גמילה מחיתולים – שלב ראשון

חיתולס-לוגו---סלוגן מוגדל חתוךתהליך הגמילה מחיתולים כשמו כן הוא – תהליך. כמו כל תהליך אחר, חשוב להבין שהוא עשוי לקחת מעט זמן. כמה זמן? כל ילד והקצב שלו. השלב הראשון בתהליך הגמילה מחיתולים הוא שלב ההכנה. לאמר את האמת, כניסה לכל תהליך אחר בחיים, חשוב שיהיה מלווה בשלב הכנה גם כן ובפרט כאשר מדובר על תהליך שבו הילד לומד מחדש להתשתמש במערכת נוירולוגית שכמעט ולא השתמש בה עד כה.  שלב ההכנה בתהליך גם הוא מורכב למעשה משני שלבים. שלב ההכנה לתהליך הגמילה שלכם, ההורים ו- שלב ההכנה לתהליך הגמילה של ילדכם.

1. שלב הכנה להורים

שלב ההכנה להורים מכיל בעיקר את ההחלטה להתחיל בתהליך הגמילה מחיתולים. החלטה זו כוללת בתוכה את ההבנה שהאחריות והשליטה לתהליך שייכת לילד בלבד ותפקידכם הוא להוביל ולהורות אותו אבל בסופו של דבר הילד יצטרך לקחת אחריות על התהליך. אני ממליצה להחליט על שפה וגישה עיניינית ככל הניתן לגבי התהליך בניסיון לשדר תחושת בטחון מקסימלית לילדכם בתהליך הגמילה מחיתולים. אני מזמינה אותכם לקרוא על הנושא בהרחבה ב – עקרונות לגמילה מחיתולים . באם אינכם בטוחים שאתם רוצים להתחיל בתהליך או שהנכם חשים כי לא תהיו מספיק פנויים עבורו, כדאי לא להתחיל עד שתרגישו שלמים עם ההחלטה. באם הנכם מתלבטים האם ילדכם בשל לגמילה מחיתולים, אני מזמינה אתכם לקרוא את המאמר בקישור המצורף.

2. שלב הכנה לילד

שלב ההכנה לילד מבוסס משני עקרונות מהותיים בגישה החינוכית – תקשורת ודוגמא אישית. שני עקרונות אלו, חשוב שיהיו עקרונות מנחים בכל תהליך חינוכי שהוא ובפרט בתהליך הגמילה מחיתולים.

  • תקשורת– כדאי לקחת את ילדכם לקניות. לקנות ביחד סיר או מקטין אסלה (שהוא יבחר אותו) ותחתונים (שגם הוא יבחר) ולאמר לו שבקרוב הוא יעשה שם פיפי וקקי.  כדאי לציין בפניו כשאתם הולכים לשירותים ושגם הוא בקרוב יעשה את צרכיו בשירותים ממש כמוכם. לילדים גדולים יותר (שנתיים וחצי ומעלה), ניתן גם להסביר מה זה "פיפי וקקי"  – האוכל שאנחנו אוכלים משמש אותנו ככוח לשחק ולגדול ומה שלא צריך יוצא כפיפי וקקי.
  • דוגמא אישית – מדיניות דלת פתוחה בשירותים ובהחלט לצין שגם הוא בקרוב יעשה פיפי וקקי איפה שאמא ואבא עושים. מומלץ להראות לו ילדים גדולים יותר שעושים פיפי או קקי בסיר או בשירותים, בין אם זה אח גדול או ילדים גמולים של חברים או ילדים גמולים בגן. אם יש לכם תינוק קטנטן בבית ואתם מיישמים איתו את שיטת חיתולס, גם הילד הגדול מצטרף לחגיגה והם שניהם הופכים להיות חברים לסיר.

להלן סרטון המרחיב על שלב ההכנה לתהליך הגמילה מחיתולים:

כדאי לבסס את שלב ההכנה היטב במשך שבוע- שלושה שבועות לפני שעוברים לשלב השני בתהליך הגמילה מחיתולים. בשלה ההכנה אנחנו עדיין לא מורידים את החיתול אלא רק מכינים את הילד למה שמצופה ממנו בשלב השני לתהליך הגמילה מחיתולים. תדירות השיחות על נושא הגמילה מחיתולים צריכה להיות יומיומית ולמעשה בכל הזדמנות שנראית לכם. במאמר הבא נפרט את השלב השני בתהליך הגמילה מחיתולים – שלב החזרת המודעות.

בהצלחה לכולם,

לריסה

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין
שיתוף ב email
אימייל
שיתוף ב whatsapp
ווטסאפ

לעוד טיפים וכלים להורות, כתבות ועדכונים

הצטרפי לקהילה שלנו!

דילוג לתוכן