לשחק ולהתפתח – משחקי התפתחות לפי גיל

לשחק ולהתפתח – משחקי התפתחות לפי גיל

מי מאיתנו לא אוהב לשחק? משחק הוא צורך אנושי שמלווה אותנו מהינקות, דרך הילדות וכמבוגרים. מחקרים מראים שהלמידה האיכותית והמהירה ביותר מתרחשת תוך כדי משחק, וההשתתפות במשחק היא חלק הכרחי לגדילה ולהתפתחות לאורך החיים. היופי במשחק הוא שכל סיטואציה ביום היא הזדמנות לשחק (כן, גם זמן החלפת חיתול)! אז אילו משחקים אפשר לשלב בגילאים הרכים ולעזור לקטנטנים שלנו להתפתח? כל זה במאמר הבא. ספויילר – הולך להיות קל ממש כמו משחק ילדים!

 

לומדים את העולם בכיף

בגיל הרך, הקטנטנים שלנו מגלים את העולם דרך המשחק ולומדים באמצעותו, בכמה מישורים:

 • להכיר את הסביבה הפיזית – כמו החפצים שסביבם, המרחבים השונים ועוד.
 • לפתח הבנה חברתית – כמו עם מי כיף להם לשחק, איך לעודד אנשים להתייחס אליהם, מה ״מותר״ ומה ״אסור״ ועוד.
 • להכיר את עצמם – את אברי גוף שלהם, איפה הם ביחס לסביבה, מה היכולות הפיזיות שלהם, מה מרגיע אותם ועוד.
 • לפתח יכולות שפתיות – לומדים אוצר מילים חדש, איך לבטא צרכים, רגשות ומחשבות ועוד.

לכן, חשוב לחשוף את הקטנטנים למשחק ולדרבן אותם להכיר את העולם עם מלוא ההנאה והקלילות.

 

משחקים לגילאי לידה עד שנה

במהלך השנה הראשונה לחיים, התינוקות שלנו לומדים להכיר את עצמם ולהניע את הגוף והפנים, תוך בניית מערכת היחסים איתנו. כבר מגיל לידה הם מגיבים לחיוכים ולהבעות הפנים שלנו ומנסים לחקות אותם. בנוסף, הם מחפשים את תשומת הלב שלנו ואת קשר העין איתנו, מה שמעודד אותנו להמשיך באינטראקציה ולהתחבר. בשנה הזו, התינוקות שלנו משקיעים מאמץ רב כדי להבין מה טיבם של חפצים הנמצאים סביבם וכיצד ניתן להפעילם. יכולת המשחק בחפצים תלויה בהתפתחות המוטורית ולכן תשתפר בהדרגה – בהתחלה יהיה קשר עין עם החפץ, מיקוד ומעקב, אחר כך הם יושיטו יד אל החפץ, ינסו לאחוז בו, ואז תהיה חקירה של החפץ דרך הבאתו לפה, הקשה שלו על הרצפה, זריקת החפץ ועוד. הנה כמה רעיונות למשחקים שתוכלי לשחק עם הקטנטן שלך, בכל רגע:

 1. משחק אינטראקטיבי – ההורה מחווה לתינוק עם חיוכים והבעות פנים, משחקי קוקו, משחק דגדוגים.
 2. משחק עם הגוף – למחוא כפיים, למתוח את הרגליים בעדינות אל הראש ועוד. קריטי וחשוב לפעול בצורה חזרתית – בשלב הזה, הקטנטנים מפתחים את השליטה באיברי הגוף והחזרתיות מסייעת להם להבין איך להפעיל את האיבר.
 3. משחק עם חפץ – לתת חפצים שניתן להחזיק ביד כמו רעשנים למיניהם, מוביילים, כדורים, מיכלים שאפשר להכניס ולהוציא מהם דברים (גם קופסאות פלסטיק מהמטבח), חפצים מרעישים כמו כף וקערה, קוביות.
 4. משחק בדיבור – לוו כל פעולת משחק בדיבור, למשל, ״אנחנו מת-גל-ג-לים״ ואז להתגלגל. הדיבור עוזר לקטנטנים לפתח שפה, לקשר בין מילה לתגובה ולחזות את הפעולה שעתידה להתרחש מבלי להיבהל.

