הכל על גמגום אצל ילדים

הכל על גמגום אצל ילדים

בגיל הרך, מסביבות גיל שנתיים, לא מעט פעוטות מתחילים לגמגם בפתאומיות. התופעה הזו באה לידי ביטוי בחזרה על מילה, ביטוי או הברה מסוימת – לרוב בתחילת המילה או המשפט. במקרים רבים, מדובר בתופעה טבעית שנגרמת על רקע של חוסר שטף התפתחותי. במה בדיוק מדובר ואיך רצוי להגיב לעניין, כך שהקטנטן שלך יוכל להתגבר על המכשול הזה? לפנייך כל מה שחשוב לדעת בנושא.

מהו חוסר שטף התפתחותי?

חוסר שטף התפתחותי הוא מעין תופעה שמתרחשת בתקופות שבהן הפעוטות עוברים קפיצה משמעותית בתחום השפתי – כלומר מרחיבים את אוצר המילים שלהם, או מתחילים להשתמש במבעים ארוכים ומורכבים יותר. בגילאים האלה, לעיתים קרובות קיים פער בין היכולות השפתיות של הפעוטות ליכולות המוטוריות שלהם. הילדים רוצים לדבר, אך בגלל שהם חווים קושי בקואורדינציה, הם "נתקעים" ולמעשה מתחילים לגמגם. במצבים כאלה, הגמגום לא יתרחש באופן קבוע, וייתכנו רגעים ואף ימים שלמים שבהם הפעוטות ידברו באופן שוטף, לצד רגעים או ימים של חוסר שטף.

אני מתארת לעצמי שכאמא, התופעה הזו אולי תיראה לך בתחילה מבהילה, ואף תגרום לך לאי נוחות ולחששות באשר לעתידו של הקטנטן שלך. עם זאת, חשוב שתביני שמדובר בשלב טבעי לחלוטין ברכישת שפה. בשלב זה, הפעוטות לומדים לארגן את כל הידע החדש שרכשו ולהשתמש בו בצורה נכונה, והם לרוב לא מודעים לחוסר השטף בדיבור שלהם או מוטרדים ממנו. במילים אחרות, מדובר במצב שעתיד לחלוף מעצמו, כל עוד התגובה וההתנהלות סביבו תהיה נכונה.

 

כיצד מומלץ להגיב לגמגום?

ראשית, חשוב להדגיש שישנו הבדל משמעותי בין חוסר שטף התפתחותי, אשר נקרא גם "גמגום ראשוני" או "גמגום התפתחותי", לבין גמגום "רגיל". אם חוסר השטף נותר קבוע לתקופה שעולה על שלושה חודשים, או שקיימת היסטוריה של גמגום במשפחה המורחבת – מומלץ לפנות לקלינאית תקשורת לצורך קבלת הערכה מקיפה. בכל מצב אחר, רצוי להגיב באופן הבא:

  • התעלמי – נסי להימנע מלהזכיר את המילה "גמגום", והקפידי שלא להפעיל לחץ על הקטנטן שלך או לכעוס עליו כשהוא חווה רגעים של חוסר שטף. כמו כן, הימנעי מחיקוי של אופן ההבעה שלו ואל תעירי לו בנושא. יצירת לחץ וחרדה סביב הנושא של הדיבור, עלולה להגביר ולקבע את חוסר השטף ואף לייצר גמגום אמיתי, ולכן יש להשתדל להתעלם ממצבי חוסר השטף ולהקפיד שלא להפנות את תשומת לבו של הפעוט למצב.
  • אפשרי לילדך לדבר – הקפידי שלא לקטוע את הילד שלך ולא לתקן את המשפטים או המילים שלו. במקום זאת, אפשרי לו להשלים את המשפט בקצב ובזמן שלו.
  • היי קשובה – חזקי בילד שלך את התחושה שאת מקשיבה לו, גם כאשר לוקח לו זמן רב יותר להגיד את מה שרצה להגיד. אם את מרגישה שהוא "נתקע" או נלחץ מחוסר השטף, נסי להרגיע אותו באמצעות משפטים כמו "זה בסדר, יש לנו זמן, אני מקשיבה לך".
  • השתדלי לצמצם סיטואציות מלחיצות – אם יש סיטואציות שבהן הילד נוטה לחוסר שטף מוגבר יותר, נסי לצמצם את הסיטואציות האלה ככל האפשר. כשאין אפשרות לעשות זאת, הכיני את הילד שלך לקראת הסיטואציה כך שיחוש פחות לחץ בעקבותיה. אם, למשל, הקטנטן שלך חווה את חוסר השטף כאשר הוא נדרש להשתתף בשירים במפגש הבוקר בגן – נסי לתרגל איתו את השירים בבית בנחת ובכיף, מתוך משחק והנאה. כשהילדון שלך יכיר את המילים והתנועות בעל-פה, סביר להניח שיהיה לו קל להשתתף במפגש ושהוא יחווה פחות לחץ בסיטואציה הזו.
  • דברי עם ילדך באופן שתואם את גילו – דברי עם הילד שלך בצורה איטית וברורה וברמה שפתית אשר מותאמת לגיל שלו. באופן זה, תספקי לו מודל של דיבור קצת יותר איטי, שייתן לו יותר זמן, יאפשר לו לתכנן את המשפטים שלו בצורה טובה יותר ויפחית את חוסר השטף.
  • חדדי את תחושת ההצלחה של הילד שלך – נסי לעודד ולשבח את הקטנצ'יק שלך לעיתים קרובות, בכל פעם שהוא עושה משהו חיובי או מצליח באיזושהי פעולה או משימה. הקפידי לעשות זאת לא רק כשהעניין נוגע לדיבור, אלא גם באופן כללי. עניין זה יחזק את הבטחון העצמי של הילד שלך בכל התחומים בחייו – כשהדיבור הוא אחד מהם.

 

גמגום התפתחותי: לא גזירת גורל

אמא יקרה, כפי שניתן לראות, חוסר שטף התפתחותי הוא כאמור תהליך טבעי בשלב רכישת השפה. באמצעות התנהלות נכונה ורגועה, מדובר במצב שיחלוף מאליו עם הזמן. זכרי שבדומה לכל תחום ונושא אחרים, גם כשהעניין נוגע לגמגום – תקשורת נעימה, מהנה ורגועה היא הבסיס להצלחה. הקפדה על כל הכללים שהוצגו במדריך זה, יחד עם יצירת סביבה כמה שיותר נעימה עבור הקטנטן שלך, תבטיח שהוא יתגבר על חוסר השטף בהצלחה.

 

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין
שיתוף ב email
אימייל
שיתוף ב whatsapp
ווטסאפ

לעוד טיפים וכלים להורות, כתבות ועדכונים

הצטרפי לקהילה שלנו!

דילוג לתוכן