גמילה מקקי בחיתול מהלידה?

חיתולס-לוגו---סלוגן מוגדל חתוךאביגיל נולדה לפני שנתיים וקצת, ב6.6.2011. הלידה הייתה מאוד ארוכה ולא פשוטה כלל עבורי. בבוקר שלמחרת ניסיתי להניק אותה ויועצת ההנקה מטעם בית החולים עזרה ותמכה. ההנקה עוד לא לגמרי התבססה אבל בהחלט יכלתי להבחין בתנועות יניקה (ובליעה) של אביגיל. באותו הלילה, אביגיל התעוררה משינה בקיטורים קטנטנים. חשבתי שהיא רוצה לינוק, אבל היא לא הצליחה לתפוס את הפטמה, היא ניסתה אך שחררה אותה לסירוגין. לאט לאט אותם קיטורים הפכו לבכי קל ומהבכי הקל הם הפכו לזעקות רמות. הרגשתי כל כך נבוכה משותפתי לחדר שרצתה לנוח. לא ידעתי  מה לעשות. היא באמת לא רצתה לינוק, לא הצלחתי להרדים אותה או להרגיע אותה. הרגשתי תסכול רב, שכנראה ההורמונים שלאחר הלידה תרמו במיוחד להיווצרותו. הרגשתי שאני לא מצליחה להבין את אביגיל. זו הייתה תחושה קשה מאוד. פשוט שום דבר לא הרגיע אותה. לאחר מספר דקות של זעקות רמות, פתאום שמעתי רעש בחיתול – אביגיל הייתה צריכה לעשות קקי. מיד רצתי לשידת ההחתלה, הורדתי לה את החיתול. היא לא הייתה נינוחה, המשיכה לבכות והגוף שלה שידר – חוסר שקט. מה שלא ידעתי בזמנו זה שכל אותם הסימנים שניכרו על פני גופה העידו (או היו אמורים להעיד) על הבאות – עוד קקי. כך, יומיים לאחר לידתה של אביגיל מצאתי את עצמי מכוסה במיקוניום. פשוט לא ידעתי, לא זיהיתי.

מכאן הסיפור שלי הוא מוכר, ואם לא, מוזמנים לקרוא ממש כאן. זה חזר על עצמו, הטריד את מנוחתי. היה לי מאוד לא נעים להיות מכוסה בפיפי וקקי. טענתה של אחות בטיפת חלב כי "תינוקות אינם שולטים על סוגריהם" נשמעה לי מאוד תמוהה ומשם התחלתי את "עבודת התזה" השנייה שלי בנושא של התפתחות מערכת השליטה על הסוגרים.

כשגיליתי מחקרים על גבי מחקרים שמעידים על קיומה של מערכת זו וחוסר שימוש בה גורם לאובדן של פונקציות מרכזיות בה, החלטתי לא לתת לזה לקרות לבת שלי, לאביגיל. התחלנו בתהליך מאוד הדרגתי של פעם – פעמיים ביום בשעות אחה"צ. באותו זמן כבר חזרתי למכון וייצמן לסיים את התואר השני. במהלך היום אביגיל הייתה עם מטפלת, את סיפורה של ניקי המטפלת תוכלו לקרוא כאן. לאחר מספר שבועות, קרה דבר בלתי יאומן. אביגיל בגיל 5 חודשים בערך התחילה להראות באופן מאוד מובהק ורצוני על הצורך שלה להתפנות. אלה לא היו סימנים טבעיים שמהותם בעצבובים לא רצוניים, זה היה רצוני וברור ! הרגשתי איך מהתמקדות בצורך הזה בלבד אני מצליחה להבין גם את יתר הצרכים שלה (אוכל, שינה..) ואיך הקשר בינינו מתחזק. הרגשתי שאני מבינה אותה. כפי שאתם בוודאי יודעים, לא יכלתי לשמור את זה יותר לעצמי וכך הקמתי את חיתולס. מערכי הדרכה ותמיכה שיאפשרו להורים רבים ככל הניתן ללמד כיצד להשתמש במערכת זו ולא לתת לה ללכת לאיבוד. למה? כי זה בריא! למה? כי זה בונה קשר!

תמיד אמרתי שעם הילד/ה הבאה אני מתחילה מיד עם הלידה. בדיעבד, המיקוניום היה כל כך קל לזיהוי…. במהלך שיחותיי עם הורים, אני ממליצה בהתחלת התהליך עוד בהריון, כך בהחלט ניתן להבטיח את ההתחלה מיד עם הלידה. לאחרונה יותר ויותר הורים מתחילים אכן בתהליך עוד במהלך ההריון. משפחת לב רן ארזי היא דוגמא מבהקת לכך, תמונה אחת שוה אלף מילים:

גמילה מקקי בחיתול
גמילה מקקי בחיתול

האמת, זיהוי המיקוניום ואפילו הפיפי הראשון הם קלים למדי. כאן כתבתי מאמר נרחב על כיצד מתחילים לזהות פיפי קקי עם הלידה. מזהים את הצורך ונותנים מענה. התינוק לא מגיע לבכי או לזעקות רמות וכן, התחושה הכי מעצימה היא היכלת שלכם להבין אותו.

יפית ומתן עשו את שלושת השיעורים הראשונים בתהליך. בשיעור הראשון הם למדו לזהות סימנים וסימנים מאפיינים לאותו צורך ב48 שעות הראשונות לחייו של התינוק. במפגש השני הם למדו לזהות זמנים טבעיים, זמנים מאפיינים ותקשורת כימית (או אינטואיציה). במפגש השלישי הם למדו על תנוחות החזקה, מקומות, סגירת מעגל תקשורת ויישום בלילה, במקומות ציבוריים או במסגרות אחרות. את המפגש הרביעי הם ישלימו בקרוב אבל כל זה הספיק להם בשביל ליישם מעגל תקשורת שלם סביב המיקוניום, הקקי הראשון. מיותר לציין כמה שמחתי לקבל את הודעת התמונה הזו וכמה גאה הייתי במשפחה המדהימה הזו.

כל הרעיון מתבסס על קיומה של מערכת עצבית שלמה- מהמח לסוגרים. המערכת שם, לא מלמדים אותם שום דבר חדש, רק משתמשים במה שקיים בגוף התינוק. נותנים מענה לצורך שהוא זהה בחשיבותו לצרכים אחרים. התוצאה = תקשורת. זה לא מסובך ואפילו די פשוט אם רק מודעים לקיומו של אותו צורך.

לא, לא אמרתי לרגע בלי חיתולים. אפשר ליישם ב100% מהזמן כשהתינוק מחותל. זה לא משנה כהוא זה. הדבר המהותי ביותר הוא מתן מענה לצורך פנימי שהתינוק חש וזהו הדגש המרכזי – שימור מערכת ולא לגדל בלי חיתולים.

רוצים ללמוד לזהות את הצורך ולבנות תקשורת עם תינוקכם בנושא הצרכים? כאן תוכלו לקרוא כיצד.

המשך יום נעים,

לריסה 🙂

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין
שיתוף ב email
אימייל
שיתוף ב whatsapp
ווטסאפ

לעוד טיפים וכלים להורות, כתבות ועדכונים

הצטרפי לקהילה שלנו!

דילוג לתוכן