איזו אמא את רוצה להיות? כך תיצרי חזון הורי לך ולבן זוגך

לא מעט חיכוכים בין הורים נוצרים בעקבות פערים בגישה לגבי גידול וחינוך הילדים. מהו חזון הורי וכיצד יוצרים אותו?

הורות זה התפקיד הכי חשוב שנעשה אי פעם בחיינו. זהו אתגר תמידי ומשתנה שחשוב להתכונן אליו, כדי שנוכל לתת את המיטב לילד שלנו מכל הבחינות. ככל שהילדים יגדלו, כך גם אנחנו נגדל אל התפקיד ההורי שלנו, ניצוק לתוכו את האישיות שלנו והיכולת להתמודד עם המציאות החדשה.

איך בדיוק? נדמה שזו שאלת השאלות. הורות אינה מדע מדויק וכשמדובר בזוג הורים הרי שהאתגר כפול ומכופל. אחד הדברים הכי קריטיים שיוצרים חיכוכים בבית מול בני זוג ובתוך המשפחה הוא חוסר הבנה לגבי הכיוון המשותף. כשכל אחד מבני הזוג רואה את המציאות באור אחר והדעות שונות, נפער פער באשר להבנת הילד והאופן שיש להתייחס אליו ולחנך אותו. מה אם היה ניתן לחסוך לא מעט מהחיכוכים והמתחים שבדרך?

איך יוצרים חזון הורי?

האם את ובן זוגך שאלתם את עצמכם לפני או מיד כשהפכתם להורים כמה זמן משפחתי תבלו במהלך השבוע? איזה פעילויות משותפות תעשו? מהם החששות ומהן השאיפות? מה היית רוצה לשפר בעצמך כדי להשפיע לטובה על הילד? אילו תכונות וערכים הייתם רוצים שילדיכם ירכשו? איזה חינוך הייתם רוצים להעניק להם? התקשורת ביניכם וההבנה ההדדית באשר להורות שלכם היא המפתח להורות מעצימה ומחזקת ולזוגיות מוצלחת.

חזון הורי מתחיל בחקר עצמי – שאלות שחלקן נוגעות אליכן וחלקן אל בן הזוג באשר להחלטות הוריות משותפות. זאת במטרה לגדל את הילד בהסכמה הדדית של שניכם לגבי היבטים שונים בחייו של הילד. כך את ובן זוגך תיצרו אחידות, עקביות, שותפות בריאה, כבוד הדדי ורגישות, תוך התכווננות לערכים או מטרות החשובים לכם יחד.

איך עושים את זה?

מנחות הורים בוגרות מכללת לריסה גינת לומדות כיצד להנחות הורים לגבש חזון הורי, כך שתוכלי לפתור ואף למנוע לא מעט קונפליקטים עתידיים. במסגרת לימודי הנחיית הורים לגיל הרך לומדים לא רק לזהות את מגוון הצרכים הפיזיים והרגשיים של התינוק לפי סימנים מוקדמים בשפת הגוף שלו, אלא גם ללמוד כיצד ליצור חזון הורי משותף ליצירת הרמוניה ושלווה בבית.

ההתחלה? כמו בדייט 🙂

אחרי שתענו בנפרד על שאלון אישי, תיפגשו לדייט זוגי באווירה נעימה ומעל לכוס יין תענו זו לזה על השאלות. המטרה בישיבה המשותפת היא לדבר על כל נושא ולגבש יחד חזון משפחתי אחד, שיכלול את הרצונות של שניכם, גם אם זה אומר שאת או הוא תצטרכו להתפשר.

כאשר מגיעים להסכמה של החזון המשותף, מומלץ לתלות את זה מול העיניים אם בצורת דף חזון ואפילו להכין יחד לוח חזון, הכולל תמונות שמייצגות את הבחירות שלכם. פעם בכמה חודשים גם רצוי לדבר זו עם זה ולעדכן את החזון בהתאם למציאות המשתנה.

להורדת קובץ לבניית חזון הורי ומשפחתי הקליקי כאן

ומה קורה אם לא מסכימים?

