לגדל ילד – כמה זה עולה?

לגדל ילד – כמה זה עולה?

זוגות רבים רוצים להביא ילד לעולם, ובו זמנית תוהים בינם לבין עצמם האם תהיה להם האפשרות הכלכלית לתמוך בו במשך חייו? כך תוהים גם הורים שרוצים להרחיב את המשפחה ולהביא ילדים נוספים, אך חוששים מהגדלת ההוצאות ולא בטוחים שתהיה להם היכולת להתמודד איתן. אז כמה באמת עולה לגדל ילד במדינת ישראל, ומה כדאי לנו לקחת בחשבון לפני שאנחנו עושים את הצעד המשמעותי הזה?

 

ילדים זה שמחה, אבל לגדל אותם זו משימה לא פשוטה בלשון המעטה. הטיפול בילד, הדאגות האינסופיות, המשימות היומיומיות והעלויות שרק מצטברות הם רק חלק מהשיקולים שעוברים בראשם של זוגות רבים שמתלבטים לגבי רצונם להיות הורים. אחד השיקולים העיקריים הוא השיקול הכלכלי, והידיעה שלגדל ילד זו משימה שטומנת בחובה עלויות רבות, ושמדובר בהשקעה כלכלית וארוכת טווח שעשויה להגיע למאות אלפי שקלים ואף למיליונים. כמובן שסכומי ההשקעה משתנים ממשפחה למשפחה בהתאם להתנהלות הכלכלית שלה ולמספר הילדים בבית, אבל גם המשפחה החסכונית ביותר תמצא את עצמה משקיעה עלויות גבוהות מאד בכל הנוגע לילדים בבית. 

 

השנים הראשונות לאחר הלידה

חשוב לדעת שהשנים הראשונות לאחר הלידה מתאפיינות בהוצאות רבות וגדולות יחסית. הסטטיסטיקות מראות שבממוצע, הורים ישקיעו בקטנטן שלהם בשלוש השנים הראשונות לחייו סכום של בין 100,000 – 150,000 ₪. החישוב כולל הוצאות עבור הלידה ולאחר הלידה, מוצרי מזון ועלויות של מסגרת חינוכית לילד. מחקרים מהעת האחרונה מראים שלאחר שלוש השנים הראשונות ההוצאות מצטמצמות ככל שהילד גדל. עם זאת, ניתן לראות שברוב המשפחות, ההוצאה הממוצעת על גידול ילד, בכל גיל עד 18, לא פוחתת מ-30,000 שקל בשנה. הציפיה הטבעית היא שההוצאה תפחת ככל שהילד יתבגר, אך צריך להתחשב בכך שישנן עלויות שנעלמות עם השנים, אך ישנה עלות אחת שגדלה עם הזמן והיא ההוצאה על מוצרי מזון. ככל שהילד גדל יותר, כך ההוצאה על מזון גדלה בהתאם, וזה מתקזז עם שאר העלויות שפוחתות עם השנים. 

 

עד גיל 18 ואחרי

הסטטיסטיקות מעידות על כך שסכום ההשקעה בילד עד גיל 18 יגיע עד מעל לחצי מיליון ₪ כשמדובר בעלויות גידול סטנדרטיות. אם נוסיף להן עלויות פחות מתוכננות ושגרתיות, הסכום עלול להגיע גם לסביבות ה-600,000 ₪. עלויות גידול סטנדרטיות נחשבות למוצרי מזון, תשלומים על טיפולי בריאות, ביגוד, דיור, מסגרות חינוכיות ועלויות פחות שגרתיות נחשבות לנסיעות לחו"ל, דלק, לימודי נהיגה, בילויים ועוד. 

בגיל 18 בדרך כלל מתגייסים לצבא וזה נתפס כגיל עצמאי יותר בו הילד יכול לעבוד ולפרנס את עצמו, אך צריך לקחת בחשבון שהוא עדיין יגור ויאכל בבית ההורים, יקבל דמי כיס, ייסע עם הרכב שלהם וייצא לבילויים. העלויות אמנם פוחתות בגילאים האלה, אבל אפשר לומר שהן לא ייעלמו לפחות עד שנות העשרים המאוחרות. 

