איך מטפלים בתינוק שנולד במשקל 800 גרם?

איך מטפלים בתינוק שנולד במשקל 800 גרם?

הורים המתמודדים עם תינוק הנולד פג, נכנסים למציאות חדשה ולתקופה מאוד מאתגרת, גם בזמן השהייה בפגייה, בזמן החזרה הביתה ובהמשך ההתפתחות התינוק. יחד עם ההתרגשות להפוך להורים, ישנו המון חוסר ודאות, חוסר במידע, דאגות, תהיות, פחדים, מחשבות. כל יום נראה שונה מקודמו ומביא עמו אתגרים חדשים.
תינוק פג

לכבוד יום המודעות לפגים, ריכזתי עבורכם כלים וטיפים מיוחדים לטיפול בפגים:

1. שינה

אצל תינוקות שנולדים בזמן, היכולת להבדיל בין יום ללילה, יכולה להבשיל עד גיל חודשיים-שלושה. היכולת הזו אצל פגים, כנראה תבשיל בשלב מאוחר יותר. השינה של פגים קלה יותר, הם יתעוררו בקלות רבה יותר ועשויים לחוות גם קושי בהרדמות. מכאן שמאוד חשוב לשמור על סביבה נטולת גירויים בחדר שינה ולקראת השינה. המיטה – ללא צעצועים או מוביילים, עם מצעים בצבע אחיד רך ועדין. חדר השינה עצמו – צבעים רכים, אחידים ועדינים.

יחד עם זאת, כ-20-40 דקות לפני השינה, חשוב לשמור על אווירה רגועה, להשקיט את הבית בהדרגה, להחשיך ולאפשר לתינוק להתכנס לשינה, גם במהלך היום. הרדמה ושינה בזמנים שחשוך בחוץ לעומת מצב ערות באור יום, תאפשר לתינוקכם לפתח את השעון הביולוגי ומנגנוני השינה בצורה אפקטיבית. מומלץ לסנכרן את התינוק, עד כמה שניתן, לזמני זריחת ושקיעת השמש ואף לצאת אתו החוצה. בנוסף, מומלץ להיעזר בשמיכות עיטוף שיאפשרו מקסימום מגע, תמיכה ושמירה על חום גוף שיעזרו לו לישון שינה איכותית יותר.

שימוש במנשא מומלץ ביותר, במנח בטן אל בטן, בערסול ואפילו עור לעור. המגע עם עורכם במנשא, יאפשר לתינוק לחזק את מערכת החיסונית שלו, לפתח ולחזק את מערכת העצבים, וייתן לו תחושת בטחון, חום ואהבה. מחקרים מראים, שתינוקות פגים אשר נישאים במנשא עור לעור ישנים שינה איכותית יותר מאשר אלו שלא.

סביר שתינוקכם יהיה רעב בלילה לעוד כמה שבועות ואף חודשים, אל תנסו לגמול אותו מהנקה או מאכילת לילה. היענו לשפת הגוף שלו לרעב. מיטה שמתחברת למיטה שלכם יכולה לעזור לכם בהתעוררויות אליו במהלך הלילה.

מאוד חשוב להניח תינוק פג לישון על הגב בלבד ולא על הבטן על פי הנחיות משרד הבריאות העולמי, מחשש לסיכון גבוה יותר עבור פגים למוות בעריסה.

2. תזונה

מהרגע שהתינוק חוזר הביתה מבית החולים, חשוב להקפיד להאכיל אותו לפי סימני הרעב שלו ולהפסיק להאכיל בסימני שובע. מחקרים מראים שאופן ההאכלה מסוג זה בפגים, שמעידה על האכלות קצרות אך תכופות, מעודדת עליה תקינה במשקל ויצירה של תהליכי למידה במוחו של תינוקכם למנגנון ולתחושה הטבעית של התיאבון והשובע.

ישנן פגיות בארץ ובעולם שכבר פועלות על פי הנחיות אלו וחשוב כי מרגע הגעתכם הביתה, תמשיכו באותו דפוס של האכלה על פי הקשבה לסימני רעב ושובע של תינוקכם. ייתכן כי באופן הזה ההאכלות יהיו בזמנים משתנים, כלומר: אחת לשעתיים, שעתיים וחצי ואז האכלה אחרי שלוש שעות ואז שוב אחרי שעתיים וכן הלאה.