 

משחקים לגילאי שנה עד שנתיים

החל מגיל שנה, הקטנטנים שלנו ממשיכים לשכלל את היכולות המוטוריות שלהם, אבל מעבר לכך – את יכולות החשיבה, ההסמלה והמשחק שלהם. השפה מתפתחת בצורה משמעותית יותר וההתנסות השפתית תופסת מקום גדול יותר, והם הופכים לשותפים של ממש במשחק. בשלב זה, סופר קריטי וחשוב להתייחס אליהם כאל שותפים – שאלי אותם שאלות והמתיני לתגובה שלהם, עודדי אותם לשתף פעולה ותני משמעות להפקות שלהם (גם אם אינן ברורות עדיין). המשחק בחפצים הופך ליותר פונקציונאלי, כלומר הקטנטנים שלנו ישחקו עם החפץ ״כמו שצריך״ – לדוגמא, ירימו את הטלפון צעצוע וישימו ליד האוזן. עם הזמן, המשחק הדמיוני הולך ומתפתח, והם לדוגמא יתחילו גם לדמיין דיבור עם מישהו בטלפון ולא רק להניח אותו ליד האוזן או לשחק סיטואציות מוכרות מחיי הגן והמשפחה – ״אני אמא״, למשל. רעיונות למשחקים בכל רגע:

 1. משחק אינטראקטיבי – הם עדיין נהנים ממשחקי קוקו, משחק דגדוגים, שירי משחק וחיקוי הבעות פנים ושפה. הם מחפשים את התגובה שלנו לפעולות שלהם ואת המשחק ביחד איתנו.
 2. משחק עם חפץ – משחקי כדור ראשוניים כמו גלגול, דחיפה, הרמה ומסירות של כדור גומי או ספוג קטן וקל, משחקי בנייה והשחלות, משחקי אמבטיה, לישת בצק, משחק בצבעי אצבעות, ציור בגירים או צבעים צבעוניים, משחקי מיון וסידור ראשוניים כמו לשים את כל המכוניות הקטנות בקופסא אחת ואת כל הבובות בקופסא השנייה ועוד.
 3. משחקי דמיון – חיקוי סצנות שלמות מעולם המבוגרים כמו להשכיב את הבובה או הדובי לישון – להניח על הכרית, לכסות בשמיכה, לשיר את שיר הערש ועוד, משחקי כלי אוכל, מטבח, כלי רופא, כלי עבודה וכו׳.

 

המטרה הראשונית במשחק היא הנאה! הלמידה מגיעה ״על הדרך״…  

אז מה הופך את המשחק למשהו מהנה וכייפי? PLAYFULNESS! הכוונה היא ליכולת שלנו לקחת כל חפץ או מצב, ולהפוך אותו למעניין, מסקרן, משעשע ומלמד. לדוגמא, אפשר להניח את הקטנטן על כדור פיזיו׳ ולנדנד אותו תוך שירה, שינוי עוצמת הקול או עצירה פתאומית עם ״קוקו״ מהצד השני של הכדור. כך, התינוק מפתח יכולות מוטוריות במקביל למשחק פשוט ומהנה. הכלל הכי קריטי וחשוב הוא – להיות נוכחת בלי פלאפונים! אם אנחנו לא נוכחות שם במשחק, הוא לא מתקיים. תרגישי חופשיה ״לעוף על זה״, לדמיין וליהנות עם הקטנטן שלך ותראי את ניצני הלמידה יוצאים החוצה.

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין
שיתוף ב email
אימייל
שיתוף ב whatsapp
ווטסאפ

לעוד טיפים וכלים להורות, כתבות ועדכונים

הצטרפי לקהילה שלנו!

דילוג לתוכן