האם ניתן לגדל ילדים ללא חיתולים?

חיתולס-לוגו---סלוגן מוגדל חתוךאם נתבונן אחורה, לפני כמאה-חמישים שנה או שנצא לעקוב אחר שבטים פרימיטיביים במרכז אמריקה, אפריקה והודו כיום, נבחין כי התינוקות ברובם נישאים ע"י אמם במנשא והם גדלים ללא חיתולים/טיטולים. לתינוקות אין יציאות מזדמנות במנשא מכל סוג שהוא (במילים אחרות, הם לא עושים פיפי או קקי על אמם) ויתר על כן, מדי פעם, נבחין כי האם מוציאה את תינוקה, מרימה לו את הברכיים לחזה או בכל מיני תנוחות אחרות והוא עושה את צרכיו. כך בכל אופן הבחינה אינגריד באוור, מחברת הספר Diaper Free! The Gentle Wisdom of Natural Infant Hygiene.

לתופעה שבאוור הבחינה ישנו בסיס פיזיולוגי. תינוקות נולדים עם יכלת בסיסית לשלוט על סוגריהם. הם נולדים עם אינסטיקט לשמור על הגיינת גופם ולעשות את צרכיהם מחוץ לגופם ולמקום שבו הם נמצאים (כלומר לא במיטתם, לא במנשא שלהם, לא עלינו- ההורים ולא על עצמם). אמנם שלפוחית השתן שלהם קטנה יותר והשליטה על השרירים עדיין לא לגמרי מפותחת, אך היא עדיין קיימת כבר מרגע הלידה. אינסטיקט בסיסי זה מאפשר להם לנסות ליצור קשר עם ההורים ולבקש שיעזרו לו להתפנות כשם שהוא מבקש עזרה בלהרדם ובלאכול.

אולם, אם לא משמרים את האינסטיקט ולא מקשיבים לרצונות הבסיסיים של התינוק, האינסטיקט מתנוון. בגיל שלוש (ממוצע) הילד צריך לרכוש אותו מחדש. עד גיל שלוש, לימדו אותו לעשות פיפי וקקי על עצמו (סליחה על ההתבטאות הגסה, אני פשוט מנסה להבהיר נקודה) ואח"כ אומרים לו שאסור לעשות פיפי וקקי על עצמו אלא בתוך סיר או על אסלה. כלומר, בנוסף לניוון האינסטיקט הבסיסי, הלימוד החדש מותנה כסוג של סתירה למה שהיה קודם לכן ויתר על כן מתווסף אליו פקטור סביבתי-חברתי שעל הילד ללמוד להבין בגיל שלוש.  הנה עוד נקודה למחשבה בנושא- מה עובר בראשו של התינוק כאשר איננו למעשה נענים לצרכיו אלא מרגיעים אותו או מבלבלים צורך זה עם גזים, מוצץ או כל דבר אחר? ישנם גישות שאומרות כי התינוק בכך לא מקבל לגיטימציה לצרכיו הבסיסיים ויכול להתקשות בשלבים יותר מאוחרים ביצירת קשר סביבתי נכון.

אני מניחה שהתשובה לשאלה בכותרת היא מאוד חד משמעית וברורה. ניתן לגדל ילדים ללא חיתולים או טיטולים או כל דבר אחר שהופך בשלב מסויים לאסלה שמחוברת לגוף ילדכם. השיטה שבסיסה הוא שימור המודעות הגופנית של ילדכם מאוד בריאה להתפתחות התקינה של הילד, ליצירת קשר שאין כמותו בין ההורים לתינוק, להגיינת ילדכם ולאיכות הסביבה.

אבל, המהות של חיתולס היא לא בגידול תינוקות ללא חיתולים (אף על פי שאכן תוכלו לעשות זאת אם תרצו), אלא בשימור האינסטינקט וזה נעשה אך ורק באמצעות תקשורת עם תינוקכם סביב נושא הצרכים. בוגרים רבים מיישמים את השיטה באופן מלא כשהילד מחותל ב100% מזמן. איך? זה פשוט לא משנה. מה שהילד מחכה לקבל מכם זה את הפידבק התקשורתי וזה לא משנה מה הוא לובש…. תחשבו על זה 🙂

מזמינה אתכם ללמוד כיצד לעשות זאת נכון ע"י הצטרפות לקורס חיתולס הבא.

יום מקסים,

לריסה

 

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין
שיתוף ב email
אימייל
שיתוף ב whatsapp
ווטסאפ

לעוד טיפים וכלים להורות, כתבות ועדכונים

הצטרפי לקהילה שלנו!

דילוג לתוכן