 

חינוך זה לא בחינם

עוד הסטטיסטיקות מראות שכשליש מהעלויות עד גיל 18 מושקע בחינוך הילדים. אמנם רוב עלויות החינוך מסובסדות על ידי המדינה אחרי גיל 3, אבל זה לא אומר שאין עלויות בכלל, והורים רבים מוצאים את עצמם משלמים אלפי שקלים בשנה עבור חינוך ילדיהם. בנוסף להוצאות על החינוך, ישנן גם הוצאות נלוות לכך כמו צהרונים, בייביסיטר, יציאות מוקדמות מהעבודה, ימי מחלה או חופשה בשביל הילד, דלק וכו'. רוב ההוצאות בגילאים הצעירים הן בעיקר צהרונים וחוגי העשרה בשעות הפנאי של הילד, והן עלולות להגיע לסכום של כ-20,000 ₪ בשנה.

 

ילד שני עולה פחות

הסטטיסטיקות מראות שבילד השני ההורים מתמתנים יותר כלכלית, ומוציאים כ-20% פחות עלויות. הסיבה לכך היא שטבעי וקל להם יותר להבחין בין הוצאה מיותרת להוצאה הכרחית לאחר שצברו ניסיון בשטח עם הילד הראשון, ושיש הוצאות רבות שאפשר להימנע מהן על ידי שימוש חוזר מהילד הראשון, כמו עגלה, סלקל, ריהוט, ביגוד וצעצועים. כמו כן, הילד השני לא מוסיף לעלויות הדיור שתופסות חלק נכבד מהעלויות הכרוכות בגידול ילדים ונשארות קבועות גם לאחר הרחבת המשפחה, כך שאפשר לומר שהחלק העיקרי בהוצאות הגידול של הילד השני יהיה עבור חינוך וטיפול בו. 

 

לחסוך לימים גשומים

המספרים הללו אולי הבהילו אתכם מעט וזה בסדר. אני מאמינה בלפעול מתוך ידע, ולכן חשוב לדבר גם על ההיבטים הקשים יותר בהבאת ילדים לעולם, עם זאת, אני מאמינה שסדר עדיפויות זה הכל בחיים, ואם רוצים אז הכל אפשרי. נסו לתעדף הוצאות חשובות יותר, ולצמצם עלויות שאינן הכרחיות. הילדים שלנו רוצים הכל כאן ועכשיו, וכמה שיותר יקר – עדיף. אבל זה התפקיד שלנו ללמד אותם גבולות, ושאי אפשר לקבל כל מה שרוצים באופן מידי. זה בסדר לקנות להם את הטלפון הפחות יקר, או להחליף את הטלפון שלהם פעם בשלוש שנים במקום פעם בשנה, וזה גם בסדר לא לרכוש כל משחק חדש, כרטיסים לכל הצגה חדשה של כוכב ילדים אהוב או מלתחה חדשה בכל עונה . גם אם נדמה שמדובר בהוצאות זניחות יחסית, בסופו של דבר הסכומים האלה מצטברים ויכולים להגיע גם להוצאה של עשרות אלפי שקלים. השתמשו בכסף שלכם בחוכמה, ועל הדרך למדו גם את הקטנים שלכם כיצד להתנהל כלכלית באופן נכון ואחראי. וזכרו, כל מה שהילדים שלנו באמת צריכים מאיתנו זה חום, אהבה, הכלה והקשבה, וזה, למזלנו, לא עולה שקל.

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין
שיתוף ב email
אימייל
שיתוף ב whatsapp
ווטסאפ

לעוד טיפים וכלים להורות, כתבות ועדכונים

הצטרפי לקהילה שלנו!

דילוג לתוכן