שעון קיץ איך מתכוננים אליו וצולחים את המעבר בקלות

שעון קיץ איך מתכוננים אליו וצולחים את המעבר בקלות

עוד מעט מתחילה תקופת הקיץ! מחוגי השעון יזוזו שעה אחת קדימה, כלומר – נישן שעה אחת פחות, אבל החלק החיובי והנהדר הוא שהימים הולכים להתארך ונהנה מיותר זמן פעילות ואיכות עם הקטנטנים שלנו לפני שיסתיים היום. המשמעות של שעון קיץ בהקשר של שינה של ילדים ותינוקות, היא שמחשיך מאוחר יותר, כלומר השמש יורדת מאוחר יותר ושעת השינה עשויה אף היא להתאחר. השמש מפציעה מאוחר יותר – ולפיכך אולי הקימה תתאחר גם היא. אז הנה כמה טיפים ועובדות שיאפשרו לילדכם ולמשפחתכם להתכונן למעבר בקלות.

קצת על ההורמונים שמשפיעים לנו על השינה

תהליך השריית השינה בגוף שלנו הינו תהליך המורכב מאיזון של הורמונים רבים.
הורמון מוכר מאוד בהקשר לשינה הוא המלטונין. מלטונין הינו תוצר של הורמון מעורר דווקא, בשם סרוטונין. הסרוטונין גורם לנו לתחושה של עוררות, ערנות. כאשר העין שלנו קולטת רמות גבוהות של אור – מופרש הורמון הסרוטונין. כאשר קולטת העין רמות הולכות ופוחתות של אור, מועבר סיגנל למח להפוך את הסרוטונין – למלטונין! הרמות הגבוהות של המלטונין מעכבות את פעילות הסרוטונין. ולכן, שכשמחשיך אנחנו מרגישים פחות ערניים. עובדה חשובה לציון לגבי מלטונין היא שהרבה מתייחסים אליו כהורמון השינה. עובדה זו לא מדויקת! מדוע? 99% מהגנים האנושיים מצויים גם אצל חולדות למשל, ואצלן גם כן מופרש מלטונין בחושך אבל הן דווקא פעילות בלילה! וישנות במהלך היום.
במעבר לשעון קיץ, מחשיך מאוחר יותר ולכן תראו את תינוקכם וילדכם מראה סימני עייפות בשעה מאוחרת יותר, זאת משום שמחשיך מאוחר יותר ורמות המלטונין יעלו בעקבות כך, מאוחר יותר.

חוץ מהסרוטונין ישנם הורמונים מעוררים נוספים בגוף שלנו כגון אדרנלין, היסטמין ודופמין שנוכחותם ברמה גבוהה של אלו דווקא מעכבת את השריית השינה ומאוד חשוב לקחת גם אותם בחשבון.
אם למשל יש יותר זמן פעילות משותף לפני השינה ושעת השינה מעט מתאחרת – ייתכן ורמות ההורמונים המעוררים יהיו גבוהות יותר ולכן מומלץ "להוריד הילוך" מספיק זמן לפני השינה, ע"מ להכין את ילדכם לשינה איכותית, טובה וחלומית 🙂

לא בטוח שאיחור שינת הערב תהיה מתאימה לילד שלכם – וחשוב מאוד לעקוב אחר סימני העייפות שמראה גופו. ייתכן ובימים הראשונים הילד יהיה עייף עדיין לפי "השעון הקודם", זהו בעצם השעון הפנימי שלו שעדיין לא עבר סינכרון עם "השעון החדש" – שעון הקיץ. כלומר אם מופיעים סימני העייפות הרדימו לפיהם – גם אם עדיין יש אור בחוץ!

אז מה עושים כדי לסנכרן מחדש את השעון?

אם חשוב לכם להקדים את שעת ההרדמה בכניסה לשינת הלילה, תוכלו להקדים בכמה דקות (כ10-15 דקות) בכל ערב את תחילת ההרדמה. אם למשל התינוק היה רגיל לישון בשעה 19:00, כיום יופיעו סימני העייפות לקראת השעה 20:00 (בשעון הקיץ). בערב הראשון הרדימו בשעה 19:45, ערב שני 19:30 וכולי.
לא מומלץ להקדים בבת-אחת את ההרדמה – אם תנסו להרדים מבלי שהתינוק/ילד עייף תמצאו את עצמכם בהרדמה מתמשכת ומתישה, אשר עשויה מאוד לעורר ולייצר רמות גבוהות של אדרנלין שדווקא יקשו על ההרדמה ואיכות השינה בהמשך הלילה.

