דיכאון לאחר לידה בקרב אבות – כיצד ניתן לאבחן ולטפל?

דיכאון לאחר לידה בקרב אבות – כיצד ניתן לאבחן ולטפל?

נושא הדיכאון לאחר הלידה הפך בשנים האחרונות לנושא מוכר וידוע, בעיקר בהיבט תחושותיה הנפשיות של האם הטריה. היבט אחר של אותה התופעה אינו מדובר מספיק, והוא הדיכאון שעלול לחוות האב לאחר הלידה. השנה הראשונה לאחר הלידה נחשבת לשנה מאתגרת ביותר, ואבות רבים עשויים לחוות קשיים בהתמודדות עם תפקידם החדש, ואף לפתח דיכאון, הדורש אבחון מוקדם וטיפול מתאים. אז מה זה בעצם אומר ואיך ניתן לאבחן ולטפל?

כ-10% מקרב אבות ברחבי העולם חווים דיכאון לאחר לידה, וזאת בהשוואה לכ-12% בקרב אימהות.  נתון קצת מפתיע, נכון? דיכאון אבהי נחשב למצב פסיכולוגי חמור, אשר עלול להסב נזק נפשי לטווח ארוך הן בחיי האב, והן בחייהם של ילדו ומשפחתו. ישנם אף מחקרים שמעידים על כך שילדיהם של אבות שחוו דיכאון לאחר לידה, הינם בעלי סיכון גבוה יותר לפתח קשיים נפשיים במהלך חייהם. כ-8-10% מקרב האבות, חווים דיכאון בתקופת המעבר הראשונית להורות, ובמהלך חודשי האבהות המוקדמת, כאשר התופעה מתגברת ונחשבת לשכיחה ביותר בגילאי 3-6 חודשים של ילדם.

 

שינויים דרמטיים

התקופה המוקדמת שלאחר הלידה כרוכה בשינויים דרמטיים רבים ובניהול אורח חיים שונה לחלוטין מזה שהתרגלתם אליו עד היום. מדובר בתהליך הסתגלות לכל דבר, הכולל מעבר חד לתפקיד האבהות, הטומן בחובו אחריות כבדה, ציפיות רבות, עומס דרישות ואובדן תחושת החופש שהיו רגילים אליה. אבות רבים עשויים לחוש שהם אינם נהנים מהתינוק שלהם, ולפתח עקב כך רגשות עזים של כעס, אכזבה, ירידה בערך העצמי ובתחושת המסוגלות שלהם לתפקד כהורים. לעיתים רבות, נוצרים גם מתחים בין בני הזוג עקב מחלוקות הנוגעות לטיפול בתינוק. האב עלול להרגיש שהוא נדחק הצידה, ולחוש תחושות של חוסר ביטחון ואובדן של הזוגיות שהייתה להם.  

 

כיצד הדיכאון בא לידי ביטוי?

גברים נוטים לבטא תחושת דיכאון באופן שונה מנשים, ובדרך כלל יופיעו אצלם התנהגויות אופייניות כמו: ביקורת עצמית, נטייה להתקפי זעם, התמכרויות ועוד. זאת בנוסף לתסמינים אופייניים כלליים לדיכאון, כמו כאבי ראש, לחצים בחזה, כאבי גב ומפרקים, עייפות רבה וחוסר אנרגיה, הפרעות שינה, שינויים בתיאבון, עצבות, ואובדן הנאה ועניין בחיים. ניתן לאבחן דיכאון לאחר לידה אצל אבות כאשר התסמינים נמשכים לפחות שבועיים, ומופיעים במהלך השנה הראשונה לאחר הלידה.

 

גורמי הסיכון לדיכאון בקרב אבות

אחד מגורמי הסיכון העיקריים להופעת דיכאון אחרי לידה אצל אבות הוא למעשה דיכאון שחווה האם, במהלך תקופת ההיריון או לאחר הלידה. קיים מחקר שמראה כי במהלך ששת השבועות הראשונים לאחר הלידה, הסיכוי לדיכאון אבהי עולה באופן משמעותי בקרב אבות שבנות הזוג שלהם חוות דיכאון לאחר לידה, ומגיע לעד פי 2.5 בהשוואה לאבות שבנות הזוג שלהם אינן סובלות מדיכאון. 

