בונים יחד את חזון התא המשפחתי

בונים יחד את חזון התא המשפחתי

ניהול מערכת יחסים זוגית זה עסק רציני – זוגיות היא רכבת הרים עם המון עליות, ירידות וגם מישורים, וכשילדים נכנסים לתמונה, היא הופכת אפילו למורכבת יותר. בטח שמעת לא פעם ״כשיהיו ילדים זה יהיה אחרת״, והנה פתאום את מוצאת את עצמך בקונפליקטים לא פשוטים מול בן הזוג, לגבי גידול וחינוך הילדים. החדשות הלא טובות הן שתא משפחתי גדוש בסערות רגשיות וחוסר עקביות והחלטיות, יכול להיות מטלטל עבור הילדים, אך החדשות הטובות הן שניתן לנהל משפחה עם אווירה בטוחה, מכילה ויציבה, בעזרת היערכות מוקדמת וגיבוש חזון הורי ומשפחתי!

 

הורות עם חזון

בינינו, לרוב המילה ״חזון״ מתחברת לתפיסות עולם מרחיקות לכת, לגופים גדולים שמשפיעים ברמה המדינית או העולמית. אבל האמת היא שניתן להמיר את המילה ״חזון״ ביעד ששואפים להגיע אליו – ביחד. אחרי שמבינים מהו אותו יעד, קל יותר לחשב את המסלול אליו ולהבין מה הצעדים הנדרשים כדי להשיגו. כשמדברים על מסגרת משפחתית, אותו חזון מורכב משאלות שאת ובן זוגך צריכים לענות עליהן ברמה האישית, ולוודא שאת והוא רואים עין בעין את הנקודות המרכזיות בעתיד הילדים והתא המשפחתי. זה יכול להיות ערכים ותכונות שחשוב לך להעצים להעביר לילדים, חוויות משפחתיות והוריות שאת רוצה שיהיו, התנהלות כלכלית, חוגים, מסגרות חינוכיות ועוד.

 

לייצר קרקע בטוחה ויציבה

המטרה בבניית החזון המשפחתי הוא להוות מודל בריא עבור הילדים, ולהעניק להם מקום של עקביות ושותפות בין שני ההורים שתורם לרווחתם ולהתפתחותם. את בטח יודעת, שילדים לומדים בצורה הטובה ביותר דרך חיקוי – כשהם רואים זוג הורים שמסכימים על הדברים המרכזיים ומצליחים לגשר על פערים כשיש מחלוקות, הם לומדים לפתור קונפליקטים בצורה מכובדת, קשובה ואחידה. אך מעבר לכך, כשיש חזון משפחתי, ילדים חווים את ההסכמות של ההורים ביניהם ואת הבית כקרקע בטוחה, יציבה ולא מבלבלת. לכן, קריטי וחשוב לעשות את הצעד הראשון, ולהחליט על חזון משותף.

 

אז איך עושים את זה?

האם את ובן זוגך דיברתם ביניכם על הזמן המשפחתי שתבלו במהלך השבוע? אילו פעילויות משותפות תעשו? מהם החששות ומהן השאיפות? מה הייתם רוצים לשפר בעצמכם כדי להשפיע לטובה על הילד? אילו תכונות וערכים הייתם רוצים שילדיכם ירכשו? איזה חינוך הייתם רוצים להעניק להם? התקשורת ביניכם וההבנה ההדדית היא המפתח להורות מעצימה ומחזקת ולזוגיות מוצלחת. הכנתי לך כמה צעדים מנחים שיסייעו לך ולבן זוגך לגבש את החזון המשפחתי שלכם:

  1. התחילו בחקר עצמי – שאלו את עצמכם שאלות שנוגעות אליכן ואל בן הזוג באשר להחלטות הוריות משותפות. כדי שתקבלו יותר הכוונה, הכנתי לכם את שאלון החזון להורדה שממש ממש ממש חשוב שכל אחד מכם ישיב עליו בנפרד קודם.
  2. קבעו דייט זוגי באווירה נעימה ולשיחה טובה על כוס יין – הציגו את תפיסת עולמכם, בדקו היכן קיימים פערים ובחנו מהי הדרך הנכונה לגשר עליהם. המטרה היא לגבש חזון יחד שיכלול את הרצונות של שניכם, כך תמנעו מקונפליקטים עתידיים והמשפחה תוכל ליהנות מיציבות ועקביות.
  3. התגאו בחזון שלכם ותלו אותו מול העיניים – כאשר מגיעים להסכמה של החזון המשותף, מומלץ להכין לוח חזון, אפילו יחד עם הילדים, שיכלול תמונות שמייצגות את הבחירות שלכם. פעם בכמה חודשים חשוב לדבר זו עם זה ולעדכן את החזון בהתאם למציאות המשתנה.

 

וזהו? הסתיימו האתגרים?

באופן טבעי, גם כאשר הצלחתם לגבש חזון משותף, התכונני לכך שלאורך הדרך חילוקי דעות וקונפליקטים שיצופו. אני רוצה להכיר לך כלי נהדר, שמאפשר שיח פתוח ופורה בסוגיה שעומדת על הפרק, לפתרון אותן אי הסכמות – ״חכמת המעגל״. תוך הקשבה, הכלה ואמפתיה ומתוך הבנה שחשוב לשניכם ליישב את המחלוקות, חכמת המעגל יעזור לשמר את הקרקע המשפחתית יציבה עבורכם ועבור הילדים. בחכמת המעגל שואלים אחד את השנייה שלוש שאלות:

  1. השאלה הראשונה – מה אני אוהבת בילד שלי/בבן הזוג שלי?
  2. השאלה השנייה – מה אני מאחלת לילד/לבן הזוג שלי בשנה הקרובה?
  3. השאלה השלישית – השאלה שעומדת בבסיס המחלוקת.

כמה כללים שקריטי וחשוב להקפיד עליהם בחכמת המעגל הם קודם כל שכשמישהו מדבר, האחרים קשובים לו לגמרי, כל אחד מדבר לפי תורו ובזמנו. דבר שני, כל אחד ואחת רשאים להביע דעה, אין ״תשובה נכונה״ או ״תשובה שגויה״. דבר אחרון, כל אחד מהנוכחים במעגל החוכמה צריך להיות עם רצון אמיתי לפתור את המחלוקת על הצד הטוב ביותר ונכונות להתפשר באופן הדדי.

 

לאפשר לעצמכם לקבל עזרה

לעיתים, יכול לעלות קונפליקט של הבדלי גישה באשר לחזון המשפחתי, כזה שקשה לגשר על הפער ללא עין אובייקטיבית ומקצועית. במקרים הללו, מנחת הורים, בוגרת מכללת לריסה גינת, תוכל ללוות אותך ואת בן זוגך ולהציג בפניכם כיווני מחשבה, גישות שונות וכלים שיוכלו לסייע לכם לגשר על הפערים ולצמוח עם התא המשפחתי. עם מלא אהבה אחד לשנייה ולילדים, תצליחו לייצר קרקע נעימה, עוטפת ומכילה לילדים, והמשפחה כולה מפתחת תקשורת המבוססת על הקשבה ואמפתיה לאווירה הרמונית ושלווה בבית.

 

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין
שיתוף ב email
אימייל
שיתוף ב whatsapp
ווטסאפ

לעוד טיפים וכלים להורות, כתבות ועדכונים

הצטרפי לקהילה שלנו!

דילוג לתוכן