איך נגמלים ממוצץ? צעד אחר צעד

איך נגמלים ממוצץ? צעד אחר צעד

מוצץ הוא בהחלט כלי נפלא, שמשרת את התינוק שלך נאמנה בשנים הראשונות של חייו. לכן, זה לא פלא שהגמילה מהמוצץ יכולה להפוך למשימה מורכבת. עבור ילדים, המוצץ מהווה מעין אי של שקט ונחמה, כלי שעוזר להם להירגע ולחוש תחושת בטחון. זו בדיוק הסיבה לכך שהפרידה מהמוצץ צריכה להיעשות בהסכמה ובהדרגה, תוך שאת מסבירה לקטנטן שלך את כל מה שעתיד לבוא והופכת אותו לשותף פעיל בתהליך, לכל אורך הדרך. ככה תעשי את זה, צעד אחר צעד.

 

הכנה היא שם המשחק

גמילה ממוצץ היא גמילה לכל דבר ועניין, ולכן, השלב הראשון ואולי החשוב ביותר בתהליך הוא ההכנה. כשהילד שלך נמצא במצב רגוע ונינוח, הושיבי אותו לשיחה והסבירי לו למה הגיע הזמן להיפרד מהמוצץ. אם הוא מביע צער או חשש, חשוב מאוד שתכילי אותו ושתעני לו על כל השאלות בסבלנות, תוך שאת מסבירה לו שאת מאמינה בו, שהוא מסוגל, ושתהיי לצידו לכל אורך הדרך ותעזרי לו להצליח במשימה שעומדת בפניו. את ההכנה כדאי לבצע מספר ימים לפני הפרידה הסופית מהמוצץ ולא בסמוך מדיי לפרידה, על מנת לאפשר לקטנטן להתכונן לסיטואציה ולהתרגל למצב החדש.

 

נסי להימנע משיח של גדול-קטן

כשאת משוחחת עם הילד שלך על הפרידה, בין אם לפני תהליך הפרידה עצמו ובין אם בעיצומו, נסי להימנע משיוך המוצץ לגיל של הילד וממשפטים כמו "מוצץ מיועד לילדים קטנים ואתה כבר גדול". הסיבה לכך היא שהסבר כזה משמש כפתח לרגרסיה – ולא רק בכל הקשור למוצץ, אלא גם בתהליכים אחרים שהילד שלך עובר. במצבים כאלה, של שיח גדול-קטן, הילד עלול לקבל בחירה פסיכולוגית, לא בהכרח מודעת, ללכת אחורה בכל פעם שהוא רוצה לקבל משהו שהיה מקבל כ"קטן".

 

תהליך הפרידה

את תהליך הפרידה, חשוב כאמור לבצע יחד עם הילד, בשיתוף פעולה מלא. באופן זה, הוא ירגיש שיש לו שליטה על התהליך וסביר להניח שיהיה נכון ופתוח יותר לגמילה מהמוצץ. אפשרי לו לבחור איפה להיפרד מהמוצץ, איך ומתי. זכרי שלילד שלך אין באמת תפיסת זמן ברורה ומוגדרת, ולכן, דברי איתו במונחים של אירועים (למשל: "ביום ההולדת שלך") ולא במונחים של זמנים. על מנת להפוך את החוויה למיוחדת ונעימה יותר עבורו, הציעי לו מספר דרכים יצירתיות להיפרד מהמוצץ, כמו למשל לתלות אותו על עץ מוצצים או לקשור את המוצץ לבלון הליום ולהפריח את הבלון אל-על. טקס מהסוג הזה לא רק יהפוך את הפרידה מהמוצץ לנעימה יותר, אלא גם לממשית – מה שיאפשר לקטנצ'יק לעכל את הסיטואציה בצורה טובה יותר. הקפידי שלא "להעלים" את המוצץ או לזרוק אותו, כי פעולות כאלה יהפכו את חווית הפרידה מהמוצץ לשלילית.

 

אל תאפשרי חזרה אחורה

כאמא, כשאת מקבלת החלטה חינוכית כלשהי, חשוב מאוד שתעמדי בה ותובילי אותה באופן אקטיבי. זכרי שהזמן הכי טוב הוא עכשיו, עקביות היא המפתח להצלחה, וגם אם הקטנטן שלך מביע קושי – מדובר בתהליך שיטיב איתו בטווח הארוך. האמיני בילד שלך וביכולת שלו להירגע בלי המוצץ ולהתרגל למצב החדש. ככל שתאמיני יותר בילד שלך ותשדרי לו את האמונה הזו, כך גם האמונה שלו בעצמו תתחזק – עניין שישרת אותו גם בתחומים רבים אחרים בחייו.

 

קשה? הציעי אלטרנטיבות

כאמור, תהליך הפרידה מהמוצץ עשוי בהחלט להיות קשה. גם אם טקס הפרידה עצמו מתנהל בצורה נעימה, יש סיכוי לא קטן שבהמשך היום, כשהקטנטן שלך יזדקק למוצץ, תחושות השמחה, הגאווה והאופוריה מהטקס, יתחלפו בתחושות של קושי ועצב, שכנראה גם ילוו בבכי. במצבים כאלה, הציעי לילד שלך אלטרנטיבה בדמות חיבוק, ליטופים, כוס מים, נשיקה, צעצוע אהוב או כל דבר חיובי אחר שיאפשר לו להירגע, והקפידי לשבח אותו על המסוגלות שלו להירגע בדרכים אחרים, ללא המוצץ.

מאתגר, אבל זמני

אמא יקרה, על אף שתהליך הפרידה מהמוצץ עשוי להיות מאתגר, זכרי שמדובר בתהליך זמני, שיאפשר לקטנטן שלך לפתח את העצמאות שלו ואת תחושת המסוגלות שלו. בתקופת ההסתגלות לפרידה, נסי להבין את הקושי של הילד שלך ולהיות כמה שיותר אכפתית ומכילה, ודעי כי גם אם הדברים לא מתנהלים בצורה מושלמת או חלקה – את עושה את המיטב עבורו, באהבה ובמסירות, ובסופו של יום, זה הדבר החשוב ביותר.

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין
שיתוף ב email
אימייל
שיתוף ב whatsapp
ווטסאפ

לעוד טיפים וכלים להורות, כתבות ועדכונים

הצטרפי לקהילה שלנו!

דילוג לתוכן