חלב אם הינו המזון המומלץ ביותר לתזונת תינוקות ולפגים בפרט. בחלב אם ישנם מרכיבים התורמים להתפתחות המוחית, העצבית, המוטורית והחיסונית של הפג. בשנת 2013, פרסמה החברה האירופית לתזונת ילדים וגסטרואנטולוגיה כי במקרה שבו הנקת האם אינה מתאפשרת, הזנת פגים בחלב אם מפוסטר מתורמת עדיפה על פני הזנתם בתמ"ל משום שזו מקטינה על הסיכון לחלות במחלות שונות ועוזרת רבות להתפתחות העצבית והכלל מערכתית של התינוק.

חשוב להקפיד על צריכה נמוכה של קפאין ותשומת לב לתרופות העשויות להשפיע על הרכב החלב עקב רגישות התינוק הפג. הקפידו על שקילות יזומות אחת לשבוע בשבועות הראשונים, כדי לוודא כי תינוקכם עולה בצורה תקינה במשקל.

3. הצגת מוצקים

תינוקות שנולדים לפני הזמן, ייתכן שיחוו הבשלה מאוחרת יותר של מערכת העיכול, ולכן מאוד חשוב להתבונן בסימני הבשלות של התינוק להצגת מוצקים. היכולת לשבת בצורה זקופה (עם תמיכה), עניין אקטיבי במזון, ואחיזה יציבה במזון והכנסתו לפה. סביר שסימנים אלו יגיעו בגילאים מאוחרים יותר מהממוצע, אבל כך תהיו בטוחים כי תינוקכם מוכן כעת לעיכול המזון בצורה אפקטיבית ויעילה.

4. במהלך היום

זכרו שתינוקכם רגיש יותר מבחינה עצבית. הימנעו מחשיפה לטלוויזיה או למסכים אחרים. כך גם לגבי צעצועים צבעוניים במיוחד או מרעישים במיוחד. נסו לחשוף אותו לצעצועים בעלי צבע אחיד אשר עובדים על פונקציה אחת בכל פעם: תחושתיות, תנועה וכדומה.

שלבו המון מגע, ליטוף וחיבוק: מגע עמוק על ידי עיסוי עור התינוק עם שמן איכותי וטוב. נסו לעסות כל גופו ואף את אצבעות ידיו ורגליו של תינוקכם כדי לאפשר גירוי מרבי של הקולטנים על פני עורו וגירוי והפעלת אזורים שונים במוח. גם שימוש במנשא בנשיאת עור לעור ובעירסול מומלץ מאוד במהלך היום.

הקפידו על זמן השהייה על הבטן היא הכרחית. יש לעשות אותה לפחות כמה דקות ביום, מספר פעמים בכל פעם. עצמות הגולגולת של תינוקות, ופגים בפרט, מאוד רכות. פגים ששהו הרבה זמן על הגב באינקובטור, עשויים לסבול מגולגולת פחוסה.

הקפידו על טמפרטורה נוחה, לא גבוהה מדי וגם לא נמוכה מדי. הטמפרטורה המומלצת היא בין 18 ל-23 מעלות.

5. מחוץ לבית

מאחר והאזור במוח שאחראי על הריאות ומערכת הנשימה פחות מפותח, חשוב לוודא שהישיבה והמנח בסל קל מאפשרים תמיכה טובה מצד אחד וסירקולציה טובה של אוויר מצד שני.

בגלל שתינוקכם מאוד רגיש בשבועות הראשונים לחייו, מומלץ להימנע כמה שניתן מנסיעות ברכב. נסו לצמצם נסיעות עד כדי מינימום ולצאת לטיולים רגליים במנשא בטן אל בטן או בערסול.

6. התבוננו בתינוקכם

נשמו עמוק ותהנו. נכון זו תקופה מאתגרת ולעיתים לא קלה, אבל תחשבו איזה פלא יצרתם! הכל מתגמד לעומת האהבה החדשה הזו שלכם, תשתדלו גם ליהנות מהדרך, מההצלחות, מהחיבור המדהים הזה שנוצר בין הורה לתינוק ושמעניק לכם ולו כל כך הרבה.

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין
שיתוף ב email
אימייל
שיתוף ב whatsapp
ווטסאפ

לעוד טיפים וכלים להורות, כתבות ועדכונים

הצטרפי לקהילה שלנו!

דילוג לתוכן