איך בוחרים את הגן המתאים לקטנטנים שלנו?

איך בוחרים את הגן המתאים לקטנטנים שלנו?

אחת הבחירות המשמעותיות ביותר שלנו כהורים היא בחירת המסגרת המתאימה לילדינו. מדובר בבחירה לא פשוטה בכלל, ובעיקר בשנים הראשונות לחייו של הקטנטן שלך כשהוא אינו יכול עדיין לבטא את רגשותיו במילים. אז איך עושים את זה בעצם? במאמר הבא הכנתי לך מדריך קצר שיוכל לסייע לך בבחירת הגן המתאים לילד האהוב שלך, בתקווה שיפרח וישמח לבלות בו את זמנו

 

לזהות מה הכי חשוב לך

לפני הכל אמא יקרה, חשוב שתנסי להבין מה באמת חשוב לך ועל מה אינך מוכנה להתפשר בגן של הקטנטן שלך. יהיה לך קל יותר למצוא את הגן הנכון לילד שלך, כשתהיי מחוברת לסט ערכים ואמונות שילוו אותך בתהליך החיפוש. כשתגיעי אל הגן להתרשמות ראשונית ולהיכרות עם הגננת והצוות החינוכי, שאלי אותם שאלות שיעזרו לך להבין ככל הניתן את ההתנהלות הטכנית בגן, ואת ה'אני מאמין' והגישה החינוכית של הצוות. כדאי לך לבחון את הגן במספר מועדים שונים על מנת לגבש פרספקטיבה שלמה יותר, ולא להסתפק רק בשעה המסוימת אליה הוזמנת על ידי הגננת. כך תוכלי לבחון את מידת הגמישות של הצוות, ואת הנכונות שלהם לבוא לקראתך גם בזמנים פחות נוחים, וגם לקבל שיקוף מדויק של ההתנהלות השגרתית בגן.

 

להכיר את הצוות

במועדים שתגיעי אל הגן שאת בוחנת, שאלי שאלות על הצוות בגן. כמה אנשי צוות יש בסך הכל בגן, בכמה ילדים מטפל כל אחד מהם, האם הצוות עבר הכשרה מקצועית ובעל ניסיון בטיפול בילדים, האם הצוות ממשיך להתעדכן ולבצע השתלמויות בנושאי חינוך, האם הצוות נחשב לקבוע ויציב או מתחלף לעיתים תכופות יחסית, דבר היכול להעיד על התנהלות לא מקצועית וחוסר יציבות במקום. מומלץ לא להסתפק בשיחה עם הגננת, ולפנות באופן ישיר גם לאנשי הצוות ולשוחח עמם. לבחון האם הם מרוצים מעבודתם, לשאול כיצד היו מתנהלים בסיטואציות מסוימות עם הילד שלך, ולהתרשם מאופיים וגישתם האנושית והחינוכית. אל תחששי לשאול שאלות רבות וקשות, ייתכן שהם יהיו אלה שיבלו עם הקטנטן שלך זמן משמעותי, וחשוב שתרגישי שהן יהיו דמויות אוהבות ומעצימות בעבורו.

 

שפת הגוף של הילדים בגן

בעת המפגש עם הגננת, בקשי ממנה לסייר בגן על מנת להתרשם גם משפת גופם של הילדים הנמצאים בו. בהקשר זה, חשוב לדעת שכשתינוק מרגיש בלחץ, הגוף שלו יהיה מאד נוקשה, ואיבריו ייראו קפוצים ודרוכים. ייתכן שהוא יפרוץ בבכי פתאומי וקיצוני, יהיה לו מבט מבוהל בעיניים ולא יתנועע בחופשיות במרחב. לעומת זאת, שפת גופו של תינוק נינוח, משדרת רוגע והנאה. הוא יתעניין בסביבה שלו, וירגיש ביטחון לנוע ולחקור את סביבתו. גופו יהיה רפוי ועיניו יהיו סקרניות וחוקרות. כדאי לקחת את התינוק שלך למפגש עם הגננת על מנת לבחון כיצד היא מגיבה אליו. האם היא מתייחסת אליו ומשדרת חמימות, או בוחרת להתעלם ממנו ומתמקדת בעיקר בשיחה איתך.

 

זמני האכלה ושינה

שאלי את הגננת לגבי זמני ההאכלה בגן, וכיצד האכילה מתבצעת. האם הילדים אוכלים באופן עצמאי או שמאכילים אותם? מה אוכלים בגן ומי אחראי על הכנת האוכל? כיצד שומרים את האוכל ולכמה זמן? מה עושים במקרה שבו ילד לא רוצה לאכול? או במקרה שילד רוצה לאכול יותר מהמנה שהקציבו לו? לגבי זמני ההרדמה והשינה של הילדים בגן, שאלי היכן ממוקם החלל המיועד לשינה, וכיצד מתבצעת ההרדמה. האם ישנה התחשבות בהרגלי השינה של כל ילד או שמרדימים את כולם באותו האופן? כיצד מגיבים לבכי של הילדים בזמן ההרדמה? האם ישנה השגחה של אנשי הצוות על הילדים בזמן השינה או שהם יוצאים מהחדר? מה עושים במקרים בהם הילד לא רוצה לישון או מתעורר לפני שאר הילדים, האם מספקים לו תשומת לב ותעסוקה? בחני את התשובות של הגננת לשאלותייך וראי כיצד את מתרשמת מגישתה הכללית.

 

נושאים נוספים שכדאי לבחון

מומלץ לשאול על תקופת ההסתגלות בגן, כמה זמן היא נמשכת, וכיצד היא מתנהלת. האם הגננת מגלה גמישות בכל הנוגע לתקופה הזו? חשוב מאד לבצע הסתגלות הדרגתית שתותאם באופן אישי לילד שלך ולקצב שלו. לכל ילד לוקח זמן שונה להסתגל למסגרת חדשה, ואפשר לראות זאת בשפת גופו של הקטנטן שלך. שאלי גם על ימי החופשות המתוכננים, על מדיניות הגן בכל הנוגע למחלות וחיסונים, והאם הצוות מוסמך והודרך כיצד לפעול במצבי חירום שונים. בנוסף, עקב ריבוי כל מקרי ההתעללות הנוראיים ששומעים עליהם בעת האחרונה, כדאי לוודא שיש בגן מצלמות פעילות רק ליתר ביטחון, ושלא נדע מאסונות שכאלה.

 

הדבר החשוב ביותר אמא יקרה, הוא לסמוך על האינטואיציה שלך. פעלי כל הזמן מתוך קשב לעצמך ולקטנטן שלך, שיידע לספר לך על התחושות שלו גם ללא מילים. אני יודעת שההתחלה עשויה להרגיש מבלבלת וקשה, אבל הדברים יתבהרו לך עם הזמן, ותוכלי להבין טוב יותר האם המסגרת שבחרת לקטנטן שלך עושה טוב לשניכם.

בהצלחה!

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין
שיתוף ב email
אימייל
שיתוף ב whatsapp
ווטסאפ

לעוד טיפים וכלים להורות, כתבות ועדכונים

הצטרפי לקהילה שלנו!

דילוג לתוכן