טבעי שיהיו מקרים שבני הזוג אינם מסכימים ביניהם על הדרך ומתקשים לפתור את המחלוקת. גם על כך ניתן להתגבר. נעים להכיר: כלי חכמת המעגל.
מדובר בתהליך שבו מבססים תחילה את ההסכמות ורק לאחר מכן פותרים את המחלוקות. את תחילת התהליך פותחים בנושא מקרב, לדוגמה "מה אנחנו אוהבים אחד בשני?", "מה אנחנו אוהבים בילדים שלנו?" ומשם, בסדר עולה, מציפים עוד ועוד נושאים שעליהם יש הסכמה עד שמגיעים לנושאים הטוענים יותר. את סוף התהליך מסיימים בשאלה מקרבת כלפי הדרך שעשו בני הזוג, דוגמת "מהם הדברים שהתקדמנו בהם ואני שמח/ה על כך?".

זהו כלי משמעותי ומחזק שמשפר מאוד את השיח בין בני הזוג, כל עוד השניים מקפידים על הכללים הבאים:
1. לא מבטלים דעה או מחשבה של מישהו אחר, כל אחד ואחת רשאים להביע את דעה באופן גלוי וכנה.
2. כל אחד מדבר לפי תורו ובזמנו.

מנחת הורים יכולה לסייע מאוד לבני הזוג לפתור קונפליקט שצף במקרה של הבדלי גישה באשר לחזון המשפחתי. מנחת ההורים תציג בפני בני הזוג במהלך הליווי כיווני מחשבה, גישות שונות וכלים שיוכלו לסייע להם לגשר על הפערים ביניהם בנוגע לצמיחת התא המשפחתי.

חולמת להתפרנס מעזרה להורים ומשפחות ומהענקת כלים לבני זוג אשר יאפשרו למשפחתם לגדול ולפרוח בהרמוניה וביטחון? את החלום הזה את יכולה להגשים.

"ללמוד הנחיית הורים הייתה מבחינתי הבחירה האידיאלית"

מכללת לריסה גינת היא היחידה בישראל שבה מלמדים את שפת הגוף של הילד מרגע לידתו ועד לגיל 3, כך שההורים יוכלו להבין את צרכיו. תקשורת טובה עם התינוק תורמת באופן משמעותי להתפתחותו התקינה. במקביל, אתם ההורים נהנים מחוויה הורית מודעת, רגועה ובטוחה יותר והמשפחה כולה מפתחת תקשורת המבוססת על הקשבה ואמפתיה.

"ייעצתי להמון חברות שהן אימהות כמוני, נתתי להן כל מיני טיפים וכלים להורות שלהן לגבי השינה של הילדים וההבנה למה התינוק בוכה, זה עשה לי ממש טוב", אומרת נינה נטע רוזן, "ללמוד הנחיית הורים הייתה מבחינתי הבחירה האידיאלית – גם לשלב את ההורות שלי וגם לעזור להורים לילדים".

בסיום מסלול לימודי הנחיית הורים לגיל הרך תקבלי שתי תעודות הסמכה: הנחיית הורים מגיל לידה עד 3 שנים וגם ייעוץ שינה מגיל לידה עד 5 שנים. הלימודים כוללים שילוב של ידע תאורטי מקיף עם כלים פרקטיים ליישום, כולל סטאז' בליווי ופיקוח של מנחת הקורס.

לימודי הנחיית הורים יעזרו לך ולבן זוגך לשרטט חזון הורי וכלים להתמודד בהצלחה עם האתגרים בגיל הרך – וגם יאפשרו לך לעסוק בכך כמקצוע ראשי או משני וללוות משפחות אחרות.

רוצה ליצור לעצמך ולמשפחתך חזון הורי? רוצה לקבל כלים שיעזרו לך לעצב את התא המשפחתי ולגדל את הילדים לפי השקפתך? קורס הנחיית הורים לגיל הרך במכללת לריסה גינת הוא המקום עבורך!


שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין
שיתוף ב email
אימייל
שיתוף ב whatsapp
ווטסאפ

לעוד טיפים וכלים להורות, כתבות ועדכונים

הצטרפי לקהילה שלנו!

דילוג לתוכן