גיל ההתבגרות של בני השנתיים – איך להתמודד

גיל ההתבגרות של בני השנתיים – איך להתמודד

בוודאי כבר יצא לך לשמוע על "גיל שנתיים הנורא" או על כינוי מעורר אימה אחר שמנסה לתאר תקופה נפלאה בהתפתחותו של הפעוט שלך וקפיצה נוספת שלו לעבר העצמאות שהוא שואף לפתח בכוחות עצמו. אז מה בעצם קורה בגיל הזה שכולם כל כך חוששים ממנו? איך מתמודדים עם האתגרים הלא פשוטים של הגיל הזה? אספתי עבורך מעט מידע שיעזור לך לצלוח את התקופה הזאת בשלום.

הילד שלך מתפתח כל הזמן, ועובר בין שלבי התפתחות שונים אותם הוא צריך לצלוח על מנת להפוך בעתיד לבוגר עצמאי ומלא ביטחון. עד גיל שנתיים, עיקר ההתפתחות של הקטנטן שלך דרשה היענות לצרכים הגופניים והרגשיים שלו, ופיתוח תלות בינו לבין הוריו. עם הגיעו לגיל שנתיים, הוא הופך מתינוק לפעוט עצמאי יותר ותלוי פחות, שרוצה לפתח את זהותו העצמאית בנפרד מהוריו. הקטנטן שלך רוצה להרגיש שיש לו כוח לפעול בהתאם לרצונותיו, ושהוא יכול לעשות דברים בעצמו. הרצון שלו להרגיש מסוגלות עלול לבוא לידי ביטוי בצורה של התנגדות לרצונות של אחרים, ובדרך של התפרצויות בכי, השתטחויות על הרצפה, התקפי זעם וקושי רב בדחיית סיפוקים. 

התמודדות לא פשוטה, אך משתלמת

דעי שהתחושות שהילד שלך חווה כעת חשובות ביותר להמשך ההתפתחות שלו ולגיבוש זהותו העצמאית. רק בדרך זו הקטנטן שלך יוכל ללמוד על הרצונות שלו, לבחון באלו מצבים הוא יכול להתמודד לבד, ומתי הוא צריך להיעזר בסובבים אותו. הורים רבים עלולים להרגיש מעט נבוכים בסיטואציות בהן הילד שלהם מתחיל למחות בציבור ולצעוק בקולי קולות, ובהתאם לכך ינסו להימנע מכך בכל מחיר, גם אם זה אומר להיכנע לכל גחמה של הילד. יש הורים שיחושו מבוהלים וחסרי כלים להתמודד עם מצב שהוא חדש להם, ויש הורים שירגישו כעס ותחושת אכזבה מהילד שלהם, וינסו לשלוט בסיטואציה בדרך של הפחדה על מנת שהילד שלהם יפסיק את ההתנהגות שלו.  

 

אז איך כדאי להתמודד? 

חשוב שתביני שהקטנטן שלך חווה דואליות מאד מורכבת, מצד אחד הוא רוצה לעשות הכל בכוחות עצמו, ומצד שני לא באמת מסוגל לכך פיזית או מנטלית. בהתאם לכך, גם מההורים נדרשת דואליות בתגובה – מצד אחד, הבעת אהבה, סבלנות והבנה, ומהצד השני, הצבת גבולות עקבית וברורה. 

נסי לאפשר לקטנטן שלך בחירה ועצמאות בתחומים מסוימים שמקובלים עלייך, כמו למשל, לבחור בעצמו את הבגדים שילבש בבוקר. אם הוא כבר יודע להתלבש בעצמו, אפשרי לו לעשות זאת גם אם זה דורש ממך יותר זמן וסבלנות, על מנת שירגיש מסוגל, ושאת סומכת עליו. שבחי אותו על הניסיונות שלו לפעול באופן עצמאי, ותני לו ליטול תפקיד משמעותי בבית כמו לקחת את הבגדים שלו לסל הכביסה לאחר שהתפשט. 

 

תסכול והתקפי זעם

אחד האתגרים הגדולים ביותר של ההורים בכל הנוגע לגיל הזה, הוא ההתמודדות עם התסכול הרב והתקפי הזעם של ילדיהם. דעי שהתקפי הזעם של הפעוט שלך מהווים למעשה ביטוי רגשי לתחושת מצוקה שהוא חווה, בין אם היא נובעת ממקור רגשי כמו תסכול, פגיעה, חוסר ביטחון או חרדה, ובין אם כתגובה לרעב או עייפות. התגובה שלך להתקף הזעם של הקטנטן שלך יכולה ללמד אותו כיצד לווסת את רגשותיו בעתיד, לכן נסי לשמור למולו על תגובה עקבית, רגועה וסבלנית, שתאפשר לו להרגיש ביטחון. לאחר שיירגע, נסי לתמלל לו את רגשותיו ואת הסיבה לכעס שלו, ובכך תסייעי לו בהמשך להבין ולהביע את רגשותיו ולהתמודד טוב יותר עם תחושות של תסכול וכעס.  

לסמוך עליהם שיידעו להתמודד

גיל ההתבגרות הראשון של הילד שלך יחלוף לו במהרה, הכי חשוב שבתקופה הזאת תאפשרי לו להרגיש עצמאי ובעל תחושת מסוגלות. זכרי שככל שתעניקי לו את אפשרות הבחירה וההתנסות, כך יפחת הצורך שלו להוכיח את הנפרדות שלו בדרך של התנגדות ואגרסיביות. אל תחששי מהבעת התסכול של הילד שלך, ואל תנסי למנוע אותה בכל מחיר. הוא זקוק לתחושה הזאת על מנת להמשיך להתפתח ולפתח את העצמאות שלו. אם בכל פעם שהוא יחווה תסכול, תנסי מיד לסייע לו ולמנוע את התחושה הזאת, הוא ילמד שתסכול הוא רגש שלילי שאסור לו להרגיש, ועשוי להימנע מלפתח מיומנויות חדשות. סמכי על הקטנטן שלך, האמיני ביכולתו להתמודד גם עם רגשות פחות נוחים, וחבקי אותו ברגעים המאתגרים האלה שכל כך חשובים להתפתחות שלו. 

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין
שיתוף ב email
אימייל
שיתוף ב whatsapp
ווטסאפ

לעוד טיפים וכלים להורות, כתבות ועדכונים

הצטרפי לקהילה שלנו!

דילוג לתוכן