גורמי סיכון נוספים הינם גורמים הורמונליים ופסיכולוגיים כמו התמודדות עם דיכאון בעבר, קשיים בזוגיות, מאפייני אישיות רלוונטיים ומערכת תמיכה מצומצמת. בניגוד לדיכאון האם לאחר הלידה, שעשוי להופיע ממש בתקופה הראשונית, דיכאון האב לאחר הלידה מתפתח באופן הדרגתי ואיטי יותר, ובעיקר במהלך השנה הראשונה להורות. 

 

קושי באבחון

קיים קושי לאתר ולאבחן דיכאון לאחר לידה באופן כללי, ובעיקר אצל גברים. בעוד שבקרב אימהות טריות ניתן לעקוב אחר היקף התופעה באמצעות שאלונים שהן מתבקשות למלא בביקוריהן בטיפת חלב לאחר הלידה, בקרב גברים לא קיים מנגנון שכזה באותה התקופה. עקב כך קשה מאד לאתר ולאבחן אבות שחווים את התופעה, כשקיימת חשיבות רבה לאבחון מוקדם ולטיפול מתאים בהם על מנת למנוע החמרה ונזקים בהיבטים רבים.

סיבה נוספת לכך שקשה יותר לאבחן דיכאון אצל גברים היא בשל הנטייה החברתית והתרבותית שלנו, אשר אינה מעודדת גברים להתחבר לרגשותיהם ולחשוף תחושות קשות שהם חווים, כמו פגיעות, בלבול, כעס וקושי להתחבר לתינוק שלהם. בשל בושה או מודעות בלתי מספקת למצבם הרגשי, לגברים קשה יותר לפנות לעזרה כשהם נמצאים במצוקה. 

 

טיפול מתאים יכול לעשות פלאים

אבחון מוקדם וטיפול מתאים בדיכאון בקרב אבות לאחר לידה הינם משמעותיים ואף קריטיים. התינוק שלך זקוק לטיפולו המסור של אבא שלו, ובמקרים של דיכאון לאחר לידה אצל האם, מדובר בטיפול משמעותי שבכוחו למנוע נזקים התפתחותיים אליהם חשוף התינוק עקב הדיכאון. 

במידה שהדיכאון ברמה קלה – מתונה, ניתן לטפל בו באמצעות שיחות עם אנשי מקצוע מתחום בריאות הנפש, ובמצבים שבהם הדבר מתבקש, ניתן גם לשלב טיפול תרופתי נוגד דיכאון. במסגרת הטיפול הנכונה לאב, עם איש מקצוע שיוכל להרגיש חיבור טוב אליו, ניתן לעודד את האב הטרי לבטא את רגשותיו הקשים, להבין את המקור להם, ולהעניק לו כלים שיסייעו לו בחיבור עם התינוק שלו, ובהעצמת תחושת המסוגלות שלו כהורה. 

 

להיות ביחד

היבט חשוב נוסף בטיפול באב הוא להיעזר ולהיתמך בבת הזוג, במשפחה המורחבת, ובסביבה הקרובה והאוהבת, על מנת לסייע לו להתגבר על הקשיים עמם הוא מתמודד. סייעי לו בהקדשת זמן אישי לעצמו שבו יוכל להתמלא בכוחות מחודשים. וחשוב לא פחות, הקדישו לעצמכם זמן זוגי שהוא רק שלכם, על מנת להעצים את תחושת הביטחון שלו בך, להזכיר לו שאת רואה את הקושי שלו, ושאתם הולכים יחד, יד ביד, במסע הייחודי והמשותף שלכם.  

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין
שיתוף ב email
אימייל
שיתוף ב whatsapp
ווטסאפ

לעוד טיפים וכלים להורות, כתבות ועדכונים

הצטרפי לקהילה שלנו!

דילוג לתוכן