מתי התינוק מתחיל להגיד פיפי – קקי

חיתולס-לוגו---סלוגן מוגדל חתוךלאחרונה רבים מכם שואלים את השאלה המתבקשת: "מתי התינוק מתחיל לסמן פיפי- קקי"? או "אני צריכה לחכות עד שהוא ילמד לדבר (שנה ומשהו) עד שאני אדע בוודאות שהוא צריך לעשות פיפי או קקי?". אז איך יודעים למעשה שהתינוק צריך לעשות פיפי או קקי אם אין לו עדיין יכלת מילולית. איך הוא מסמן? האם הסימן חוזר על עצמו בכל פעם או רק מדי פעם? כל התשובות כאן.

ראשית כדאי להבין מהם הסימנים הטבעיים של התינוק המעידים על הצורך להתפנות. מדובר בעצבובים, דרכי קשר במערכת העצבים בין השלפוחית, לדוגמא, לבין מערכת העצבים המרכזית. אלו אינם בהכרח סימנים רצוניים אלא, אמורים להוות עבורינו, מי שמטפל בתינוק, אינדיקציה לכך שהגיע הזמן להתפנות. אותם סימנים טבעיים אינם קבועים במהלך תקופת גדילתו של התינוק, אלא משתנים מפעם לפעם וכמו כן לעיתים אף רואים שינויים במהלך היום עצמו. מכאן, שאנחנו לא מסתמכים על הסימנים הטבעיים של התינוק אלא משתמשים בהם רק בשביל לבנות את התקשורת עם התינוק כך שבהמשך התינוק יסמן בצורה רצונית.

הסימון הרצוני מגיע כאשר בונים על אותם עצבובים את מערך התקשורת. ייתכן מאוד כי כעבור חודש- חודשיים פתאום תבחינו בקול מאוד מסויים שילווה במבט אליכם. קול זה יתחיל לחזור על עצמו בפעמים רבות במהלך היום. זה הקול שיעיד על כך שהתינוק צריך להתפנות. זה יהיה קול רצוני. הוא ילווה במבט אליכם וגם אם תגידו לתינוק לעשות בחיתול, הוא יעשה.

ממש כמו שזה קורה בימים אלו ממש לשירה ונגה:

חיתולס כעבור חודש
חיתולס כעבור חודש

במקביל (או שלא בעצם), כחלק מתהליך רכישת השפה, התינוק עשוי לסמן בשפת הסימנים לתינוקות בגיל 7-9 חודשים (במידה והתחלתם להשתמש בה מעט לפני) וממש להראות לכם בסימן עם היד שהגיע הזמן להתפנות. מבחינה התפתחותית, תינוקות מסוגלים לתקשר באמצעות שפת הסימנים סביב גיל זה, זה קורה הרבה לפני שהם לומדים לדבר. אני ממליצה בחום רב לסגל לכם את שפת הסימנים לתינוקות, פשוט תראו איך אתם מדברים 🙂

ממש כמו שזה קורה בימים אלו ממש לדיאנה ושיה:

דיאנה
חיתולס כבר מההתחלה!

מכירים את זה שתינוק כשהוא רעב מתחיל להגיד "אמ, אמ"? איך זה קורה? כשאנחנו מאכילים אותו, אנחנו אומרים לו: "אהההההההמ, אההההההמ" ואז למעשה הוא לומד לקשר בין המילה עצמה (אמ, אמ) , לבין התחושה הפנימית (אני רעב), לבין התוצאה (אוכל!). אותו הדבר גם לגבי פיפי וקקי. כאשר התינוק מרגיש שהוא צריך לעשות פיפי (כמו שאנחנו מרגישים בבטן התחתונה), אנחנו מציינים זאת בפניו ואז כשהוא לומד לדבר, אחת המילים הראשונות שלו- תהיה פיפי! כשיהיה לו פיפי! ככה קל, ככה פשוט, ככה טבעי.

בתהליך הזה אין גמילה מחיתולים, אין ללמד משהו חדש את הילד. התינוק גדל לתוך הכרה של גופו והתייחסות מאיתנו. הגדילה בתהליך היא כל כך טבעית, נעימה והכי חשוב בונה קשר. תקשורת.

ממליצה בחום!

שלכם,

לריסה

 

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין
שיתוף ב email
אימייל
שיתוף ב whatsapp
ווטסאפ

לעוד טיפים וכלים להורות, כתבות ועדכונים

הצטרפי לקהילה שלנו!

דילוג לתוכן