לגדל תינוק עם חיית מחמד בבית – איך זה משפיע על הקטנים שלנו?

לגדל תינוק עם חיית מחמד בבית – איך זה משפיע על הקטנים שלנו?

העולם מתחלק לשניים – אנשים שרק מחכים לרגע שבו יהפכו להורים לתינוק קטן וחמוד על מנת לצלם סרטונים מתוקים שלו יחד עם חיית המחמד האהובה עליהם, או הורים שרק המחשבה על הקירבה שבין התינוק הרך והשברירי שלהם לבין בעל חיים כלשהו מעלה בהם מיד חשש ורתיעה. באיזה צד אתם והאם בכלל כדאי לגדל חיית מחמד בבית?

אם גם את מתלבטת לגבי הכנסת חיית מחמד אל הבית עם תינוק רך, או שמא יש לך כבר כלב או חתול אהובים ואת לפני לידה וחוששת מנזקים אפשריים שיכולים לקרות לתינוק שלך בעקבות זאת, חשוב לי לציין, שתי האפשרויות מקובלות ולגיטימיות לחלוטין! והדבר החשוב ביותר הוא שכל משפחה תאמץ לחיקה בחירות שהן נכונות ומיטיבות בעבורה.
אבל אם את מרגישה שעדיין לא גיבשת את דעתך הסופית בנושא, המאמר הזה הוא במיוחד בשבילך.

 

חיית המחמד הראשונה שלו

התינוק המתוק שלך גדל ומתפתח בקצב מסחרר, במיוחד בשנים הראשונות לחייו. את מביטה בו מהצד, מתרגשת ומתפעלת מכל צעד ראשון או הברה חדשה, וכבר מנסה לדמיין את האדם הבוגר שהוא יגדל להיות. את בוודאי מאחלת לו שיהיה עצמאי ואחראי, שיידע להביע אמפתיה ולהתחשב בצרכיהם של אחרים. מה אם אגיד לך, שלאמץ למשפחה שלכם חיית מחמד יכול ללמד אותו את כל אלה ואפילו מעבר? זאת יכולה להיות חיה קטנה, כמו אוגר שובב או דגים מהפנטים, או חיה גדולה יותר שתדרוש יותר טיפול בהתאם, כמו כלב שיהיה החבר הכי טוב או חתול עם פרווה רכה וחמימה. לא משנה באיזו חיית מחמד תבחרו, היא תוכל לתרום משמעותית להתפתחותו של הקטנטן שלך, ולייצר בקרבו תחושות של ביטחון, אחריות והמון אהבה.

 

פיתוח יכולות וערכים

הדאגה ליצור חי אחר תפתח בקרב הילד האהוב שלך תחושת אחריות ומשמעות. הוא ילמד לטפל בחיית המחמד שלו, להאכיל אותה, לנקות אותה, לשחק איתה ולהרעיף עליה חום ואהבה. פעולות אלה יתרמו משמעותית לחיזוק אמונתו של הילד ביכולתו העצמית, ויעניקו לו תחושות של הצלחה ומסוגלות. הקטנטן שלך ילמד שליצורים חיים אחרים יש רגשות וצרכים משל עצמם, ועם הזמן הוא יידע לזהות אותם, להתחשב בהם, ולהביע אמפתיה וחמלה לחבר הטוב והמיוחד שלו. חיית המחמד של הילד שלך תקשיב לו, תקבל אותו כפי שהוא ללא תנאים, ותמיד תשמח לראות אותו ולבלות בחברתו. מה עוד הקטנטן שלך יכול לבקש?

 

מגע מרפא

כשהקטנטן שלך יחבק או ילטף את חיית המחמד שלו, תיווצר ביניהם תחושה של קרבה ואינטימיות שתתרום רבות לפיתוח היכולת של ילדך להיקשר רגשית ליצורים חיים אחרים ולהתמסר לתחושה נעימה ואוהבת. המגע המלטף עם בעל החיים משמעותי ביותר להתפתחות הקוגניטיבית, התחושתית והרגשית של הילד שלך. הוא נחשב לתרפויטי ותורם רבות ליכולת ההרגעה העצמית של הקטנטן שלך, שזקוק למגע הרך והנעים הזה כמו אוויר לנשימה. חיית המחמד של התינוק שלך למעשה תאפשר לו להתנסות בתחושות, מרקמים וסוגי מגע חדשים, להם חשיבות מכרעת להתפתחותו מיטיבה והעצמת הביטחון העצמי שלו.

 

שרק יהיו לנו בריאים

מחקרים מעידים על כך שילדים שגדלים בקרבת בעלי חיים מפתחים מערכת חיסונית חזקה יותר, ונוטים לחלות פחות מילדים שאינם חשופים להם. בנוסף, הטיפול בחיית מחמד בבית מפחית את הסיכוי שיפתחו אסטמה או אלרגיות בחייהם הבוגרים, ומסייע בהפחתת לחץ דם גבוה, דבר שיפחית את הסיכוי שלהם לחלות במחלות לב.

במידה שתחליטו לאמץ למשפחתכם כלב חמוד, הקטנטנים שלכם יוכלו להנות מטיולים ארוכים איתו מחוץ לבית, לשפר את הכושר הגופני שלהם ועל הדרך לסגל לעצמם תחביב חדש ובריא הכולל פעילות עם חברם הטוב ביותר.

 

לגעת ברגשות ללא מילים

עולם הרגשות של הקטנטן שלך ממשיך להתפתח כל הזמן, ולעיתים קרובות אף מציף אותו בשל חוסר היכולת שלו לווסת את תחושותיו ורגשותיו. חיית המחמד שלו תוכל לסייע לו משמעותית ולהוות בעבורו משענת, וחבר טוב וקרוב שלא זקוק למילים על מנת ליצור אינטימיות וקרבה שאין לה תחליף.

הילד שלך ילמד להיות קשוב לשפת הגוף של בעלי החיים, ויזהה את דרכי ההתנהגות השונות שלהם ומשמעויותיהן, כלי שיאפשר לו לגדול להיות מבוגר קשוב יותר וכזה שיידע לזהות צרכים ורגשות של אחרים.

בנוסף, חיית המחמד של הקטנטן שלך תהווה מתווך נהדר לקשרים חברתיים בעבור הילד שלך, ובמקרים רבים תסייע לו רבות להתאושש רגשית ממכשולים או קשיים שייקרו בדרכו במהלך חייו.

 

שיטת טיפול באמצעות בעלי חיים

גם אם בחרת שלא להכניס חיית מחמד אל תוך הבית, באם ילדך יתמודד עם בעיות רגשיות או התנהגותיות כלשהן, שיטת טיפול באמצעות בעלי חיים נחשבת ליעילה ומשמעותית ביותר בקרב מגוון אוכלוסיות של ילדים ומבוגרים. השיטה מתאימה בעיקר למי שסובלים מהפרעות רגשיות והתנהגויות, תסמונת דאון, נכויות, לקויות למידה ותקשורת, קשיים מוטוריים ולקויות נפשיות. הטיפול מסייע לילדים במגוון תחומים והתמודדויות במהלך חייהם, בעיקר בשל יכולתם המופלאה למצוא שפה משותפת עם בעלי החיים, כזאת שלא דורשת מילים, המעשירה את חיי היום יום שלהם, ומעצימה את תחושת הביטחון והאהבה בחייהם.

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין
שיתוף ב email
אימייל
שיתוף ב whatsapp
ווטסאפ

לעוד טיפים וכלים להורות, כתבות ועדכונים

הצטרפי לקהילה שלנו!

דילוג לתוכן