הרפלקסים העיקריים אצל התינוק שלנו

פייטרים קטנים: עוד ברחם, כבר בגיל 28 שבועות, ניתן לראות שישנם רפלקסים פעילים אצל הקטנטנים שלנו, שלמעשה עוזרים להם להסתגל לחיים שמחוץ לרחם. אלה הרפלקסים העיקריים שחשוב שתכירי

התינוקות הקטנטנים שלנו אמנם נראים שבריריים וחסרי ישע, אך למעשה, הם נולדים עם לא פחות מ-70 רפלקסים שונים, שמגנים עליהם ומסייעים להם להתפתח. הרפלקסים הם מעין תגובות מוטוריות ראשוניות ובלתי רצוניות, שמטרתן לאפשר לתינוקות לשרוד מחוץ לרחם. בחודשים הראשונים לחייו של הקטנטן שלך, הרפלקסים הללו צפויים להיעלם בהדרגה ולהתחלף בהתנהגויות נרכשות. בדיקה של תפקוד הרפלקסים מאפשרת לעקוב אחר התפתחות התינוק, או לחילופין, לזהות בעיות שניתן ורצוי לטפל בהן בהקדם. לפנייך כמה מהרפלקסים העיקריים שחשוב שתכירי אצל הקטנצ'יק שלך.

 

רפלקס היניקה

כשהקטנטן שלך יונק, עליו לסנכרן בין מגוון של פעולות חדשות: יניקה, בליעה ונשימה. פה בדיוק נכנס לתמונה רפלקס היניקה. הרפלקס לא רק מסייע לתינוק לאכול, אלא גם נחשב לחשוב במיוחד להתפתחות הסנסו-מוטורית שלו, שכן הסנכרון בין היניקה, הבליעה והנשימה, דורש ממנו לבצע מספר תנועות ברצף ולתזמן אותן כהלכה. במחקרים שונים, נמצא כי מדובר ברפלקס קריטי להתפתחות קוגניטיבית של תינוקות. הרפלקס צפוי להיעלם כארבעה חודשים לאחר הלידה. כשהתינוק מתקשה לינוק, תוכלי לנסות להפעיל את הרפלקס הזה באמצעות קירוב הזרת שלך לפה שלו – פעולה שלמעשה תגרה את הרפלקס ותפעיל אותו.

 

רפלקס מורו

כמעט כל אמא מכירה את הסיטואציה הבאה: את מרדימה את התינוק שלך על הידיים, וכשאת מניחה אותו בעריסה או בלול, הוא מתעורר בבהלה ומתחיל לבכות. אולי תתפלאי לשמוע, אך מדובר ברפלקס מורו – מעין רפלקס הישרדותי שגורם לתינוק לרצות להיצמד לדמות שמטפלת בו. הרפלקס מופיע גם בתגובה לרעשים חזקים ובלתי צפויים או כשהתינוק חש שהוא נופל, ומורכב מארבעה חלקים: בהלה, פרישה של הזרועות לצדדים, קיפול הזרועות ולבסוף בכי. כאשר אחד מהחלקים הללו (פרט לבכי) חסר, או כאשר התנועות של התינוק אינן סימטריות, יש לקחת אותו לבדיקה. 

באופן עקרוני, מדובר ברפלקס חיובי, שמלמד על תפקוד מערכת העצבים המרכזית והשמיעה של התינוק, ואף מסייע לשמור עליו מפני הפסקות נשימה שעלולות להתרחש כאשר הוא ישן שינה עמוקה. עם זאת, מדובר גם ברפלקס שמכניס את התינוק לסטרס, ולכן רצוי לצמצם את הפעלתו באמצעות פעולות כמו עיטוף התינוק, דיבור חלש והקפדה על תנועות קטנות, עדינות ואיטיות יחסית. הרפלקס צפוי ללוות את התינוק עד לגיל חצי שנה בערך. 

 

רפלקס החיפוש

רפלקס החיפוש הוא רפלקס הישרדותי ובסיסי ביותר, שמטרתו לסייע לתינוק למצוא את הפטמה של אמו כבר ברגע שהוא נולד. אם תניחי את הקטנטן שלך על הבטן שלך, תוכלי להבחין בכך שהוא דוחף את עצמו וזוחל לעבר הפטמה, במטרה למצוא את מקור האוכל שלו. הרפלקס הזה צפוי ללוות את התינוק מהלידה ועד לגיל שלושה-ארבעה חודשים.

 

רפלקס הלפיתה

מכירה את זה שאת מקרבת את האצבע שלך לתינוק שלך, ואז היד הקטנטנה שלו נכרכת סביבה? מדבור ברפלקס הלפיתה, שקיים על מנת להעניק למתוק שלך תחושת בטחון. הרפלקס הזה ממשיך להשתכלל עם הזמן, ובגיל ארבעה חודשים בערך, הופך לרצוני. קיומו של הרפלקס מעיד על טונוס השרירים ועל תפקודם התקין של העצבים בגוף של הקטנצ'יק שלך, וניתן להשתמש בו על מנת להרגיע את התינוק בסיטואציות שונות בהן הוא בוכה.

 

רפלקס הסייף

רפלקס הסייף נקרא כך כיוון שהוא בא לידי ביטוי בתנוחה שמדמה תנוחת סייף: התינוק שוכב על הגב שלו, כשראשו מוטה לצד שמאל, היד השמאלית שלו ישרה ומושטת הצידה והיד הימנית מקופלת לכיוון הכתף. מדובר ברפלקס שצפוי להגיע לשיאו בגיל חודשיים ולהתחיל להיעלם בגיל ארבעה חודשים. ראשית, יש לבדוק שהרפלקס הזה עובד בשני הצדדים באופן סימטרי. שנית, כשהקטנצ'יק שלך ער, מומלץ לגרות אותו להחליף צדדים באמצעות צלילים או צעצועים, ולסייע לו למרכז את הראש שלו בקו האמצע. מומלץ שלא לתת לתינוק "להיתקע" בתנוחה הזו לזמן ממושך. 

 

רפלקס הצעידה

אנשים רבים אינם מודעים לכך, אך הקטנטנים שלנו למעשה יודעים לצעוד באופן אינטואיטיבי כבר מרגע הלידה. אם תחזיקי את התינוק שלך בפלג הגוף העליון שלו מעל למשטח ישר, הוא יבצע מעין תנועות של צעדים באוויר. קיומו של הרפלקס הייחודי הזה מעיד על שיווי המשקל של הקטנטן שלך, כמו גם על תפקוד מערכת העצבים שלו. באופן עקרוני, הרפלקס הזה קיים מהלידה ועד לגיל חמישה חודשים לערך, אך אם תמשיכי לגרות אותו, הוא יכול להימשך גם עד לגיל עשרה חודשים ואף שנה. עם זאת, חשוב שלא להעמיס על הקטנטן שלך עם צעידות, שכן בגילאים צעירים, מפרקי הירך שלו עדיין אינם בנויים היטב לנשיאת המשקל שלו.  

 

לסיכום

אמא יקרה, כפי שניתן לראות, הרפלקסים של הקטנטן שלך הם לא רק חמודים ומרתקים, אלא גם בעלי חשיבות רפואית, ומעקב אחריהם יסייע לך לעקוב אחר ההתפתחות התקינה של התינוק שלך. אם מסיבה מסוימת אחד מהרפלקסים האלה לא עובד, אין צורך להילחץ, שכן יתכנו כל מיני הסברים שונים למצב. במקרה כזה, מומלץ לגשת לבדיקה רפואית על מנת לוודא שהכל בסדר.