כל מה שצריך לדעת על עיכוב התפתחותי

כל מה שצריך לדעת על עיכוב התפתחותי

כל הורה רוצה לדעת שהילד שלו מתפתח באופן תקין ובהתאם לגילו. ישנם ילדים שחווים עיכובים התפתחותיים בתחומים שונים, ובמקרים כאלה, כדאי לאבחן אותם כמה שיותר מוקדם על מנת לספק להם את הטיפול המתאים. כיצד אפשר לדעת מה נחשב לעיכוב התפתחותי? איך תוכלי לבחון ולעקוב אחר התפתחות הילד שלך? מתי כדאי לגשת לבירור מעמיק יותר או לבצע אבחון והיכן? כל התשובות במדריך הבא.

עיכוב התפתחותי נחשב למצב שבו קיים איחור בהשגת מדרגות ההתפתחות הצפויות בהתאם לטווח גילאים מקובל. ייתכן עיכוב התפתחותי בתחום אחד, או במספר תחומים במקביל. למשל, עיכוב התפתחותי בכישורי המוטוריקה העדינה והגסה, תקשורת וכישורי שפה, קשיים בגמילה מחיתולים, לתפקד באופן עצמאי כמו להתלבש לבד, או קשיים ביצירת קשרים חברתיים. רובם המכריע של התינוקות בסופו של דבר משיגים את מדרגות ההתפתחות שצפויות בהתאם לגילם גם אם מתמהמהים תחילה. אך אם קיים עיכוב התפתחותי, כדאי לזהות אותו כמה שיותר מוקדם על מנת למנוע עיכוב משמעותי ולקבל טיפול מתאים שיסייע בצמצום הפערים. 

 

נתחיל במספר סטטיסטיקות

לפי נתוני איגוד רופאי הילדים האמריקאי, כ-9% מהתינוקות מתחת לגיל 36 חודשים לוקים בעיכוב התפתחותי במידות חומרה שונות. העיכוב עשוי להתבטא בקשיי תקשורת, קשיים במשחק, קשיי למידה וקשיים לפיתוח הרגלי התנהגויות שגרתיים. כ16-18% מהילדים הינם בעלי לקויות שונות כמו פיגור שכלי, קשיי שפה ותקשורת, קשיי למידה ובעיות רגשיות והתנהגותיות. פחות מ-3% מהילדים סובלים מלקויות חמורות יותר כמו שיתוק מוחין, אוטיזם, פיגור או ליקויי שמיעה וראייה חמורים. ישנו קושי להצביע על גורם מסוים לעיכוב ההתפתחותי, אך בין היתר ניתן לומר שלידת פג, מחלות מסוימות, חבלות או גורמים גנטיים עשויים לגרום לעיכוב התפתחותי, וייתכן שמדובר בשילוב של מספר גורמים יחד. 

 

למה כדאי לשים לב במהלך השנה הראשונה

בשנה הראשונה לחייו של התינוק שלך, הוא מתפתח בקצב מהיר בכל המובנים. ילד אשר מאחר מעט בהשגת אבני הדרך המוטוריות הצפויות אבל משיג אותן לפי הסדר, אינו יהווה מקור לדאגה. מומלץ לפנות לאבחון מקצועי במקרים בהם הילד שלך מאד פסיבי, נמנע מפעילות מוטורית, לא יושב עד גיל 10 חודשים, או נמנע ממשחק עם האצבעות בחפצים קטנים והוא כבר בן שנה. בכל הנוגע לכישורי תקשורת, התנהגות של ילד שלא מפתח משחקים חברתיים או ישחק רוב הזמן במשחק עצמאי ומונוטוני שלא כולל מעורבות של המבוגרים המשמעותיים עבורו תדליק נורת אזהרה ותדרוש בדיקה מעמיקה יותר. כמו גם ילד שיתנגד לקרבה או הדדיות, או לא יביע העדפה ברורה למשפחתו. 

 

בשנה השניה והשלישית

בשנים אלו, ילדים עם עיכוב התפתחותי בתחום המשחק למשל, יציגו מיומנות משחק מוגבלת, שחוזרת על עצמה, וברובה אינה פונקציונלית. הם יעדיפו לשחק לבד ויביעו עניין מועט ויכולת חיקוי לקויה בקשר לנעשה סביבם. בתחום השפה מתרחשת בשנים אלו קפיצה משמעותית, וילדים עם עיכוב התפתחותי ידברו בעיקר במילים בודדות או יפגינו קשיים אחרים בדיבור. במקרים כאלה מומלץ לגשת לאבחון של קלינאית תקשורת. בתחום העצמאות בגילאים אלו נצפה שילדים ילבשו באופן עצמאי פריטי לבוש פשוטים כמו מכנסיים קצרים ותחתונים, ויגלו עניין ומעורבות בעבודות הבית, כמו בישולים ונקיונות. בנוסף, לקראת סוף השנה השלישית נצפה שהילד יראה שליטה במידה מסוימת על צרכיו. במידה שהילד אינו מצליח או מביע רצון לפתח עצמאות בתחומים אלה, מומלץ לגשת לאבחון של מרפאה בעיסוק. 

 

לכל ילד קצב משלו

באופן טבעי, ההתפתחות התקינה של הקטנטן שלך חשובה לך מאד, והרצון להשוות אותה אל מול רצף ההתפתחות התקינה מובן, אך חשוב שגם תזכרי שכל ילד הוא שונה ובעל קצב ואופן התפתחות ייחודי משלו. ישנם ילדים שמאחרים בהתפתחות שלהם בתחום אחד או יותר, ויצליחו להשלים את הפערים שלהם בעצמם, על ידי מעטפת של סבלנות ואהבה. וישנם ילדים שמאחרים בהתפתחות ויזדקקו לתמיכה של איש מקצוע טיפולי על מנת לגשר על הפערים. בכל מקרה, במצב של עיכוב התפתחותי משמעותי שמייצר תחושת קושי בשגרת היומיום כדאי לפנות לאבחון מקצועי ומעמיק יותר. 

 

הילד שלי מאחר בהתפתחות – מה עליי לעשות?

ראשית, כדאי לשמור על ערנות ולעקוב אחר התנהגותו של הילד שלך. אין כמו אינטואיציה של אמא, ואם את חוששת שמשהו לא בסדר עם התינוק שלך, פני תחילה להתייעצות עם רופא הילדים שלו. הסבירי את חששותייך ותארי את הקושי של הקטנטן שלך. בהתאם למידת הצורך תופנו למרפאה או למכון להתפתחות הילד להמשך בדיקה מעמיקה ומקיפה יותר, או שימליצו לכם על טיפולים מתאימים לצמצום הפערים ההתפתחותיים. אם הרופא יתרשם שהתפתחות הילד שלך תקינה, תוכלי להמשיך לעקוב אחר ההתפתחות ולשוב אליו לביקורת לאחר תקופת זמן מסוימת. סמכי על התחושות שלך, ואל תהססי לפנות לייעוץ או לבקש עזרה בכל נושא הקשור להתפתחות הילד שלך אם את מרגישה שנדרשת בחינה מקצועית שלה. אבחון מוקדם יכול לסייע רבות לקטנטן שלך, וכשטוב לו טוב גם לך.   

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין
שיתוף ב email
אימייל
שיתוף ב whatsapp
ווטסאפ

לעוד טיפים וכלים להורות, כתבות ועדכונים

הצטרפי לקהילה שלנו!

דילוג לתוכן