטיחות מהודקות לגוף הילד בצורה שלא מאפשרת "לצבוט" את הרצועות באזור הכתפיים.
  • בימי החורף הקרים זכרי שאין לחגור את הילד שלך במושב הבטיחות ברכב כשהוא לובש מעיל. ההמלצה הינה לפשוט את המעיל, לחגור אותו ורק לאחר מכן לעטוף אותו במעיל.
  • קשה שלא להזכיר את מקרי המוות הטראגיים שאירעו במרוצת השנים עקב שכחת ילדים ברכב. כולנו אנושיים, ויכולים להימצא בלבו של אסון כזה, ההמלצה היא להיעזר במערכות מתקדמות שונות שניתן להתקין ברכב או בנייד ולקבל התראות חכמות למניעת שכחת הילד באוטו.

 

להעביר את הנסיעה בנעימים

בסופו של דבר השאיפה שלך היא לשמור על בטיחות הקטנטן שלך, ותוך כדי לייצר חווית נסיעה נעימה ומרגיעה. מומלץ לאבזר את חלונות הרכב במגני שמש, המקלים יחסית על חוסר הנוחות שעלול להיגרם לילד שלך כתוצאה מאורה העוצמתי של השמש. אם את מרגישה שמשחקים לילד שלך יכולים לשפר את מצב רוחו במהלך הנסיעה, תוכלי תמיד להוסיף כאלה. וטיפ קטן ממני, מוזיקה כיפית ונעימה יכולה לעשות פלאים – לשניכם.

אז שתהיה לכם נסיעה נעימה ובטוחה 😊

 

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין
שיתוף ב email
אימייל
שיתוף ב whatsapp
ווטסאפ

לעוד טיפים וכלים להורות, כתבות ועדכונים

הצטרפי לקהילה שלנו!

דילוג לתוכן