התינוק שלי לא רוצה מוצץ ומעדיף אצבע – האם תקין?

מציצת אצבע היא פעולה טבעית, עמה נולדים תינוקות רבים. עם זאת, על מנת להימנע מנזקים לאזור הלסת ולשיניים של ילדך – רצוי לתחום אותה בזמן. כך תעשי זאת

הצורך במציצה הוא צורך טבעי שכל התינוקות נולדים איתו, שכן פעולה זו מאפשרת להם להירגע באופן עצמאי ואף לווסת את התחושות שלהם. מציצת אצבע היא הרגל שהקטנטנים שלנו מפתחים עוד ברחם – כאשר בלא מעט מקרים, הרגל זה נשען על גנטיקה. במילים אחרות, אם את, אביו של התינוק או אפילו הסבים והסבתות שלו נהגו למצוץ אצבע – כך סביר יותר להניח שגם הקטנטן שלך ייטה לעשות זאת. 

על אף שמדובר בצורך טבעי ונפוץ, למציצה של אצבע עלולות להיות השלכות שליליות על התפתחות הלסת והשיניים של ילדך. האם יש למנוע מהתינוק שלך למצוץ אצבע והאם מוצץ עדיף? לפנייך כל מה שחשוב לדעת בנושא.

מדוע התינוק מעדיף אצבע?

כאמור, מציצה היא פעולה חשובה, שעוזרת לתינוק שלך להירגע ואף לישון בצורה טובה יותר. מטבע הדברים, האופציות אשר עומדות בפני הקטנטן שלך בכל הנוגע למציצה הן לרוב מוצץ או אצבע. שתי האופציות הללו אמנם יספקו לתינוק שלך את הצורך במציצה, אך קיימים בכל זאת הבדלים ביניהן: בעוד שמוצץ עשוי מגומי מעובד, לאצבע מרקם וטעם טבעיים יותר – כך שלרוב היא תהיה אטרקטיבית יותר עבורו. בנוסף, האצבע גם נגישה יותר לתינוק – כך שהיא מאפשרת לו לספק את הצורך במציצה בכל פעם שיחפוץ בכך. מסיבות אלה, לעיתים תינוקות יעדיפו למצוץ את האצבע על פני המוצץ.

האם כדאי להתעקש על מוצץ?

גם למציצת אצבע וגם למציצת מוצץ תהיה השפעה על התינוק שלך: בשני המקרים פעולת המציצה תסייע לו להירגע, ובשניהם היא גם עלולה להשליך על המבנה האנטומי של הלסת והשיניים שלו. עם זאת, לעיתים קרובות מציצת אצבע תהיה מעט בעייתית יותר, שכן בהשוואה למוצץ, האצבע גדולה יותר ותופסת יותר מחלל הפה – כך שהיא עלולה להשפיע יותר על הלסת ועל השיניים. עם זאת, כאמור, לפעולת המציצה יש אפקט פסיכולוגי מרגיע וחשוב במיוחד עבור התינוק, וחשוב לדעת כי היא גם מסייעת באימון השרירים שבלסת ובפה ומחזקת אותם. מסיבות אלה, מומלץ שלא למנוע את המציצה לחלוטין, אך אם ניתן, רצוי להעדיף מוצץ על פני אצבע – גם בשל גודלה של האצבע, וגם בשל העובדה שבעתיד, יהיה קל יותר לגמול את התינוק מהמוצץ בהשוואה לגמילה ממציצת אצבע. עם זאת, אם התינוק מסרב לחלוטין למצוץ את המוצץ ורוצה למצוץ רק את האצבע – חשוב לאפשר לו לעשות זאת, בייחוד בחודשים הראשונים לחייו.

מתי מומלץ להתחיל גמילה ממציצת אצבע או מוצץ?

אם התינוק שלך מעדיף למצוץ אצבע ומסרב למוצץ, מומלץ לאפשר לו להמשיך למצוץ אצבע עד להגיעו לגיל שנה. לאחר מכן, כדאי לבצע מעבר הדרגתי למוצץ או לאמצעי מציצה אחרים – כמו למשל בד, בובה אהובה, קצה של כרית וכדומה. בתקופת ההסתגלות לאמצעי מציצה אחר, תוכלי לעטות כפפות או גרביים קטנות על ידיו של התינוק, כך שהאצבעות שלו לא יהיו חשופות והוא לא יוכל להכניס אותן לפיו. חשוב להבין כי מדובר בתהליך שמצריך עקביות, ושיכול להימשך גם מספר חודשים. לכן, חשוב מאוד לגייס אסרטיביות בתקופה הזו, אך יחד עם זאת – להיות אמפתית כלפי הקטנצ'יק שלך, ואם צריך – לבצע את הגמילה באופן איטי יותר. 

בהמשך ניתן להתחיל לגמול את ילדך גם מהמוצץ, כאשר רצוי לסיים את הגמילה מפעולת המציצה עד לגיל 4. הסיבה לכך היא שהמוצץ לא מאפשר לתינוק לבצע את המעבר מבליעה אינפנטילית – בה הלשון למעשה נעה קדימה אל בין השפתיים בזמן הבליעה, לבליעה בוגרת – בה הלשון נוגעת באזור החך הקדמי בעת הבליעה. כאשר המעבר הזה לא מתרחש, התפתחות הסגר, אשר מתחילה בגיל שנתיים ומסתיימת בגיל 4, עלולה להיפגע ולהותיר שינויים בלתי הפיכים במבנה הסגר והלסתות של ילדך.

לסיכום

אמא יקרה, אם ילדך מעדיף למצוץ אצבע ולא מוצץ – זכרי כי אין צורך להילחץ, שכן מדובר בעניין טבעי, שעוזר לתינוק שלך להירגע ואינו מסכן אותו או את הבריאות שלו בטווח הארוך. רצוי לאפשר לתינוק להמשיך למצוץ אצבע עד לגיל שנה, ולאחר מכן לבצע מעבר הדרגתי לאמצעי מציצה אחר. כך או כך, כדאי לגמול את ילדך מכל פעולת מציצה עד להגיעו לגיל 4 לכל היותר, על מנת למנוע השפעות שליליות על מבנה הלסת והשיניים. יש להקפיד לבצע את הגמילה בהדרגתיות, ברגישות ובאמפתיה – אך יחד עם זאת בנחישות ובאסרטיביות. התנהלות נכונה וסבלנית תבטיח את הצלחת תהליך הגמילה.