במקום זה הקפידו לערוך הכנה טובה ורגוע לפני השינה ע"מ להקדים ולבסס שעת שינה בשעון הקיץ.
מאוד חשוב לסנכרן את השעון הביולוגי של ילדכם (וגם שלכם!) עם השעון החדש של כדור הארץ בגלל החשיבות הבריאותית שיש לכך מהשפעה שיש לסנכרון או לחוסר סנכרון על מערך ההורמונאלי בגוף ומערכת העצבים .

חשוב לזכור שהרדמה יותר מאוחרת לא בהכרח תדחה את היקיצה בבוקר. אם יתקשה להתעורר בימים הראשונים ועליכם להתחיל את היום – אחת הדרכים הכי קלות לעזור לילדכם להתרגל לשינוי היא לחשוף אותו לשינוי גם מבחינת הסביבה. כלומר לחשוף אותו להחשכה כשאכן השמש שוקעת ולחשוף אותו לאור כשהשמש זורחת. למשל לצאת איתו לסיבוב לקראת ההחשכה של השמש או להסתמך בבית על התאורה הטבעית מבעד לחלונות הבית ולא ע"י תאורה מלאכותית. כשמתחיל להחשיך, רמות המלטונין בגופו יעלו ותוכלו לחזור הביתה ולהתכונן לשינה. על אותו משקל , בבוקר כשהשמש זורחת, כדאי לפתוח את התריס בחדרו, תאורת השמש הטבעית תאפס את רמות המלטונין והוא יתעורר בתחושה ערנית. במידה ועדיין חשוך בשעה שאתם אמורים לצאת ולהתחיל את היום מומלץ לסנכרן את הגוף עם השקיעה ולהעיר את הילד בעדינות ע"י יצירת רעשי בית וקולות של יום ע"מ שגופו יתעורר מהשינה עצמאית. תינוק/ילד שמעירים אותו מתוך שלב של שינה עמוקה עשוי לקום מרוגז ורוטן ובצדק :). התבוננו בתינוק שלכם וזהו את שלב שינת החלום – הגוף בתנועה, תנועת עפעפיים מהירה, קולות מתוך שינה (בניגוד לשינה עמוקה בה כמעט ולא יהיה תנועות או רעשים).

אני רוצה לקנח בדגש חשוב – יש לנו הרבה זמן משחק ופנאי!

אפשר לייצר זמן לפעילות משפחתית איכותית ומשתפת – בלי מסכים, בלי המולה אלא בבית או בגינה. לקרוא, לצייר, לדבר, לטייל. לשתף חוויות מהיום, לדובב את ילדכם ולעודד אותו לשיח ע"י דוגמה אישית של שיתוף. אם יש ילדים נוספים בבית אפשר לשלב את כולם בפעילות משותפת ולמצוא לכל אחד מקום לפי יכולותיו המוטוריות והקוגניטיביות. זהו זמן כייפי ומחבר וחשוב לנצל אותו! ייתכן ואם עד כה היה לכם זמן איכות בבוקר כעת הוא ינוצל לטובת השינה.
שיהיה מעבר קל לכולנו וימים שקטים ☺

 


היית רוצה לדעת עוד?
אם תחום ההורות מושך אותך, אם את נהנית לעזור לאנשים אחרים – יש לנו הצעה מעניינת בשבילך!
בואי ללמוד שיטה מוכחת ולקבל את כל הידע, הכלים והליווי שיהפכו אותך לא רק לאמא משודרגת, שמגדלת את הילדים שלה בנחת ובביטחון אלא למנחת הורים מקצועית, מבוקשת, מסופקת ומרוויחה ושעוזרת לעוד הרבה משפחות צעירות שזקוקות לליווי ולתמיכה.
לפרטים נוספים היכנסי לחצי כאן

 

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין
שיתוף ב email
אימייל
שיתוף ב whatsapp
ווטסאפ

לעוד טיפים וכלים להורות, כתבות ועדכונים

הצטרפי לקהילה שלנו!

דילוג לתוכן