איך תינוקות לומדים לדבר?

פעולת הדיבור היא פעולה מורכבת למדיי, שלמרבה הפלא, ילדים מצליחים להבין באופן מהיר במיוחד. כך תסייעי לתינוק שלך ללמוד לדבר בצורה נכונה

בני אדם הם יצורים חברתיים, שלומדים לתקשר עם העולם סביבם כבר מלידה. על אף שישנו מגוון של דרכי תקשורת, בדרך כלל הדרך הברורה והקלה ביותר להביע רעיונות, צרכים או לתקשר באופן כללי – היא באמצעות מילים. השפה והתחביר הם אמנם קונספט מורכב, אך נראה כי ילדים בכל זאת מצליחים ללמוד לדבר באופן מהיר למדיי, כמעט כאילו השפה הייתה טבועה בהם מאז ומעולם. איך הם עושים זאת וכיצד תוכלי לסייע לקטנצ'יק שלך בתהליך? הנה כל מה שחשוב לדעת בנושא.

 

מהו בכלל דיבור וכיצד הוא מתבצע?

לפני שניגש לשאלה איך התינוק שלנו לומד לדבר, חשוב להבין תחילה מהו בכלל דיבור וכיצד הוא מתבצע. הדיבור הוא פעולה שבאמצעותה אנו מפיקים צלילים באופן ובאורך שונה. על מנת להפיק את הצלילים, אנו עושים שימוש במיתרי הקול, אשר נעים בתוך הגרון ומתחככים זה בזה. תנועת החיכוך הזו מזיזה את האוויר שסביב המיתרים, וכשאותו אוויר יוצא מהפה שלנו, הוא מזיז את האוויר בחלל החדר ויוצר צליל. הצלילים שאנו מפיקים למעשה מרכיבים מילים, ובאמצעות מערכת של כללי תחביר והגהה קבועים, ניתן לחבר את המילים ליצירת משפט.

 

איך התינוק לומד לדבר?

ישנן לא מעט תיאוריות שמנסות להסביר כיצד התינוקות שלנו לומדים לדבר, אך נראה כי מדובר בשאלה שעדיין לא נמצאה תשובה חד משמעית לגביה. לפי הבלשן האמריקאי נועם חומסקי, למשל, כל תינוק נולד עם מעין מערכת לשונית מובנית, שנחשבת ייחודית לבני האדם ומורכבת מחוקים תחביריים שטבועים בנו. אותה מערכת לשונית קובעת מספר קטן יחסית של דרכים שבאמצעותן יכולה להתקיים השפה הלשונית, וכל שנותר לתינוק לעשות הוא להתאים את מאפייני השפה שהוא שומע לחוקים שהוא מכיר באופן אינטואיטיבי. תיאוריה זו מעוררת מחלוקות רבות, ורוב התיאוריות האלטרנטיביות שמות דגש גדול יותר על הקלט הלשוני – כלומר על הדיבור שהתינוק שומע סביבו, שמשמש אותו למעשה לרכישת השפה. 

 

דוגמא טובה לתיאוריה ששמה דגש על הקלט הלשוני היא תיאוריית החזרה. לפי תיאוריה זו, כאשר חוזרים בפני התינוק על אותה מילה פעם אחר פעם בסמיכות (לדוגמא: "מה זה, כלב? הנה כלב! תראה איזה כלב חמוד!"), הוא יבין ויבטא אותה מהר יותר. המשמעות של התיאוריה הזו היא שההורים של התינוק הם למעשה אלה ששולטים במילים הראשונות שלו.

תיאוריה נוספת שמנסה לתת מענה לתופעה היא תיאוריית הדיבור הילדותי. לפי תיאוריה זו, כאשר מדברים אל התינוק באופן ילדותי, הוא מסוגל לבודד מרכיבים לשוניים שונים בשל איטיות הדיבור והצלילים הייחודיים שמופקים במסגרתו. עם זאת, במחקרים שונים נמצא כי אין קשר בין התיאוריה הזו לבין תהליך למידת הדיבור של התינוק.

כפי שניתן לראות, התשובה לשאלה הזו כנראה מורכבת יותר מכפי שנהוג לחשוב.

 

איך תוכלי לסייע לתינוק שלך בתהליך?

על אף שלא ניתן לענות באופן חד משמעי על השאלה כיצד הקטנטנים שלנו לומדים לדבר, ניתן בכל זאת לסייע להם בתהליך הלמידה שלהם. 

חשבי על הקטנצ'יק שלך כמו על ספוג – הוא לומד את הבסיס להתפתחות נכונה של השפה דרך מה שהוא חווה סביבו, או בקיצור: דרכך. כבר מלידה, התינוק שומע את הקולות שסביבו, מגיב אליהם ובהמשך אף מחקה אותם. לכן, חשוב מאוד לדבר איתו הרבה, לתת לו חיזוקים, לספר לו על חפצים או פריטים שיש סביבו וכדומה. בגדול, נסי לשתף את התינוק המתוק שלך בכל מה שאת יכולה, גם אם נראה לך שהוא עדיין לא מבין. קראי לו ספרים המותאמים לגילו, חרזי לו חרוזים ודקלמי לו כל מיני משפטים – כל אלה הם דרך נהדרת להעשיר את אוצר המילים שלו ולגרום לו להבין את השפה באופן טוב ועמוק יותר. השתדלי לדבר בהגייה נכונה ובקצב מתאים, אותו הקטנצ'יק שלך יוכל להבין, אך נסי להימנע מדיבור תינוקי, על אף המתיקות שלו, כיוון שאת למעשה משמשת כמודל לדיבור נכון, והיות שתינוקות נוהגים לחקות את מה שהם שומעים – הם עלולים לחקות את הדיבור הילדותי הזה. עם זאת, אם יצא לך לדבר עם התינוק שלך בדיבור ילדותי – אין צורך להילחץ. כך או כך, הקטנטן שלך ילמד לדבר בצורה נכונה בסופו של דבר, ומהר יותר ממה שנדמה לך. תקשורת טובה ונכונה רק תסייע עוד יותר לתהליך.