אח חדש בדרך לבית – איך מכינים את הבכור שלנו אליו?

נכנסת להיריון שני? בשעה טובה! תשעה חודשי לידה נועדו לא רק כדי שהעובר יבשיל עד הלידה, אלא גם כדי שההורים והילדים הקטנים, יתכוננו לבואו של המתוק החדש לחיק המשפחה. מעכשיו, הדינמיקה משתנה – את והאיש שלך כבר לא זוג הורים עם ילד, אלא כבר משפחה של ממש. עבורך מדובר בהתגשמות ובביסוס חלק משאיפותיך ועבור הילד שלך, זו יכולה להיות חוויה מורכבת וקשה – לכן, קחי את תשעת החודשים הללו להכנת הבית ועצמך לבואו של התינוק החדש, אבל הקדישי זמן גם להכין את הבכור שלך כדי שכולם יעלו לשלב הבא של החיים, עם נחיתה רכה.

 

לתת לילד הרגשה שרואים אותו

בוודאי שמעת או תיארת לעצמך שישנו קושי גדול שילד בכור יכול לחוות, עם בואו של תינוק חדש לבית. ממקום שבו הוא מקבל את מלוא תשומת הלב שלך ומרגיש כמו מלך של ממש, הוא צריך עכשיו לפנות מקום לתינוק חדש, תלותי ממנו וזקוק בהרבה יותר ממנו לתשומת ליבך. על-מנת לצמצם עבורו את הרגשות השליליים ולמנוע קנאה מול התינוק החדש, חשוב להכין לילד הבכור תשתית לקבל ולהכיל את השינוי שעתיד להגיע לאחר הלידה. למעשה, נקודת הבסיס שצריך לצאת ממנה היא לתת לבכור שלך את המקום שהוא חלק במשוואה – התינוק החדש הוא לא רק של זוג ההורים, הוא של הילד הבכור לא פחות, ואתם כמשפחה חווים שינוי דינמי משמעותי. באופן הזה, ששם את הילד הבכור שווה איתנו, הוא מרגיש שייך, חשוב ומועצם – כך, את בעצם מאפשרת לו להתכונן רגשית לשינוי הקרב.

 

אילו הכנות לעשות לפני הלידה?

כבר משלב ההיריון, בשלב בו את יודעת שיש דופק והכל תקין, צריך להתחיל בהכנות. למרות שלפעמים נראה לנו שלא – ילדים מרגישים ומבינים הכול, לכן קריטי וחשוב לתת מקום לתחושות שלהם ולא להשאיר אותם עם תחושת בלבול ופחד, אלא ממש להבהיר להם שעוד מעט יהיה אח קטן שיצטרף למשפחה. חלק מהפעולות שאת יכולה לעשות, כדי לתת לילד הבכור שלך משמעות:

 

אילו הכנות לעשות לאחר הלידה?

ברגע הזה, הילד הבכור שלך יכול לחוות קושי רב – הביטחון שלו מתערער והוא יכול להרגיש שלא מוצא את מקומו במשפחה. סדר היום של כל המשפחה משתנה, תשומת הלב מוקדשת בעיקר לתינוק החדש ויש צורך בהסתגלות לסיטואציה החדשה גם מצידו וגם מצידכם, ההורים. כאן את יכולה להיעזר בבובת התינוק שהתכוננתם איתה לפני הלידה – במקום שהילד ישווה את עצמו לתינוק החדש ויחווה רגרסיה, הוא יכול להרגיש בוגר ושווה אלייך ולחקות את הטיפול שלך, שלב אחרי שלב, בתינוק החדש. פעולות נוספות שאת יכולה לעשות, כדי לאפשר לילד הבכור שלך הסתגלות חלקה:

למלא את הבית באווירה שמחה ואיכותית

אחד הדברים הממש ממש ממש חשובים הוא להראות דוגמה לילד הבכור שלך. בגילאים האלו, ילדים לומדים המון דרך חיקוי ולכן, אם תדאגי להתייחס להולדת האח החדש כאירוע משמח ואופטימי, גם הילד יסתכל על השינוי בצורה חיובית יותר. חשוב להקפיד על זמן משותף של שני האחים יחד ולא ליצור הפרדה ביניהם, שבכל פעם רק אחד מהילדים נמצא עם אחד מההורים – זה יתרום לגיבוש הדינמיקה המשפחתית החדשה ויביא להסתגלות הדרגתית וטובה. סופר קריטי וחשוב לא לכעוס, להעניש או להתעלם מקושי שעולה לילד הבכור – גם אם הוא חווה רגרסיה מסוימת ומתחיל בהתנהגות תינוקית או רגזנית, הכלה, חיבוק וקבלה של הקושי תרכך את השינוי ותסייע לו לקבל את האח הקטן בצורה חיובית יותר.
מזל טוב על הרחבת המשפחה ושתגדלי את שניהם בנחת ובאהבה!