משבר גיל ה-4 חודשים? משבר גיל החצי שנה? משבר גיל ה-8 חודשים? שנה? גיל השנתיים?

איך צולחים את זה בשלום?

מהרגע שתינוק נולד ובעצם כל החיים אנחנו עוברים תקופות התפתחות שונות, רבות ומגוונות. התקופות האלו לרוב מלוות באתגרים ולעיתים אף הרגשה של תסכול וחוסר אונים. בכתבה הזו אני רוצה לשנות לכם קצת את התפיסה לגבי השלבים האלה, רק זה בלבד יכול לאפשר לכם לנשום ולעבור את הכל בצורה רגועה.

אז הנה כמה דברים שחשוב לשים אליהם לב:

הכל קשור לנקודת מבט

העצה הכי טובה שאני יכולה לתת לכם לגבי תקופות "המשבר" היא פשוט להתייחס לתקופה הזו כהתפתחות ולא כמשבר.

התינוק שלנו גדל ומתפתח, המוח שלו מתפתח, המערכת החיסונית שלו מתחזקת, הוא גדל, לומד תקשורת, מתחיל להיות מודע לגופו ולעולם מסביבו – אלה, דברים נפלאים!

כולנו רוצים שהילדים שלנו יגדלו מלאי בטחון, אמביציה, חכמים ובריאים וזה בדיוק מה שיוצרים שלבי ההתפתחות. יש תקופות שבהם ההתפתחות מואצת יותר, ואז מתרחשים יותר שינויים. אם נראה את התקופה הזו כדבר חיובי, אנחנו נוכל להסתכל על התקופה הזו ממקום מכיל וסבלני יותר.

שימו את ה"אמור" בצד

אם אתם רוצים לצלוח את שלבי ההתפתחות ואולי את ההורות בכלל צריך להשתחרר מ"התינוק אמור". "בגיל 4 חודשים, התינוק אמור לאכול כל 4.5 שעות", "בגיל 5 חודשים תינוק לא אמור לאכול בלילה", "בגיל חצי שנה תינוק אמור לישון 10 שעות ברציפות", "בגיל 8 חודשים תינוק אמור כבר לזחול".

מהניסיון שיש לי עם אלפי משפחות, אחד הדברים שעשויים לערער להורים את תחושת הביטחון שלהם או כל אינטואיציה הורית טבעית (ונכונה!) שיש להם, הוא הניסיון להיצמד לתבנית כלשהי. תשתחררו מזמנים, מתבניות קבועות, תשתחררו מ"התינוק אמור". תקשיבו לו  – ותאמינו למה שאתם מקשיבים.

כל תינוק הוא יחיד ומיוחד, בדיוק כפי שכל אדם הוא יחיד ומיוחד. הדבר היחיד שנשאר קבוע, הוא ההקשבה שלנו. הגוף של התינוק לא משקר. אם הוא "אמור" לאכול כל 4 שעות אבל הוא רעב אחרי שעתיים וחצי, הוא יבכה ולא יישן, ויחווה תסכול רב וככה גם אתם. אז במקום לנסות להתאים אותו לתבנית מסוימת, פשוט תקשיבו לו.

אילו שינויים מתרחשים בשלבי ההתפתחות השונים

בכל אחד מהשלבים ההתפתחותיים ישנם הרבה שינויים:

בכל אחד מהשינויים האלה, תוכלו להבחין כי התינוק שלכם יסמן.
הוא יסמן שהוא רעב יותר ולכן לא יצליח להירדם או יתעורר יותר בלילה.
הוא יסמן שהוא עייף יותר ולכן לא יהיה נינוח במשחק או באוכל.

העניין פה, והוא כל כך פשוט, הוא להקשיב לתינוק שלכם שהוא אחד, יחיד ומיוחד.
אחרי שאתם מקשיבים, תאמינו לעצמכם שזה באמת מה שאתם רואים 🙂

הכל עובר חביבי

חשוב לזכור, כל שלב התפתחותי הוא חלק מתהליך הגדילה של הילד שלכם – כמו שהוא מתחיל, כך הוא גם יסתיים. אז אל תשכחו לנשום וגם ליהנות מזה שהילד שלכם חווה למידה נכונה, מתפתח וצומח להיות מי שהוא.