למה חשוב לשלב ילדים במטבח ומאיזה גיל?

למה חשוב לשלב ילדים במטבח ומאיזה גיל?

את והקטנטן שלך מלאים בקמח, קורצים עוגיות ונהנים במטבח – נשמע לך כמו סצנה מסרט? ממש לא. ניתן לערב כל ילד, החל מגיל קטן במיוחד, בעיסוקי המטבח, ומעבר לזמן האיכות שתרוויחו, הוא ירכוש מיומנויות חשובות במיוחד! 

 

המטבח בכלל והבישול בפרט, הם חלק אינטגרלי ובלתי נפרד מחיי היומיום של כל משפחה. על אף שמטלות הבישול עלולות להיות לעיתים מייגעות, הילד שלך למעשה תופס אותן כפעילות מהנה ומעניינת, שדרכה יש לו בין היתר הזדמנות ללמוד על כלים חדשים, לבצע פעולות שהוא עוד לא התנסה בהן, להכיר חומרי גלם שהוא עוד לא טעם וחשוב מכל – ליהנות מהזדמנות ליצור משהו חדש יחד איתך, אמא שלו, אליה הוא נושא עיניים. הנה כמה סיבות טובות לשלב את הקטנטן שלך במטבח כבר מגיל צעיר.

 

פיתוח מיומנויות פיזיות

בטח לא תתפלאי לקרוא שבאמצעות עבודה במטבח, הילד שלך יוכל לפתח מגוון של יכולות פיזיות. פעולות כמו לישה, הברשה, ערבוב, ובגילאים גדולים יותר – פתיחת קופסאות, רידוד, ואף קיצוץ וחיתוך, מתבססות בין היתר על קואורדינציה ומוטוריקה עדינה, אותן הילד שלך יוכל לפתח ככל שיתנסה ביותר ויותר פעולות במטבח.  

 

פיתוח מיומנויות מנטליות

דרך העבודה במטבח, הילד שלך לא רק מפתח את היכולות הפיזיות שלו, אלא גם לא מעט יכולות מנטליות. אפייה ובישול, למשל, הן פעולות שלרוב תחומות בזמן – כך שהן מסייעות לילד לפתח הבנה ותחושה של זמנים. כמו כן, פעולת הבישול היא פעולה שמחייבת שימוש בכישורים קוגניטיביים נוספים – כמו למשל מדידה של מרכיבים, הבנת תהליכים שונים (קודם מערבבים הכל ורק אחר כך מבשלים), קריאה והבנה של מתכונים ואף חשבון פשוט (אם המתכון דורש ארבע כפות רסק עגבניות והוספנו שתיים, כמה עוד כפות נצטרך להוסיף?). בנוסף לכך, בישול או אפייה הן פעולות שדורשות לא פעם מעוף ויצירתיות, שגורמים לקטנטן שלך לפתח חשיבה עצמאית באמצעות יצירה של דברים חדשים, בהתאם לטעמים או למרקמים שהוא מתחבר אליהם. כל אלה, יחד, מפתחים ומחזקים מיומנויות מנטליות שהילד שלך יזדקק להן בתחומים רבים בחייו.

 

פיתוח מיומנויות רגשיות

כאמור, העבודה במטבח כרוכה בתהליכים, או למעשה בשלבים שונים, שבעצם מובילים לתוצר הסופי. העובדה שהתהליכים האלה לא מתרחשים באופן מיידי אלא דורשים זמן, מלמדת את הקטנטן שלך בין היתר על סבלנות ואיפוק. בנוסף, כשהילד שלך עובד יחד איתך על "פרויקט" כלשהו במטבח, העבודה המשותפת מסייעת לו לפתח תחושות של אחווה, שותפות ואינטימיות איתך – עניין אשר מסייע לא רק בחיזוק הקשר ביניכם, אלא גם מעודד את פיתוח המיומנויות הרגשיות שלו באופן כללי. לעיתים, הוא אולי ילמד להשתמש בזה ככלי – כשירצה זמן איכות איתך, הוא יבקש "בואי נכין משהו במטבח". 

 

פיתוח תחושת מסוגלות

כשאת משלבת את הילד שלך בעבודה במטבח, תחושת הבטחון שלו אוטומטית עולה, כיוון שהוא מקבל את ההזדמנות לקחת חלק בפעולות של "גדולים". העובדה שמדובר בתהליך שמשלב יצירה, שבסופו יש מוצר מוגמר, עוזרת גם היא לפיתוח תחושת המסוגלות של הילד, ובייחוד כאשר הוא לוקח חלק אקטיבי בכל התהליך – החל מבחירת המתכון, דרך קניית המוצרים יחד איתך והכנת המטבח לעבודה, ועד לסיום תהליך הבישול או האפייה. נסי לזהות תוך כדי התהליך את החלקים בהם הוא מצטיין, והביאי זאת לתשומת לבו בעידוד. 

 

חשיפה לרכיבים ולטעמים

לעיתים קרובות, ילדים נוטים להיצמד למספר מזונות או רכיבים ספציפיים ולסרב לטעום דברים אחרים. על אף שלא מדובר בהכרח בבעיה, כדאי לדעת שמזון מגוון הוא אחד הדברים שעוזרים לנו לשמור על בריאות ועל משקל תקין. כשאת משלבת את הילד שלך במטבח, הרכיבים והטעמים החדשים שהוא נחשף אליהם מסייעים לו להבין את מגוון האופציות הקולינריות שעומדות לרשותו, וכך, במקום "להיתקע" על שניים או שלושה מאכלים מוכרים ואהובים, הוא נחשף לעולם שלם של טעמים ומרקמים. השיח על הטעמים, יחד עם תהליך הבישול שדורש לא פעם טעימות, מפתחים את חוש הטעם של הילד ואת הפתיחות שלו לחוות טעמים חדשים, או טעמים שונים מאלה שהוא רגיל אליהם. באופן הזה, גם אם הילד שלך נחשב לסרבן מזון רציני, תוכלי לחשוף בפניו עוד ועוד מזונות או טעמים שהוא יאהב, או שלכל הפחות תוכלי להבין באופן טוב יותר לאילו טעמים ומרקמים הוא מתחבר יותר.  

 

לסיכום

כפי שאת יכולה לראות, אמא יקרה, לשילוב של הקטנטן שלך במטבח יכולים להיות לא מעט יתרונות, ולכן רצוי להכיר לו את העולם הזה כבר בגיל צעיר. כשהוא עוד תינוק, ניתן להושיב אותו בכיסא או בטרמפולינה לצידך כשאת מבצעת פעולות במטבח, ובהמשך, כשהוא מגלה יותר התעניינות – לשתף אותו עוד ועוד בתהליך, תחילה דרך טעימות, בהמשך דרך החזקת כף וליקוק שלה, ועם המשך ההתפתחות המוטורית, לעבור גם לפעולות מורכבות יותר. מעל לכל, דעי כי מדובר בתהליך שניתן להתחיל בכל גיל, ולכן, גם אם הילד שלך כבר לא קטן – אל תחששי ש"פיספסת הזדמנות" או ש"מאוחר מדיי". את עשית ועושה כמיטב יכולתך, וזו רק הזדמנות נוספת לחדד את היכולות שאת ממילא מלמדת את הילד שלך בדרכים אחרות. 

שיהיה המון בכיף ובתיאבון.

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין
שיתוף ב email
אימייל
שיתוף ב whatsapp
ווטסאפ

לעוד טיפים וכלים להורות, כתבות ועדכונים

הצטרפי לקהילה שלנו!

דילוג לתוכן