איך מתמודדים עם חרדת אסלה?

איך מתמודדים עם חרדת אסלה?

עכשיו כשהקטנטן שלך כבר גדל מעט, ניתן להתחיל לעבוד איתו על מעבר לעשיית צרכים באסלה. כך תעשי זאת בצורה נכונה

 

עבור לא מעט ילדים, מעבר לעשיית צרכים באסלה הוא שלב שמלווה בקושי ואף בחרדה. הסיבה לכך היא שילדים זקוקים לוודאות וביטחון, ושחרור הצרכים למקום בלתי מוכר עשוי להיות מלווה בתחושה של אי וודאות. החדשות הטובות הן שניתן בהחלט להתמודד עם חרדת האסלה, באמצעות הקפדה על מספר כללים פשוטים. הנה כל מה שאת צריכה לדעת בנושא.

 

הגיבי ברגישות

הדבר הראשון ואולי החשוב ביותר שיש לעשות כאשר הקטנטן שלך מתמודד עם חרדת אסלה, הוא להגיב ברגישות. נסי לשים את עצמך במקומו של הילד שלך: עד כה, הוא עשה את צרכיו בחיתול, באופן שלא דרש ממנו "לפגוש" את הצרכים שלו או לתת עליהם את הדעת. בתהליך המעבר לעשיית צרכים באסלה, פתאום הילד נאלץ להתמודד לראשונה עם המפגש עם הצרכים שלו – שינוי מהותי, שלא כל ילד יקבל בהכרח בברכה. על מנת לסייע לו בתהליך, הגיבי בנינוחות והכיני אותו לקראת מה שעתיד לבוא: ספרי לו שעשה פיפי או קקי, והסבירי לו שבפעם הבאה תעשו זאת בשירותים. כשאת עושה זאת, שמרי על טון רגוע ונעים והשרי בו תחושת ביטחון. בפעמים הבאות שיעשה את צרכיו, אל תפסיקי אותו באמצע או הגיבי בבהלה, אלא רק צייני בפניו בצורה נינוחה ונעימה שוב שעשה פיפי או קקי, ושבפעם הבאה תנסו לעשות זאת בשירותים.

 

ספקי דוגמא אישית

יותר מכל, ילדים לומדים דרך התבוננות ודוגמא אישית – ובייחוד בגילאים הצעירים יותר שלהם, אז הם מעוניינים לחקות את ההורים שלהם ולהידמות להם ככל הניתן. ככל שתנגישי יותר את נושא את הצרכים לקטנטן שלך ותשמשי לו דוגמא אישית, כך הוא יבין ויקבל יותר את הצרכים שלו עצמו, ויידע איך להתמודד איתם ולהתיידד עם האסלה. דרך טובה להדגים ולהנגיש את הנושא לילד, היא באמצעות משפטים כמו "לאמא יש פיפי (או קקי), אמא הולכת לעשות פיפי בשירותים".

 

הסבירי בגובה העיניים

בגילאים צעירים, הילד שלך עוד לא ממש מבין מה הם צרכים ומה המשמעות שלהם. על מנת להתחיל לפתח בקרבו את ההבנה הזו, חשוב להסביר לו על הצרכים, על הקשר שלהם לאוכל, ואולי אף להסביר מעט על מערכת העיכול, על תפקידה ועל האופן שבו היא עובדת. הסברים מעמיקים יתאימו לרוב לילדים מעט גדולים יותר, בני שנתיים וחצי ומעלה, אך גם ילדים רכים וקטנים יותר יוכלו להבין את ההיגיון או העיקרון הכללי, שהוא למעשה: הצרכים הם חלק נורמלי מפעילות הגוף, ככה הגוף מפנה את מה שהוא לא זקוק לו. הסבר כזה יסייע לילד להבין שהצרכים הם לא חלק מגופו או מאיבריו, ואין סיבה לפחד להיפרד מהם. אם הילד בכל זאת מביע חשש או חוסר ביטחון משחרור הצרכים, ניתן למצוא מקומות נוספים בחיים שיש בהם אי ודאות, לציין אותם בפני הילד ולספק לו תחושות של ביטחון והתגברות על אי הוודאות.

 

אל תאיצי את התהליך ותני לילד לקבוע את הקצב

חשוב מאוד שלא להכריח את הילד לשבת על האסלה, ולכבד את הרצון שלו לא לעשות זאת. ייתכן כי ייקח לו מעט יותר זמן להכיר את הגוף שלו ולקשר את עשיית הצרכים לשירותים – אך כשזה יקרה, כדאי שזה יתנהל באופן הנינוח והנעים ביותר שיש. אם תכריחי או תכפי משהו על הילד, הסיטואציה כולה עלולה להפוך למרתיעה עבורו ולגרום להתנגדויות בהמשך, ולכן חשוב מאוד לזרום איתו ועם הקצב שלו ככל הניתן. 

כדאי גם לזכור שמערכת השליטה על הסוגרים נשלטת, בין היתר, על ידי הורמונים. המערך ההורמונלי בגוף לרוב מושפע מאוד ממצבי רוגע או לחץ, וכאשר ישנו ניסיון להאיץ בילד, כאשר את שואלת אותו כל כמה דקות אם הוא צריך שירותים, כאשר את מושיבה אותו על האסלה או יוצרת איזושהי ציפייה לתהליך כלשהו – את עלולה לגרום לו להילחץ, עניין אשר יקשה עליו להתרוקן.

 

צרי "שלב ביניים"

האסלה, בפני עצמה, עלולה להיראות כמו אובייקט גדול ומרתיע עבור ילדים קטנים. נסי להיכנס לנעליים של הקטנטן שלך וחשבי על זה כך: מדובר במתקן גדול יחסית לגודל של הילד, שבתחתית שלו יש מים והוא משמיע קולות מוזרים. על מנת להתגבר על המשוכה הזאת – צרי "שלב ביניים", במסגרתו הילד יעשה את צרכיו בסיר לתקופה מסוימת. לאחר שתבססו את התהליך עם הסיר, תוכלו לעבור בהדרגה לאסלה. במקרה והילד חושש גם מהסיר, ניתן לדלג על השלב הזה ולגשת ישירות להטלת הצרכים באסלה, ברגישות ובהתאם לקצב של הילד, כמובן.

 

עקביות ורגישות הן מילות המפתח

אמא יקרה, כאשר את מתחילה בתהליך הגמילה מהחיתול, זכרי להיות עקבית, אך גם רגישה ומכילה. 

אם הילד מתקשה מאוד עם התהליך, בורח, בוכה לפני עשיית הצרכים או נרתע מהאסלה – זכרי כי מדובר במצב פתיר, שיכול להשתפר לאחר אבחון והתנהלות נכונה ועקבית.

 

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין
שיתוף ב email
אימייל
שיתוף ב whatsapp
ווטסאפ

לעוד טיפים וכלים להורות, כתבות ועדכונים

הצטרפי לקהילה שלנו!

דילוג לתוכן