חרדת נטישה אצל תינוקות

חרדת נטישה אצל תינוקות

התינוק המתוק שלך שעד כה עשה רושם של "עצמאי בשטח", שיחק ונהנה עם עצמו ועבר בקלות ובשמחה מהידיים שלך לידיים אחרות, לפתע נראה מאד לא מרוצה כשאת יוצאת מטווח הראייה שלו, ופורץ בבכי רב בכל פעם שאת נפרדת ממנו, נצמד אלייך ומחפש כל הזמן את קרבתך. אל חשש אמא יקרה, זה בסך הכל שלב חשוב נוסף בהתפתחות שלו, וכל שעלייך לעשות הוא לקחת נשימה עמוקה, לזכור שזה זמני, ולתת לו תחושה של ביטחון ואהבה. במאמר הבא אסביר לך כל מה שאת צריכה לדעת על חרדת הנטישה של הקטנטן שלך.

אצל רוב התינוקות תתפתח חרדת נטישה בגילאי 8 – 10 חודשים, אשר תגיע לשיאה בסביבות גיל שנה. החרדה יכולה לבוא לידי ביטוי במגוון דרכים, כמו התנהגות קיצונית בעת הפרידה מההורה, התקפי זעם, בכי רב, היצמדות פיזית ומצב רוח סוער, או לחילופין, דרך אדישות מוגזמת או בדרך עקיפה של קשיים בשינה או באכילה. כך למשל, תינוק שהיה רגיל לשחק לבדו בנינוחות, יתחיל לבכות בכל פעם שאביו או אמו ייצאו מטווח הראייה שלו. בדרך כלל תתפתח במקביל גם חרדת הזרים, שמתבטאת בבכי ובקושי של התינוק לשהות בחברת מישהו שזר להם. על מנת שדמות תיחשב למוכרת ולא זרה בעיניו של התינוק, הוא צריך לראות אותה כמעט מדי יום. 

 

למה זה קורה?

חרדת הנטישה של הקטנטן שלך בוודאי מקשה עלייך ביום יום, ועם כמה שמדובר בתקופה לא פשוטה בכלל, חשוב שתדעי שחרדת הנטישה של הילד שלך מבטאת שלב חשוב בהתפתחותו הרגשית והשכלית, ולמעשה מעידה על התפתחותו של קשר עמוק בין התינוק שלך לדמויות המטפלות בו, ובעיקר על הקשר שלו איתך – אמא שלו. הקטנטן שלך למעשה מתחיל להכיר בגבולותיו, ולהבין שבהיעדרה של אימו המספקת את צרכיו הפיזיים והנפשיים, הוא חסר אונים. כשמהצד השני, חסרה לו היכולת להבין שמה שאינו נראה לעין עדיין קיים. כלומר, ההיעלמות של ההורה נתפסת בעיני התינוק כעובדה מוגמרת ובלתי הפיכה, ולכן מתעוררת בקרבו תחושת חרדה. 

 

עוצמות שונות לרמת החרדה

עוצמת החרדה ואופן הביטוי שלה ישתנו מילד לילד. תאוריית ההתקשרות של ג'ון בולבי מתארת סגנונות התקשרות שונים בין תינוקות לאמותיהם, כשסגנון ההתקשרות ישפיע על עוצמת החרדה של התינוק בשלבי ההתפתחות השונים שלו, כמו שלב חרדת הנטישה. בנוסף, חרדת הנטישה עלולה להתעצם במידה שההורה מזדהה יתר על המידה עם מצוקת התינוק שלו. כך למשל, אם שסובלת מחוסר בטחון וחרדות נטישה, עשויה לחוש אשמה רבה בפרידה מהילד שלה, או להימנע מפרידה ממנו באופן כללי. מה שיקשה על התינוק שלה לפתח חוסן פנימי להתמודד עם חרדה ולווסת אותה. גם מצבים נקודתיים כמו כניסה לגן חדש, מעבר דירה, אח או אחות חדשים עלולים לייצר תופעות של חרדת נטישה.

 

איך כדאי להתמודד עם התופעה?

התפקיד שלך אמא יקרה, הוא קודם כל להבין שמדובר בתופעה זמנית וחיובית, שמסמלת את הבשלתו הרגשית והשכלית של התינוק שלך. ברגע שתרגישי בעצמך את יתרונותיה של התופעה הזו, תוכלי להעביר גם לקטנטן שלך מסר חיובי ואמונה בו וביכולתו להתגבר על הקושי. אם יצאת לחדר אחר והוא התחיל לבכות, המשיכי לדבר אליו וכך הוא יבין שגם אם הוא לא רואה אותך, את עדיין קיימת וקרובה. שחקי עמו משחקים שמפתחים תחושת ביטחון כמו משחקי "קוקו", בהם את מכסה את הפנים שלך או מסתירה חפצים אחרים, ואז מגלה אותם בפניו, ולמעשה מרגיעה אותו שגם אם הוא לא רואה אותם, הם עדיין קיימים ונשארו במקומם. 

 

להיפרד נכון

רובנו לא אוהבים פרידות, ובטח כשהן גורמות לקטנטנים שלנו לבכות ולהיעצב. אבל דעי שלמרות הקושי הרב שבהתמודדות עם הבכי של הקטנטן שלך, חשוב מאד שתכיני אותו לפרידה ולא תיעלמי לו בחשאי, מה שעשוי להגביר את החרדה שלו עוד יותר. תוכלי לאמץ טקס פרידה ייחודי משלכם, שיהיה ענייני וכמה שפחות דרמטי, ולהסביר לו לאן את הולכת, מתי תחזרי ועם מי הוא יישאר בינתיים. הקטנטן שלך אמנם עדיין לא רכש שפה, אך הוא רגיש לטון הדברים שלך ומבין מתי את רגועה באמת ומתי את מתקשה לשחרר ולסמוך עליו. רצוי שבזמן הפרידה הילד שלך יהיה שבע ולא עייף מדי, על מנת שהיא תעבור באופן נעים יותר. 

 

והכי חשוב אמא יקרה, זכרי שהתקופה הלא פשוטה הזו תחלוף, ועד אז זכית בהזדמנות נפלאה להזכיר לקטנטן שלך שהוא יכול לסמוך עלייך, ולהעמיק את הקשר הייחודי הנרקם ביניכם.  

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין
שיתוף ב email
אימייל
שיתוף ב whatsapp
ווטסאפ

לעוד טיפים וכלים להורות, כתבות ועדכונים

הצטרפי לקהילה שלנו!

דילוג לתוכן