fbpx

אמא, יש לך דרך מעולה להבין בדיוק מה אני רוצה!

אמא, יש לך דרך מעולה להבין בדיוק מה אני רוצה!

בדיוק כמו אצל מבוגרים, גם אצל תינוקות שפת הגוף יכולה להעיד על הצרכים שלהם. איך שמים אליה לב ולומדים לאבחן מה התינוק באמת רוצה?

קצת על איך הגוף שלנו עובד…

גוף האדם הוא מערכת מורכבת של מערכות ותתי מערכות המקושרות ביניהן על ידי מערכת העצבים ההיקפית. המערכות מתקשרות זו עם זו דרך מערכת העצבים, כשעל כל מערך התפקוד הגופני ופיענוח התשדורות המועברות ממערכת אחת לשנייה מופקד המוח. מערכות הגוף פועלות כבר מרגע הלידה, אולם בניגוד למבוגרים שלמדו לפענח את התחושות הגופניות ולתאר אותן, אצל תינוקות הדברים מתורגמים לבכי.

כהורים, פעמים רבות אין לנו את הכלים לדעת האם התינוק בוכה כי הוא רעב, עייף, סובל מגזים או שבדיוק בוקעות לו שיניים. מה שיכול לסייע לנו בהבנה ובמתן מענה מתאים לצרכיו של התינוק היא שפת הגוף שלו, שיכולה לשדר מסרים שונים. עלינו, המבוגרים, להיות שם כדי לשים לב לדקויות ולהיענות לצרכיו.

חשוב להבין שכל ילד הוא עולם ומלואו, וכיוון שכך לכל ילד תהיה את שפת הגוף הייחודית לו. כהורים המבלים עם התינוק שעות ארוכות תוכלו לפענח את שפת הגוף שלו ולהתאים את שיטת ההרדמה, ההאכלה ושיטת הטיפול המתאימה במיוחד עבורו. ההבדלים בשפת הגוף יכולים להיות כמובן גם בין אחים באותה משפחה, כך שניסיון בגידול ילד אחד לא תמיד יכול להשליך על פענוח שפת הגוף של ילד חדש שנוסף למשפחה.

זאת ועוד, שפת הגוף של התינוק היא עניין הדרגתי, כלומר תחושת הכאב שמלווה רעב לא נוצרת בן רגע כמו גם כאבים שנובעים מגזים וכולי. כהורים, חשוב להיות מודעים לעניין ההדרגתיות ובכך לספק לתינוק את הצורך שעתיד להביא אותו תוך זמן קצר לכאבים ולבכי. במחקרים שנעשו לגבי התנהגותם של תינוקות נמצא כי כאשר התינוק חש תחושה של רעב, עייפות או כל תחושה אחרת, מופר המאזן ההורמונלי במוח. אותה הפרה משודרת לאזור הרלוונטי בגוף בצורה של כאב, שמפריע את שלוותו של התינוק וגורם לו לבכי. כך למשל, כאשר התינוק רעב, מופר מאזן ההורמונים גלוקוז ואינסולין והמוח משדר בתגובה גלים של כאב לאזור הבטן שגורמים לתינוק לפצוח בבכי.

תינוק שוכב על המיטה ומחייך

תינוק, מה הוא אומר?

"כאשר התינוק בוכה, הוא בעצם דורש מענה מידי לצורך שלו. הוא נמצא במצב הישרדותי ואין לו פניות ללמידה. המטרה שלכם כהורים היא לזהות את ההדרגתיות בשפת גופו של התינוק ולמלא את הצורך הרלוונטי לפני שהוא מתורגם לבכי", אומרת לריסה גינת, הבעלים והמייסדת של סמולטוק, המרכז הארצי להנחיית הורים. "בדרך הזו התינוק מבין שהתחושה שהוא מרגיש באזור הבטן – רעב – נעלמת כאשר מגישים לו אוכל, או לחילופין תחושת הבלבול יורדת לאחר שינה ערבה. כך בעצם התינוק מבין שלא מדובר בכאבים, אלא בתחושות גופניות שיש להן פתרון. באופן הזה האזור הקדמי במוחו של התינוק, שאחראי על למידה ופיתוח תודעה, נכנס לפעולה. התינוק מבין שיש מי שקשוב לצרכים שלו ומזהה אותם עוד לפני שהם הופכים לכאב פיזי, ולאורך זמן מדגיש את שפת הגוף הרלוונטית ומסייע לנו להבין אותו טוב יותר".

ככל שהתינוק יקבל מענה לצרכיו הגופניים, הוא יהיה שבע לאורך זמן, יסבול פחות מגזים, כאבי בטן ופליטות וכך גם יפחת הבכי והשינה שלו תהיה מתוקה יותר. כמובן בתנאי שנדע לזהות את סימני העייפות שלו מבעוד מועד.


נכון, לכל אחד מהתינוקות שפה משלו, מה בכל זאת? 3 טיפים

  1. השתדלו להקפיד על סדר יום: השתדלו להרגיל את התינוק לסדר יום קבוע. באופן הזה יהיה קל יותר להבין את שפת הגוף שלו, כיוון שיהיה לכם כלי עזר נוסף.
  2. שימו לב לתנועות הפה של התינוק: אם התינוק מזיז את ראשו באי שקט לצדדים ופיו פתוח מעט, ייתכן שהוא רעב. קרבו אל פיו את האצבע ובדקו האם הוא עושה תנועות של יניקה. במידה וכן, הציעו לו בקבוק או שד.
  3. לחצו לחיצות רכות על בטנו של התינוק: האם היא קשה? יכול להיות שהוא סובל מגזים. עזרו לו בכך שתשכיבו אותו ב"תנוחת נמר על עץ" (מניחים את הילד על אמת היד כשראשו כלפי מטה) ועסו מעט את הבטן. הלחיצות הרכות יתנו לו תחושה שהוא מוגן ועטוף באהבה ובה בעת יקלו מעט על הכאבים.

 


היית רוצה לדעת עוד?
אם תחום ההורות מושך אותך, אם את נהנית לעזור לאנשים אחרים – יש לנו הצעה מעניינת בשבילך!
בואי ללמוד שיטה מוכחת ולקבל את כל הידע, הכלים והליווי שיהפכו אותך לא רק לאמא משודרגת, שמגדלת את הילדים שלה בנחת ובביטחון אלא למנחת הורים מקצועית, מבוקשת, מסופקת ומרוויחה ושעוזרת לעוד הרבה משפחות צעירות שזקוקות לליווי ולתמיכה.
לפרטים נוספים היכנסי לחצי כאן

 

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין
שיתוף ב email
אימייל
שיתוף ב whatsapp
ווטסאפ